Pohádková komedie autora Vlada Štancela a režiséra Miroslava Soboty je určena především dětem nižšího školního věku, tedy asi od šesti do dvanácti let. Je to výrazně komediální pohádka, moderní, ale vycházející z klasických pohádkových motivů, v níž vystupují komičtí i dobráčtí čerti, zprvu hloupý a později mazaný Honza, který přelstí čerty i svého pána - lakomého pana Bařtipána, dále uvidíte poněkud rozmazlenou, ale později až po krk zamilovanou princeznu Pralinku i starého krále, kterému se splní jeho největší přání - provdat svou jedinou dceru. Vše tedy končí - jak to ve správné pohádce bývá, vítězstvím dobra nad zlem, velikou, slavnou svatbou, na níž je "moře jídla a pití", všichni mají náhle "moře času i moře štěstí", ale k tomu potřebují hlavně "moře lásky, bez které nejde žít" - jak se zpívá v závěrečné melodické písničce autora hudby Vratislava Šrámka. (oficiálny text distribútora)

ostravak30

Pohádka disponuje skvělým obsazením. A to jak v rolích čertů - jsem rád, že jsem týden po shlédnutí Chladného srdce viděl zase Aťku Janouškovou, mám ji v pohádkách moc rád, tak i pana krále a rádce. Tyto postavy byly ty nejvtipnější. I Viktor Preiss byl vcelku vtipný jako Bařtipán. Pak mám taky rád pohádky s písničkami. Je ale pravdou, že i když písničky pohádku vždy oživí, tady je hudba trochu průměrnější. Texty jsou takové jednoduché, ale songy ne moc chytlavé. A Lucie Černíková je pro mě jedna z nekrásnějších princezen. V televizních pohádkách byla na přelomu století hodně obsazovaná. A tomu já se nedivím. Nakonec taková pěkná trojka. ()

otík

Další varianta na pohádku o čertech, která není ani trochu zábavná, navíc je to pohádka s písničkama, které zrovna moc chytlavé nejsou, ba spíše otravné. Nepomůže ani Viktor Preiss, jehož postava se na konci jaksi zcela ztratí, ani další plejáda známých herců. Obrovská slabota. Hudba: Vratislav Šrámek ()

Jezinka.Jezinka

Honza má vizi jak se vyšvihnout do vyšší společenské vrstvy, tradičně sňatkem s princeznou. Stejnou myšlenku má i pan Bařtipán. Princezně se ta myšlenka líbí tak napůl, tedy jenom jeden z mužů mající ten bohulibý nápad se s ní oženit. Do toho, aby se zadařilo, se musí zapojit samo peklo. Všichni si tedy postupně zazpívají a dílo, tedy svatba se (SPOILER) nakonec koná. ()

honajz

Peklem jsou ty neustálé písničky, kdy někdo někam přijde, něco se stane a dotyčný začne zpívat. Bařtipánova písnička v pekle dokonce svým surrealismem připomíná Surrealistickou krajinou od Jiřího Suchého, kterého v podstatě v jednu chvíli těmi rýmy parafrázuje. Dalším peklem jsou herecké výkony obou mladých, kdy jim prostě ty jejich postavy nevěřím. Dějově nechápu, proč Honza nedal rozmazlené princezně Pralince raději pětadvacet na holou a nešel někam hledat nějakou normální holku, která si nevymýšlí krávoviny. Na druhou stranu Pepa Dvořák a pidičert v podání Aťky mě bavili. Mimochodem, slečna Černíková hraje údiv přesně tak mizerně a směšně jako Petra Tenorová v Kouzlech králů. ()

Schlierkamp

Česká televizní pohádka vyprávějící tradiční příběh o Honzovi (F. Tomsa), v tomto případě sluhovi pana Bařtipána, jenž se stal králem a pojmul jeho dceru za manželku. Z mého pohledu značně vylepšuje hodnocení tomuto dílu M. Soboty povedená postava obtloustlého pana Bařtipána (vycpaný V. Preiss), jediné skutečně komické postavy, lakomého tyrana pomýšlejícího si na princeznu (L. Černíková), do značné míry podobnému legendárnímu Trautenberkovi. Bohužel nemohu tvrdit, že by kromě pana Preisse zaujali i ostatní jeho kolegové, král J. Dvořák, či rádcové M. Dejdar a O. Vízner. V pekle, do něhož musel Honza vstoupit, aby získal pro princeznu tři kouzelné věci, se objevili pouze tři čerti, a to hlasově i herecky impozantní M. Moravec, hloupý M. Vladyka, jenž už předvedl mnohem lepší výkony a A. Janoušková. Dialogy jsou většinou podivné a nepřirozené, přičemž vrchol trapnosti spatřuji v nepochopitelných rozhovorech nesympatického Honzy se strážným u vchodu do zámku M. Lipertem, a to nemluvím o hudebním doprovodu a příšerných hudebních textech. Domnívám se, že Peklem s čertem je stěží průměrná pohádka, přesně zapadající do stylu natáčení televizních pohádek v novém tisíciletí. ()

• V době natáčení se Oldřichu Víznerovi narodil syn, a tak si odskočil do porodnice oblečen jako rádce z pohádky, aby nezdržoval natáčení. Takže jeho první fotografie se synem je v pohádkovém kostýmu. (sator)