Angličan, který vylezl na kopec (a slezl z hory)

• Veľká Británia The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

Jednoho letního dne roku 1917 dorazí do malebného městečka kdesi ve Walesu dvojice kartografů - mladý Reginald Anson, který se vrátil z válečné řeže ve Francii a jeho zkušený kolega George Garrad. Přišli proto, aby změřili místní dominantu - Fynnon Garw. Když se však místní lidé dovědí, že jejich hora neměří tisíc stop a tudíž není ničím více, než jen kopcem a nebude zanesena na královských mapách, rozhodnou se zakročit a chybějících dvacet stop hodlají vlastníma rukama na vrcholek doplnit. Je to otázka vlastní hrdosti a cti ve chvíli, kdy všichni mladší muži z městečka odešli na bojiště první světové války... Proti tvrdohlavým Walesanům, vedených hostinským Morganem a reverendem Jonesem, se však obrátí počasí a začíná to vypadat, že Fynnon Garw zůstane kopcem. Zdržet Angličany v městečku je výzva pro chytré hlavy. A nakonec to není takový problém, zvlášť poté, co Reginald začne ze srdce přát smělému plánu, a to jen proto, že se zakoukal do hezké Betty... (oficiálny text distribútora)

kinderman

"Nevím, čím bych se tady mohl živit. Nemám žádnou kvalifikaci. Snad bych mohl učit," říká postava Hugha Granta v nejvtipnějším momentu tohoto příjemného filmu, který víc než o vršení "mohyly" vypráví o vzájemném respektu dvou protikladných (ale ve své podstatě stejně zarputilých) charakterů- starého pastora a sukničkářského výčepního. ()

Slarque

Lehce úsměvné retro vyprávění na hranici pohádky. Časem se klubající romance mezi Hugem Grantem a Tarou Fitzgerald je dobrá tak na plakát, aby přitáhla divačky. Jinak je to asi nejméně zajímavá součást filmu. Ovšem pikle, které kují domorodci proti znesvěcení významu místní hory, stojí opravdu za to. A kdybych měl někoho z herců vyzdvihnout nad ostatní, byl by to Colm Meaney v roli tvrdohlavého hostinského. ()

DwayneJohnson

Více co? Já si to klidně přiznám. Jsem úplně obyčejný, normální a skromný kluk. Nikdy jsem neměl milióny v bance, vydělávám, mám svou rodinu a svoje koníčky. Takže když potom tu a tam natrefím na nějaký romantický film, většinou to kvituji s potěšením. A to je přesně tenhle případ! Klasická, lehce předvídatelná "romanťárna", kterou jsem si moc a moc užil. Když pak vezmu v potaz mé oblíbené herce, výborný dabing a hlavně Taru s jiskrnýma očima, tak nakonec pálím pěkně na poctivo za čtyři. I když bych to v půlce filmu asi vůbec nehádal. ()

Kwaichi

Film zachytáva tie najkrajšie črty klasickej walskej nátury vidieckeho ľudu. Jej hlanými črtami sú súdržnosť, zásadovosť, zbožnosť a mierna pohostinnosť (po náznaku istých benefitov). Kvalitu filmu podčiarkuje oku ľahodiaca príroda Walesu a ucho rozveselujúce folklórne melódie. Zároveň Chris Monger zľahka nadznačil uskalia číhajúce na geodetov (ale aj inéne inžinierske profesie). Pri matematike čísla jednoducho nepustia. Ale niekedy je potrebné nájsť cestu ako číslam pomôcť aby výsledok bol uspokojový. Film odporúčam každému, kto zvažuje karieru geodeta, kartografa; milovníkom zelenej prírody a všetkým munro baggers. ()

Radiq

Epic story, epic! Slibujou na začátku. Takhle přehnaně bych to nenazval, ale s určitostí můžu říct, že to byla story. Na jednu stranu docela obstojná, vezmu-li v potaz, že to má nějakej ten základ ve skutečnosti. Na druhou stranu nevím, jestli bych byl tak nadšenej a točil o tom film. Walesané a jejich boj za horu je zajisté obdivuhodnej. Nad to vše ale vyniká herecký výkon Kennetha Griffitha, kterej hrál toho psychotickýho reverenda - ale s jakou vervou! Ten do toho dal všechno, to bylo vidět. Z ostatního už tak nadšenej nejsem. Trojka Grant, Fitzgerald, Meaney jsou sice ok, ale tak průměrně ok. Děj dál rozpitvávat nebudu, až na jednu věc, která mě udivila - že Hugh Grant nepohrdl štětkou, kterou mu dřív brousil Colm Meaney. ()

• Hoci sa vo filme jedná o fiktívne miesta a názvy, film je inšpirovaný skutočnou dedinkou Taff´s Well a horou Garth Mountain. Režisér Christopher Monger, ktorý je zároveň aj autorom knihy a neskôr scenára k filmu a dokonca rodákom z tejto dediny, si vypočul príbeh o hore od svojho starého otca a miestnych obyvateľov. Potom, ako bol film uvedený do kín, sa "Ffynnon Garw" stal obľúbeným cieľom turistov. (lemonova)