Balto, krásny a odvážny pes s dušou vlka, je najväčší hrdina Aljašky. Chce zachrániť životy detí, ohrozené epidémiou záškrtu v roku 1925. V pretekoch s neúprosným časom sa pokúsi prekonať 600 kilometrov drsnej ľadovej divočiny, aby včas doručil lieky. Podarí sa mu to? (oficiálny text distribútora)

ostravak30

Balto vychází ze skutečné události a je poctou všem tažným psům včetně předobrazu hlavního hrdiny. Ti musejí zvládat neskutečné štreky i podmínky. Skutečnou sochu Balta uvidíme. Jinak mi ale hlavně ve svém úvodu film připomínal princip Lady a Tramp. Tím, že jde o příběh z Aljašky může se zde asociovat i Bílý tesák. Zajímavé na snímku je i to, že úvodní a závěrečná část je hraná a prostředek animovaný. My se nedozvíme, odkud Balto pochází a jak to, že je na ulici. Tím pádem sledujeme jen to, že již je zapovězen a svou pozici si musí teprve vybudovat. Pro všechny scénáristy se jednalo o první, nebo první velký, film a přiznám se, že mi ten příběh, byť z hlediska hrdinného psa obdivuhodný, je dost natažený. Chybí mi v něm hlavně typický humor a zábavnější postavy tak typické pro styl podobných příběhů. ()

Zagros

U nás poměrně neznámý animák, což je škoda, protože je dobrý. Příběh je o statečném a věrném kříženci vlka a psa, který se pokouší zachránit jednu osadu na Aljašce, kde dojdou léky pro děti. Chtělo by se říct, že jde o banální a odhadnutelný příběh, pokud by nebyl inspirovaný skutečnou událostí z roku 1925. Navíc je i dobře natočen, k podařené animaci a dobrému příběhu sedí i poměrně krátká stopáž. Díky tomu nemá ani hluchá a nudná místa. Výsledkem jsou velmi pěkné čtyři hvězdy. ()

ABLABLABLA

Popravdě myslela jsem, že to bude zas jeden z těch patetických animáků se zvířaty, když ho po mě chtěla sestřenka sehnat. Ale řekla jsem si, tak se na to podívám a byla velmi mile překvapena. Tohle teda rozhodně není jeden z těch blbých zvířecích příběhů. Naopak postavy tu jsou dobře charakterově vykresleny a i příběh je vcelku propracovaný i když předvídatelný. ()

BadoXXII

Film z produkcie Stevena Spielberga. V našich končinách nie veľmi známy. Nazval by som ho takým animovaným Bielym tesákom. Pekná animácia, ale príbehovo je to veľmi slabé. Rozbieha sa len ku koncu a hlavný motív (dovoz liekov pre choré deti) je veľmi skratkovitý. Niektoré charaktery sú naviac veľmi otravné. Na jedno pozretie to však nie je vôbec zlá voľba. 55% ()

Koda

Balto je překvapením, který mě dostal do kolen a s roztaženou pusou. Ono nejde zas až tak o ten příběh, ale o to, že je to na motivy skutečné události, a ta babička, co byla s vnučkou byla právě ta nemocná holčička, kterou Balto zachránil, což jsem posunul tím pádem o stupínek nahoru a bylo by supr, kdybych jsem se šel podívat na ten pomník, který je v Central Parku. Balto je sympatický roztomilý pes, který mám u sebe přátele, ale bohužel i spoustu nepřátelů, který mu stojí v cestě za tím, aby pomohl donést léky nemocným dětem. Úžasná a poutavá dobrodružství tohoto hrdiny, který se jen tak nevzdá za předpokladu chladného počasí a spoustě trablů. Výborný soundtrack zesnulého Jamesa Hornera, který tomu dal grády a silný příběh. Když jsem byl v nemocnici, tak tenhle film mi rozhodně spravil náladu. ()

• Film je poctou psu jménem Balto, který v roce 1925 za velmi obtížného počasí při blizardu, mlze a teplotě až -45 °C dovedl spřežení Gunnara Kaasena do aljašského Nome, kde řádila epidemie záškrtu a Baltovo spřežení vezlo vakcíny. Kvůli špatnému počasí nebylo možné dostat se do Nome jinak než pomocí psího spřežení. Balto má od roku 1926 bronzovou sochu v New Yorském Central Parku. (Don Carlos)