Bezbranný starý muž se dopustil osudné chyby. Místo klidného spočívání na nemocničním lůžku promluvil z kómatu tajemným, dávno zapomenutým jazykem. (Česká televize)

Oskar

Jaký paradox, že Juraj Herz, mezi českými režiséry nejproslulejší svým smyslem pro makabrální humor, vyfasoval z cyklu "Černí andělé" scénáristicky nejméně povedenou epizodu. ()

honajz2

Ta slabá čtvrtá hvězda je jen a jen za to, že je to jeden z hodně mála českých hororů, kterých by označil jako docela povedený. Ono to tiž má dost slušnou atmosféru, byl jsem u toho v napětí po celých 51 minut, natočené a zahrané je to taky skvěle (na televizní film - a i ta Chýlková se do té své role překvapivě chodí, akorát ta holčička docela přehrává) a navíc jsem v českém hororu snad ještě nikdy neviděl SPOILER sebevražednou sektu KONEC SPOILERU. Navíc do jisté míry se to vyvíjí docela zajímavě, jen škoda, že Lábus a pohřebáci v tom všem nemají větší roli (vlastně ten Lábus je tam zbytečně, kdyby to auto na konci aspoň řídil on... ale svoji roli zahrál teda skvěle, to musím uznat) a taky škoda, že scénář je děravý jak řešeto. To mi na tom všem vadí nejvíc. Holku do nemocnice pouští neustále, dokonce za dědou zaběhne i v noci a žádný problém s tím nikdo nemá (!!). Sama ta holka se chová divně, ve výtahu ji přímo pedofilně láká patolog, ať jde s ním, protože on jí něco ukáže - a ta holka jako blbá jde. A takhle to udělá vždycky, když ji nějaký cizí dospělý láká, třeba doktor nebo ta záhadná žena. Dědův stav je jak na houpačce, jindy by ho mohli pustit už domů, ale pak je zas druhý den na umření. Těch nelogičností je tam hromada, ale tentokrát ve svém hodnocení budu spíš subjektivní, protože (jak už jsem psal) aspoň trochu povedenější českých hororů je sakra málo a atmosféra a napětí zde byla naprosto na špičkové úrovni, což se o málokterém jiném říct nedá. A Herze mám rád a tady se mu ta atmosféra vydařila fakt skvěle, navíc v úvodu to vypadá jako nějaká dvojka Pasáže, co se odehrává v nemocnici - a to myslím jako klad, protože mě se Pasáž navzdory zdejšímu hodnocení líbila. Hodně slabé 4* ()

Terva

ČERNÍ ANDĚLÉ - EXPERIMENT - DÍL ČÍSLO 4. CITÁT - Sranda jak v márnici.......... Ivana Chýlková je kočka, bez debat, ale v tomto příběhu celkem přehrává. Naopak Jiřímu Lábusovi tato role nádherně sedla. CITÁT - To je moje království. Nakonec jsem přijdou všichni............ Chcete odhalit tajemství smrti, nebo raději život? Terezka (Annelie) navštíví ve 30 minutě pouťovou atrakci zvanou Centrifuga. Je to první Holandská atrakce, která se k nám začala dovážet. Jinak příběh je celkem průměrný a myslím si, že Juraj Herz by to s kvalitnějším scénářem zvládnul lépe. ()

Nick321

Nejlepší epizoda z celých Černých andělů, těsně vedle Pokoje bez oken. Chýlkové teda role mrch vyloženě jdou. Zde hraje kompletně vyšinutou vůdkyni jakési sekty, která je posedlá tajemstvím posmrtného života a ten, kdo na jejich bádání má doplatit je starý nemocný pán a jeho malá vnučka, která si nepřeje nic jiného, než dědu zachránit z nemocničního chrámu hrůzy, kde si lze za peníze a chtíč koupit každého, i primáře. ()

sator

Necítím se jako klasik hororového žánru, protože mimo Experimentu jsem natočil jenom Upíra z Feratu a i ten byl komunistickým vedením okleštěn o nejhororovatější motivy. Jinak všechny filmy toho žánru mi nebyly barrandovským vedením povolené natočit. Spalovače mrtvol nepočítám mezi horory, ten měl jiné poslání. Tento scénář mne zaujal právě svým žánrem, ke kterému jsem se mohl takto vrátit. V průběhu natáčení vždy dochází k větším nebo menším změnám, podmíněným přínosy herců, dalších spolupracovníků, přizpůsobením se k počasí atd. atd. Při natáčení musí být režisér pružný a schopný často improvizovat, aby se film vůbec stihl dotočit. Výsledek se pak nakonec více – méně podobá předloze. Nejdůležitější byl výběr hlavní postavy: Terezky. Byl jsem přesvědčený, že ji mám v mé dceři. Ona už tak přesvědčena nebyla a po přečtení scénáře jí trvalo skoro tři měsíce, než souhlasila, že to bude dělat. Měla strach, že to bude psychicky i fyzicky velmi náročné natáčení. Nakonec se jí její obavy víc než potvrdily. Přesto si myslím, že to byl správný výběr. Ostatní herce jsem vybíral podle jejich výjimečných kvalit a mých představ, a taky představ autora pana Hejny, které jsem vyčetl z předlohy. Juraj Herz ()