Príbeh o žene, vydatej za náboženského fanatika a o kríze, ktorá vďaka jeho ortodoxnej viere vzniká v ich manželstve... Sonia Horowitzová (Reneé Zellwegerová) sa vydá do ortodoxnej židovskej rodiny, prísne dodržiavajúcej všetky rituály. Spočiatku obdivuje svojho manžela Mendela (Glenn Fitzgerald) pre jeho morálnu čistotu a bezúhonnosť. Je ochotná podstúpiť čokoľvek, i akceptovanie pre ňu niekedy nezmyselných pravidiel, len aby ich vzťah fungoval. Ale jej obeť nestačí. Sonia veľmi skoro pochopí, že ich životu niečo chýba. Mendel, riadiaci sa neustálymi zásadami, nie je schopný naplniť očakávania emotívnej a vášnivej ženy. Cez deň pracuje ako učiteľ v židovskej škole, po nociach sa vzdeláva a neustále modlí. Narodenie syna na situácii nič nemení, skôr naopak. Vyčerpaná Sonia cíti, že v tomto väzení manželstva sa buď zblázni, alebo musí utiecť. Nový život jej poskytne Mendelov zďaleka nie svätý brat, ktorý jej ponúkne nielen rolu milenky, ale aj zaujímavé miesto nákupcu šperkov pre jeho nelegálny obchod. Mendel a jeho tradicionalistická rodina sa však postavia proti jej rozhodnutiu pracovať, i keď len na polovičný úväzok. Je predsa matkou a všetok svoj voľný čas je povinná obetovať dieťaťu a starostlivosti o domácnosť. Vďaka vzrastajúcim sporom a neriešeniu vážnej partnerskej krízy sa ich vzťah dostáva celkom na bod mrazu. Je nenávratne preč. Aby Sonia našla samu seba, musí obetovať to najcennejšie v jej živote... (oficiálny text distribútora)

santiamén

60% ... Nedá se říct, že je to vysloveně špatný film, ale zdejší hodnocení mě přehnaně navnadilo na něco, co se nedostavilo. Průměrné drama spíš televizního rázu, nevýrazní herci (někteří až křečovití) a poměrně neuvěřitelně vystavěný scénář. Pro mě další z řady filmů, kde ty nejhlubší myšlenky vyzní směšně plytce. Škoda. ()

Juto

Óda na nesúlad, neustále ľudské právo byť iný. Hrdinka Sonia je členkou zjavne vysoko tradičnej židovskej spoločnosti. Tradičné hodnoty a etika sú každodennou praxou, „zákonom“, ktorým každý žije, a ktorým sa všetci bez výsluchov riadia. Preto sa odchýlka od normy považuje za velezradu. Pre Soniu je však ťažké vyhovieť. Aj keď v nej zúri krutý boj, musí sa predtým, ako sa snaží oslobodiť od pravidiel a záväzkov, vyrovnať so svojou identitou a zvážiť ľudí, ktorých má rada. 7/10 ()

blackrain

Od začátku bylo jasné, že ten chlapík chce ženu svého bratra dostat do lůžkovin. Už v té synagoze při chystané obřízce jejího maličkého synka se na ni díval jako mlsný kocour, který se chystá slíznout čerstvou smetanku. Nicméně se Soně vůbec nedivím. Mě by Bohnice s mojí povahou přivítaly s otevřenou náručí. Na druhou stranu ale co Soňa čekala, vždyť musela vědět koho si bere nebo jí láska zcela zatemnila mozek. No, jo, srdce a mozek jednají naprosto odlišným způsobem. Ani jeden nebere ohled na druhého. ()

hanagi

Sonia měla prostě smůlu, že se narodila se svobodomyslnou duší do centra ortodoxní židovské komunity. Její tužby tak nemohly být nikdy naplněny. Mohla být jen pokornou manželkou, vychovávat děti, podporovat manžela a tiše chřadnout. Mohla se z ní stát despotická fúrie, jako její švagrová, anebo volit cestu sexuální otrokyně svého pokryteckého švagra, výměnou za alespoň nějaký pocit seberealizace. Jedna volba horší než druhá. Možná mě trochu zarážel její chladný vztah k malému synkovi, ale i to se dá pochopit, na to kdy, a jestli vůbec chce být matkou, se jí nejspíše nikdo neptal. Dražší než rubíny je hodně zajímavý film, jen se občas tak trošku fádně vleče. A to je škoda, jeho poselství je věčné. ()

Ravi

Cenný příspěvek k tématu multikulturní a etnické problematiky. Renée v jedné ze svých nejlepších rolí. Manželka, která neustále ustupuje svému mravně čistému židovskému maželovi až do krajností. Člověk na jdnu stranu chápe rozhořčení, na druhou stranu si říká, že asi vlastně dostala, co chtěla, i když nedomyslela důsledky. Je to cynické, ale vidím to tak. Film je to dobrý, zajímavý a nutí k zamyšlení. 85% = 4/5 ()

• Film měl nesoutěžní premiéru 22. ledna 1998 na filmovém festivalu Sundance. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v New Yorku. (Terva)