Komedie Galaxy Quest rozvíjí vtipný a zajímavý nápad: jak by se asi zachovali ti, jejichž tváře jsou důvěrně známé z televizních obrazovek a jsou diváky obdivováni pro mimořádné osobní hrdinství a schopnost rozhodovat se ve stresových situacích. Představují hrdiny, kteří jsou doslova nabiti znalostmi a zkušenostmi, jež běžnému smrtelníkovi prostě unikají. Jenže ve skutečnosti jsou to jen lidé. Před kamerou dokázali své role sugestivně interpretovat, ale když dojde na lámání chleba, tedy na skutečnou cestu do vesmíru, promění se v hrstku egocentrických, žárlivých jedinců, jen sotva schopných sebemenšího rizika. (oficiálny text distribútora)

JFL

Název subžánru space opera použil spisovatel Wilson Tucker, když chtěl odlišit sci-i příběhy na ty romanticky dobrodružné vůči protipólu, který klade důraz na vědeckost. Čímž paradoxně vnášel element elitářství do žánru, který kulturními estéty byl beztak celý považovaný za něco plebejského. Během nadcházejících let, částečně díky hlasitosti a zápalu početných fanouškovských komunit dvou předních franšíz této kategorie, Star Trek a Star Wars, se z termínu vytratil pejorativní nádech. Stranou obou jmenovaných kolosů existuje napříč historií audiovize celá řada populárních i zapomenutých titulů, které ve vesmírných kulisách rozehrávají ekvivalenty rytířských příběhů, šestákových westernů i heroických eposů. Nutno ovšem dodat, že mnohdy se navíc jedná o variace také právě na ony dva stěžejní tituly, které coby nezdolné monolity přímo vybízejí ke kopírování, podvracení i adorování. Kultovní Galaxy Quest dokázal jako jeden z mála epigonů díky důmyslnému příběhu překonat stín svého vzoru. Ansámbl vyžilých herců, kteří obrážejí srazy scifistů a žijí ze slávy titulní televizní space opery, kontaktují s prosbou o pomoc mimozemšťané, považující seriál za dokumentární záznam hrdinských činů. Absurdní premisa by mohla svádět k přímočaré parodii, ale byť si tvůrci campově utahují z kultu Star Treku, jeho schematičnosti a naivity i charakterů či kariér jeho představitelů, současně neskrývají upřímný obdiv a nadšení pro odvážná dobrodružství v dálavách, kam se dosud člověk nevydal. Právě díky zastřešující nadsázce a sebereflexi Galaxy Quest ve výsledku představuje dokonalou space operu, která navíc řadu z klíčových motivů žánru – od ideálu setkání lidí s cizí civilizací přes spektákl kosmické nezměrnosti po myšlenku vzájemnosti a síly týmu složeného z různorodých bytostí vůči silnějšímu protivníkovi – naplňuje působivěji a uhrančivěji než mnohé vážně se beroucí příspěvky. [psáno pro LFŠ 2017] ()

anais

Skvěle napsané hlášky, vynikající obsazení, heroický soundtrack. Jen mám vždycky pocit, že ten začátek s vyhořelými herci vytváří očekávání trochu větší satiry a nadsázky, než nakonec přijde. Celé vesmírné dobrodružství je tak láskyplně oddané původnímu předobrazu, že se od něj ve výsledku svou naivitou a jednoduchostí až tak neliší. Spíš než nejlepší komedie je to tedy fantastická pocta, která chytře pomrkává jak na ty největší fandy, tak i na diváky, které žánr zas tak nakoukaný nemají. ()

genetique

Delikatesa. Na tomto som si zgustol úplne dokonale a môj filmový hlad bol zahnaný nadlho. Nenapadá ma povedať nič iné len tri krát super, super, super! A som prekvapený, že sa ku mne ako milovníkovi žánru, táto vec dostala až teraz. Ide o mimoriadnu, megalománsku zábavu. Úplne tutovkovým nápadom, ktorý tvorcovia chytili poriadne pačesy a uštedrili mi darček ako na Vianoce. Ja by som to dokonca ani nebral ako paródiu, skôr ako veľkú, vážnu prču. A aj keď som Allena v roli dávno nepamätal takého pohodového, Rickman mu dal na frak. 95%. ()

misterz

Pôvodný Star Trek som nevidel, ale páčilo sa mi to aj tak. Ide o šmrncovnú, milú sci-fi komédiu s pár vynikajúcimi hláškami, hlavne tie od Alana Rickmana stáli za to. Zaujímavo zahrala aj S. Weaver, v tom jej kostýme a celkovej vizáži sa stala úplne inou ženou, v pozitívnom slova zmysle. Ku koncu humor trocha ustupuje, ale snímok zase získal na akcii a napätí. Táto "nezištná" pomoc roztomilým a inteligentným mimozemšťanom, na druhú stranu však hrozne naivným, sa mi celkom páčila a do nadpriemeru jej chýbal naozaj iba kúsok. 69/100 ()

Anthony

Všichni hrají své role s chutí (hlavně výborní Tim Allen a Alan Rickman). I scénář je napsán vtipně a s láskou k parodovaným Star trekům. Navíc nedochází k tomu, co u mnoha jiných parodií, které jsou vždy technicky pozadu za tím, co parodují - zde i technická stránka je na vysoké úrovni a mnoho vážných sci-fi filmů i překonává. ()

• Původní název filmu zněl „Captain Starshine“ a režírovat ho měl Harold Ramis. Ten ale z projektu vycouval, když studio trvalo na tom, že hlavní roli obsadí Tim Allen. „Harold ten film nechtěl dělat s Timem. Alespoň to je verze, kterou jsem slyšel,“ řekl Dean Parisot. (DavePave)
  • Scéna na WC se přihodila i Williamu Shatnerovi. (HellFire)

Třetí cesta Billa a Teda? Keanu je pro.

Třetí cesta Billa a Teda? Keanu je pro.

15.08.2012

Tak trochu zhulené sci-fi komedie Skvělé dobrodružství Billa a Teda a Neskutečná cesta Billa a Teda z přelomu 80. a 90. let můžete milovat nebo si u nich klepat na čelo, ale kultovní status jim… (viac)

Red 2 a Las Vegas: Palba a kalba s důchodci

Red 2 a Las Vegas: Palba a kalba s důchodci

12.05.2012

Valí se na nás dvě seniorské týmovky. Jedna akční, druhá komediální. Začněme s Red 2, jehož premiéra byla stanovena na 2. srpen 2013. Bruce Willis, John Malkovich, Helen Mirren a Mary-Louise Parker… (viac)

Nebezpeční stařešinové znovu v akci

Nebezpeční stařešinové znovu v akci