Last Exile

• Japonsko ラストエグザイル (viac)

Dva světy, vyprahlý Anatorey a zasněžený Disith, spojuje jedna obloha, ale závoveň odděluje velebouře zvaná Grand Stream. Anatoreyci a Disithané spolu vedou věčnou válku pomocí obřích parních vzducholodí ve jménu cti a rytířství, pod dohledem všemocné, neutrální a technicky vyspělé organizace nazývané Gilda. V jedné z Anatoreyských provincií žije dvojice mladých leteckých kurýrů Claus Valca a jeho kamarádka Lavia Head. Jejich otcové zahynuli při pokusu proletět Grand Stream a jejich dvoumístné plavidlo je jediným dědictvím, které po nich zbylo. Claus a Lavia chtějí za každou cenu pokračovat v poslání svých otců, i když je toto rozhodnutí zavleče přímo doprostřed nesmyslné války. (Karmin)

Scalpelexis

Zprvu musím říct, že na rok 2003 to muselo být jedno z těch úchvatnější děl. V tehdejší době se dozajista nepoužívala počítačová animace v takové míře, jako se rozhodlo Gonzo zakomponovat do tohoto anime, a v tehdejší době to muselo působit velkolepě. Podobně ale jako Evangelion, oba seriály kladly důraz na vizuál a oba nesou stárnutí velmi špatně. Pro mě osobně ony CGI letadla nebudí ten úžas co kdysi dávno a tento nešťastný neduh v mých očích ubírá Last Exile slušnou várku bodů. Pozor! I přes tyto výtky a skleslé přijetí nešťasntého konstatování Last Exile vypadá stále velmi dobře. Steampunkový svět plný letadel a vzdušných lodí mi neskutečně imponuje; samotná Silvana a Urbanus jsou krasavci mezi koráby a každý moment v jejich přitomnosti jsem si užíval..a že jich je! Mé technické já bylo doslova balzámováno náhledy do pracujících strojů. Dějově je Last Exile slušný: Nevypadává nikterak výrazně z tempa, je konzistentní a má připraveno hned několik epičtějších scénérií. Build-up epizody 18-20 jsou pro mě vrcholem díla; napětí by se dalo krájet, všechno působí tak mohutně před očima a brilantní scény se střídájí jednu za druhou. Proto zamrzí mírně se lopotící závěr, který má vážně výpadky v koncentraci a často sklouzává pohledem tam, kam to vůbec nepotřebujeme. Dosti nevysvětlená mytologie u postavy Al, Exilu a jeho smyslu tomu též nepomáhá. Nejvíc drhnoucí jsou totiž nakonec postavy a další komentáře mě v tomto názoru víceméně upevňují: Všichni si vybrali nějakou jinou. Ony vyloženě špatné nejsou, ale žádná nevyčnívá a já si nakonec nepřekvapivě našel nejbližší cestu k funky bandě mechaniků ze Silvany. Příběhu by též pomohl silnější antagonista než dodaná vyšplouchlá a ničím nevyčnívající karikatura. Hudebně je to šíleně nahoru a dolů, kdy sem tam uslyším píseň už několikrát zahranou, někdy to pro změnu sedne jak prdel na hrnec. Celkově si nemohu na nic výrzaně stěžovat, protože Last Exile je víc než slušná podívaná se zajímavým světem a příběhem, který nemůže urazit a nezabavit. Pevné 4* ()

SonGokussj

Tak jsem to dnes shlédl podruhé a musím říct, že mne k tomu donutilo vydání druhé série, která mi připadala moc "moe", tak jsem si říkal, že si připomenu sérii původní. Nemýlil jsem se v tom, že jsem měl na Last Exile velmi dobré vzpomínky, když jsem na to koukal poprvé. Postavy jsou tam, dá se říci, dokonalé. Mění svojí persónu, vyvíjejí se, činí obtížná rozhodnutí, nejsou ideální, mají své chyby, žárlivost, pýchu. Co se mi také líbí asi nejvíce, a co je v tuto dobu (2011) opomíjeno, je "funkčnost" širokého spektra postav. Máme tu 2 hlavní postavy, které by měly být středem vesmíru. Jenže ony nejsou. Je tu důležitý vůdce Silvany, jeho pravá ruka, ze které se pak vyklube naprosto překvapivá osoba, máme tu úžasné inženýry opraváře, dále je nám k dispozici příběh obyčejného vojáka, příběh šlechty, hlavní záporačka a její rozporuplný a ztřeštěný bráška, příběh jeho kamaráda Luciolly, dále pak příběhy spoluzávodníků od našich dvou hlavních postav, nesmí chybět i hlavní "kápové" dvou frakcí, mysteriozní loď Exile, naprosto dokonalé future_steampunkové provedené celého seriálu, akce, romance, ... Povídal bych dál, povyšoval tento seriál, ale věřím, že nic nepřesvědčí tolik jako podívání se na "real thing". Tak vřele do toho! Jedno z mých nejoblíbenějších, nejpropracovanějších, nejnádhernějších anime, co jsem viděl. K některým se vracím, protože se mi líbil příběh, nebo provedení, nebo určité scény, ale toto.... K tomuto se určitě zas jednou vrátím, protože je epochální. Snad vše na něm je naprosto úžasné, brilantní, fascinující, zábavné a udivující :-) 94% ()

darthvader77

KONO DIO DA!!!! Já vím, ale když jednu z prvních věcí v sérii řekne Muda Muda xD Budu se opakovat taky dám slabších pět. Za mne osobně je nejvíc iritující hlavní padouch, který je debilně zabit svou vlastní arogancí tím nejklišoidnějším způsobem, ačkoliv mohl vyhrát aspoň milionkrát. Jinak ovšem musím říct, že technické zpracování je naprosto fantastické a příběh nebyl špatný správně emocionální a relativně dobře vygradovaný a hezky uzavřené. Ačkoliv se tedy nejedná o absolutní špičku jsem rád, že jsem to viděl. Oblíbené postavy: Luciola a Dio a Al. ()

Hees

Veľmi schopné anime obsahuje na rok 2003 naozaj veľmi slušnú animáciu (porovnajte s inými anime z týchto rokov). Dejovo počet dielov sedí a vlastne jediná moja chyba, bola tá, že som si nevedel zvyknúť na hlavných hrdinov a tí mali na hlavný príbeh dosť podľa mňa menší impact, ako by som chcel, proste mám pocit, že by sa nič nestalo keby tam hlavné postavy ani nie sú okrem nejakých momentov ku koncu anime. Aj vedľajšie postavy atď na mňa niekedy pôsobili trošku strnulo a nebola tam snaha o to ich nejako rozviesť, avšak to neznamená, že dané postavy nemajú hĺbku to som nenapísal. Nemal som teda len pocit, ktorý som potreboval a povedal si teda "ÍHA toto si zaslúži 5" a tento pocit som nemal ani raz za celé anime a nepomohli mi v tom teda vôbec hlavný hrdinovia čo je škoda. Anime obsahuje v drvivej väčšine vojnové konflikty vo vzduchu, príbeh je zaujímavý a niekedy sa trošku vlečie, ale to v tomto prípade považujem skôr za výhodu, ako nevýhodu. Takže celkovo som sa bavil a zo starších počinov jednoznačne podarený kúsok. ()

Jeoffrey

Ani já nebudu příliš originální a přiznám, že jsem se také rozhodoval mezi 4* a 5*. Když si to shrnu tak charaktery a jejich vývoj + styl animace (kombinace 2D a 3D + efekty) byla podle mě na čistých 5*. Příběh byl dle mého kolem 4,5* No a atmosféra (dojem jaký to na mě dělalo) + hudba by u mě byly za 4*. Výsledek tedy přesně uprostřed, ovšem dát tomu jen ty 4* mi prostě přijde k tomu co jsem viděl neadekvátní a tak se také přikloním k té lepší variantě - 8,5/10 ()