V dusném Saigonu na sklonku roku 1945 se spřátelí dva mladí muži, Robert a André. Ve vojenském táboře ve francouzské Indočíně se nudí a vyčkávají na svou první misi. Zlom nastává, když zjistí, že místo bojů za osvobození Indočíny od cizích agresorů se musí postavit proti domorodcům bojujícím za nezávislost. V tu chvíli je jejich přátelství ohroženo. André je zdrcený, ale Roberta to nevzrušuje. Až do posledního dechu bude bojovat proti jakémukoli nepříteli Francie. Zatímco Robert má vést komando v operaci proti Viet Minhu, André se přidá k bojovníkům za svobodu. Každý si vybral svou stranu a z přátel se stali nepřátelé. Jejich cesty se rozchází až do chvíle, kdy znovu stanou tváří v tvář. V internačním táboře pro francouzské zajatce André zahlédne vězně, který vypadá jako Robert. (Filmbox)

gogo76

Ťažko uveriť, že ide len o tv film, podobne ako som tomu nechcel veriť pri sledovaní filmu Birdsong. Výprava je úžasná, masových scén je tu požehnane, takže je vidieť, že tvorcovia rozumne využili každé euro. Téma Indočíny je vo vojnových filmoch zatiaľ dosť bokom, ale film Biela duša to z veľkej časti napravil a ponúka divákovi z časti vymyslený príbeh, ale s reálnym pozadím. Známa je i účasť stoviek Čechoslovákov, (hovorí sa o čísle do 2000 dobrovoľníkov) a aj tu sú známe prípady zbehov. Jeden veľmi zaujímavý som našiel na stránke Post bellum, cez reláciu "Príbehy 20. storočia". Ide o Slováka , ktorý bojoval a zabíjal na obidvoch stranách. Aj preto mi tento film prišiel pomerne reálny. Zbehov bolo dosť a za seba musím dodať, že ma tá francúzka angažovanosť, navyše tesne po vojne dosť srala. Po 2. svetovej vojne si veľmi rýchlo išli napraviť svoju povesť a dvihnúť sebavedomie. Nie, nefandil som im a nefandil som ani komunistickému smerovaniu Vietnamu, ale bola to ich voľba a uznávam právo budúceho Vietnamu na slobodu a slobodný život vo svojej vlastnej krajine. Aj tento film je o pochybách ("Čo keď sme ako Nemci?") a o rozhodnutiach, ktoré musí urobiť každý za seba. 80%. ()

Big Bear

,,Co když má pravdu? Co když jsme jako Němci?'' --- Soldat blanc hravě strčí do kapsy většinu válečných filmů poslední doby a to je TV filmem. Ačkoliv stopáž je krapet delší, nudit se nebudete. Postarají se o to jednak sympatičtí herci také skvěle zvládnuté bojové scény. To vše v prostředí Vietnamu. André je voják a důstojník. Neposlouchá jen rozkazy, přemýšlí. Pokud by to bylo ve prospěch francouzské armády a své jednotky, nebylo by mu co vytýkat. U něj však myšlenky způsobují pochybnosti. Pochybnosti o tom, proč je v Indočíně a proč má ve jménu svobody zabíjet místní lidi chtějící nezávislost. Jeho kamarád Robert je voják každým coulem. Je tvrdý, umí vést tým a pochybujícího Andrého si vezme pod ochranné křídlo, byť je André jeho nadřízeným. Robert o rozkazech nepochybuje. Když je při jednom boji v džungli André ztracen a prohlášen za nezvěstného, dlouho hledá jeho tělo. To jakoby zmizelo. O to podivnější je pak informace rozvědky, že jakýsi Francouz zběhl k Vietminu a slouží nejen jako nástroj propagandy, ale podílí se i na vraždění francouzských vojáků.... Dál nebudu spoilerovat. Film byl opravdu výborný a mě se na něm líbilo i to dějové zasazení. Málokdy totiž divák může sledovat příběh z období 1945 - 1949. Po válce velká řada zemí chtěla nezávislost, nastala éra dekolonizací, ale konkrétně Francie nejen v Indočíně se nechtěla vzdát svého dřívějšího vlivu, který ztratila při japonské okupaci. Jediné co mně zamrzelo byl občas zahlédnutý náklaďák GMC M35, který v roce 1945 ještě neměli ani Amíci natož Francouzi v Indočíně. Ten byl vyroben až v roce 1949. A také zamrzí mírně ,,useknutý'' konec i když divák si jej zcela jistě domyslí. Za sebe dávám rozhodně 4 dávky opia a milovníkům válečných snímků říkám: NEVÁHEJTE!!! * * * * ()

Fiftis

Veľmi vydarená vojnová snímka, ale po pár mesiacoch si na ňu ani nespomeniete a ak áno, tak nebudete vedieť o čom bola. Pretože sa stratí medzi ostatnými málo známymi vojnovými snímkami. Herci neznámi ale výborní. Obľúbil som si mnohých. Stopáž je na TV film dosť dlhá ale nenudí. Vojnové scény sú zvládnuté výborne. Nieje to typický snímok z Vietnamu. V snímke je dosť dobových chýb, ale tie si mnohí ani nevšimnú. Je to síce nadpriemerná snímka, ale k dokonalosti jej veľa chýba. Je to dobrý námet ale horšia réžia. Na jednej strane zdĺhavé a na druhej odpálený "ustrihnutý" koniec. Každopádne ak máte chuť na vojnový snímok, tak rozhodne môžem odporučiť tento málo známy európsky počin. ()

papadoce

Vojna je kokotina bez ohľadu na to kto ju vedie. Ľudia pri nej úplne strácajú súdnosť. Čo sa filmu týka, jedná sa o dosť dobrý vojnový film s kvalitnými akčnými a nudnými ukecanými pasážami. Tak ako väčšinu z miestnych komentátorov, aj mňa prekvapilo zaradenie filmu ako TV film. A aby som nezabudol .... Vojna je kokotina. ()

janesX

Veľmi autenticky a bez hviezdnych  maniérov pôsobiaci film ukazuje, ako kruto si vtedy ešte imperialistické Francúzsko chcelo ubrániť svoju kolóniu. Mladému Andréovi tieto esesácke metódy prerástli cez hlavu. Postupne chápal že robí nesprávnu vec a pridal sa na opačnú stranu. Aj keď film miestami stráca dych, máme tu možnosť nahliadnuť na tieto historické udalosti veľmi objektívne z oboch pohľadov a to si budem u podobných filmoch vždy ceniť. 70%. ()

• Filmovanie snímky prebehlo v roku 2014 v ázijskej Kambodži, konkrétne v provinciách Kampot a Sihanoukville. (MikaelSVK)