Angie je krásná mladá žena, která skrývá temné tajemství z dětství. Jednoho dne je u svého bytu napadena mužem, podaří se jí však ubránit pomocí nůžek. Vyděšená Angie zůstane ochromená strachem na chodbě, kde ji najde nový soused Alex Morgan, známý herec. Angie Alexe zaujme, jejich sblížení však nebude snadné, a navíc se zdá, že někdo hraje s Angie krutou hru, která ji má přivést o rozum… (oficiálny text distribútora)

moviefan4

No ako začať. Asi tým že som mal od filmu moc velké očakávania. A to bola velká chyba. Film ból zbytočne moc dlhý a tým pádom aj vo väčšine času nudný. Ale film v základe zlý neból, ból pre mňa moc nudný. Herci boli dobre obsadení. Niektoré postavy boli pre mňa zbytočné alečo už. Záver bol docela fajn. 2* za Sharon Stone a za nápad. ()

Nick Tow

Na rozdiel od nadšených komentujúcich kolegov, (len na základe nich som do filmu napriek váhaniu predsa len "išiel") som v Nožniciach nenašiel nič stiesňujúce ani drsné. Iba násilne skonštruovaný príbeh, ťažkopádnu réžiu a chvíľami až komicky "prehrávajúcu" Sharon, ktorej som veril asi tak, ako keby Sagvan Tofi tvrdil, že väčšinu svojho života presedel v Univerzitnej knižnici. Pár svetlých (najmä vizuálne pôsobivých) momentov sa udeje v "kašírovanom byte", ale doporučiť tento film by som si dovolil iba ak členom fanklubu SS. Od Základného inštinktu delí tento film iba necelý rok - kvalitatívne ho ale delia svetelné roky. ()

MM_Ramone

Sharon Vonne Stone patrila koncom osemdesiatých a celé deväťdesiate roky minulého storočia medzi najpopulárnejšie hollywoodske herečky. Bola považovaná za sex symbol. Objavila sa vo viacerých kvalitne natočených filmoch. Spolupracovala s prvotriednými režisérmi a hercami. No mne to jej herectvo vždy prišlo akési nudné a silené. Jeden z najnudnejších a herecky najafektovanejších výkonov podala v podivnom americkom thrilleri "Scissors". ** ()

Jirkacek

Snímek Nůžky z roku 1991 jsem si jako novinku koupil na VHS kazetě a asi dvakrát jsem se na tento dramatický thriller podíval. Tehdy jsem si zakládal svou první sbírku filmů a ke koupi tohoto filmu mne donutila herečka Sharon Stone, které mne v devadesátých letech naprosto okouzlila. Nejprve se tak stalo ve vynikajícím sci-fi filmu Total Recall, který odstartoval její hvězdnou kariéru naplno a poté jsem se kochal jejím nahým tělem v dalším výborném filmu Základní instinkt. Jako mladý muž jsem Sharon obdivoval a protože se mi tak moc líbila, neřešil jsem o čem snímek Nůžky budou, hlavně že v něm hrála ona okouzlující blondýnka. Při prvním shlédnutí Nůžek jsem byl nadšen hlavně z plavovlasé herečky, která i zde ukázala na dostatečně dlouhou dobu svá pěkná prsíčka a při druhém podívání jsem se pak snažil pochopit celou tu psychologickou zápletku. Uběhlo mnoho let, na kazetu sedl prach a abych k nůžkám napsal zasvěcený komentář a správně jej ohodnotil, rozhodl jsem na film podívat potřetí. A tak se na naší TV obrazovce doma rozběhlo psychologické drama o délce 105 minut a podle mého názoru právě tato délka filmu ublížila. Některé scény byly příliš zdlouhavé, film se dal zkrátit o 20 minut a děj mohl lépe odsýpat. Dalším zklamáním pro mne byl výkon mužských herců, kterým nepřidal ani nekvalitní dabing. Bohužel také režisér a autor scénáře Frank De Felitta nedokázal pořádně upoutat mou pozornost a podle mne příběh nedokázal pořádně natočit, přičemž se v něm objevilo spoustu hororových klišé - panenky, děsivá kolotočářská hudba či tajemný muž s bradkou. Příběh začal cestou naší hlavní hrdinky Angie Andersonové (Sharon Stone) z papírnictví domů, kde se ji ve výtahu pokusil znásilnit neznámý muž s bradkou. Násilníkovi se Angie podařilo ubránit poté, co jej bodla do ruky nůžkami, které si koupila předtím v obchodě. Když útočník utekl, policii se ho do konce filmu nepodařilo vypátrat. Po tomto hrůzném zážitku krásce pomohli ostatní obyvatelé domu, zejména soused Alex Morgan, kterého si zahrál Steve Railsback, jenž ztvárnil také bratra Colea Morgana, upoutaného na invalidní vozík. Ten záviděl úspěchy svého bratra v herecké branži a také jeho pochopitelný úspěch u dívek. Po prvním setkání netrvalo dlouho a pozval svou sousedku Angie k sobě domů na večírek, která jej nakonec přijala, ale namísto příjemného povídání se lekla zrzavého muže s bradkou a utekla domů. Ačkoliv Alex zrovna mluvil se svou bývalou přítelkyní Nancy Leahy (Vicki Frederick), odběhl za Angie a utěšovali ji. Netušil však, že sympatická blondýnka zažila v dětství nějaký hrůzný zážitek, na který si nemohl vzpomenout a tento blok ji nedovoloval sblížení s muži a tak byla stále panna. Proto docházela k svému psychologovi Dr. Stephanu Carterovi (Ronny Cox), který se jí snažil pomoci, ale zatím neúspěšně. Následovalo několik nezajímavých scén, během nichž se přece jen Angie s Alexem trochu sblížili, zatímco Cole se jako malíř mladé dívce naprosto zhnusil. Navíc jej Angie jednou viděla chodit a povídat si s Nancy, když jeho bratr nebyl doma. Aby Angie toto tajemství neprozradila a Cole nepřišel o důchod, začal ji strašit. Jednoho dne Angie dostala od agentury nabídku práce a tak odešla do domu, kde ona firma sídlila, vešla do bytu a čekala. Tím začala nejzajímavější, nejděsivější a poměrně dlouhá sekvence jinak nezáživného filmu. Když se totiž nikoho nedočkala, chtěla z bytu odejít, ale nepovedlo se jí to. Klika upadla, okna nešla rozbít, nábytek byl přišroubovaný k zemi, v kleci skřehotal otravný havran pořád dokola slova tys ho zabila, telefon nefungoval, i když občas zazvonil a v koupelně netekla voda. Když vysílení Angie objevila v ložnici mrtvolu muže s bradkou zabitého nůžkami, bylo toho na ni už moc. Přesto se ještě pokusila o záchranu, také Alex ji zatím neúspěšně hledal, ale marně. Vyvrcholení celého příběhu pak nastalo, když se v bytě objevila manželka psychologa Ann Carterová, úspěšná politička, která nevěřila svým očím. Jak to dopadlo už dále neprozradím, závěr byl poměrně šokující, nicméně poslední minuty pak nasadily celému příběhu ještě další šokující korunu a byl konec. Poslední půlhodina tak zachránila jinak nezáživný průběh filmu o nemocné Angie a jejich psychických problémech. Suma sumárum, snímek Nůžky ode mne získal dvě rozstřižené hvězdičky **. () (menej) (viac)

K.I.N.G.

"Frank De Felitta" je režisér, který během své kariéry natočil dva výraznější počiny. Tím prvním je televizní horor "Dark Night of the Scarecrow", originální snímek, který téměř šokuje svou podmanivou atmosférou, zážitek, na který hned tak nezapomeneš. A tím druhým je právě tento film "Nůžky", dalo by se říct, že skoro pravý opak. Všechno, cos už viděl/a někde jinde a co si určitě nebudeš chtít pamatovat velmi dlouho je tu zamotané do obrovského klubka, ze kterého sice nakonec vede cesta ven, ale i tak se mi zdá, že to všechno prostě nějak moc nesedělo. Asi nejpodivnější thriller, co jsem kdy viděl. ()

• Po úspěchu Sharon Stone ve filmu Basic Instinct byl tento film v Německu přejmonovám na "Final Instinct". (Chatterer)