Zlatá brána je televizním filmem podle scénáře spisovatelky Alexandry Berkové, jejíž jméno je v současném literárním světě rovněž velice uznávané a vážené. Zlatá brána je všeobecně známá dětská říkanka, ale málokdo ví, že je to prastarý obraz posledního soudu, kdy duše prochází zlatou branou do jiného světa a než bude vpuštěna, přetahují se o ni anděl s čertem, dobro se zlem. Ve stínu tohoto příměru vypráví film působivý příběh ze současnosti o nekonvenčním milostném vztahu. Eva Štanglová je profesorkou češtiny či literatury na univerzitě. Po létech namahavého manželství ji opustil právě muž, odstěhoval se ke své italské milence. Eva se cítí zrazená a úplně sama. V její blízkosti se vyskytuje člověk, který je zrovna tak sám. Je to Moldavan, gastarbeiter, a pracuje jako zedník na lešení za Eviným oknem. Přijel do Čech ze země, o jejíchž životních podmínkách se nám ani nezdá. Má také dceru a vnučku, právě jako Eva, zůstaly v Kišiněvě, tam, kde jsou denně slyšet dávky ze samopalů a kde i Borisovi hrozilo mafiánské nebezpečí. Chtěl by tu dceři vydělat na dům. Jeho přání se zdá naivní, pracuje na černo za žebráckou mzdu a je zcela v rukou místních mafiánů, kteří na utečencích vydělávají. (oficiálny text distribútora)

Slarque

Docela zajímavé a aktuální téma, kvalitní obsazení, ale výsledkem je tentokrát jen slušný televizní průměr. Od Jaroslava Brabce jsem čekal trochu víc. ()

Deimos

TV/// Obsazení 3/10 Děj 3/10 Hudba 3/10 Efekty 2/10/// +zatím poslední filmová role Zity Kabátové -bohužel ji uvidíme jen cca 20 min na začátku, hudba je slabá, je to televizní inscenace, hodně zlouhavá a nezáživná, herci se mi vyloženě nelíbyli, bylo to hodně melancholické/// Na paní Kabátovou jsem se těšil. Velice obdivuji, že v tak vysokém věku dokázala hrát. Bohužel z obrazovky se po chvilce vytratí a následuje jen zbytečný příběh, kterým mě ničím neoslovil. Je jasné, že já jsem ve věku, kdy něco takového neznám. I když vím, že něco takového existuje. Příběh postarší ženy, která se zakouká do Moldavana. Jenže tohle jde úplně mimo mě a vidět to netřeba./// Celkem 28%/// ()

Sarkastic

Další ze vztahových filmů, který je však pojat docela netradičně. Osamělá žena se spřátelí s cizincem, který jí dokáže nabídnout pochopení a ona mu na oplátku domov. Později se do sebe zamilují a musí spolu překonat překážky vyplívající ze zakázaného pobytu cizince. Konec však není nikterak šťastný, protože žena je sice zajištěna, ale znovu sama (její přítel ji sice miluje, ale nemá na ni čas). Místy úsměvný a hořký, ale rozhodně zajímavý film. No jinak bych už jen dodal, že byste mohli připsat jméno hlavního mužského hrdiny-A.Bestčastnyj (akorát nevím to křestní přesně, že by Andrej? ;-)). ()

Skip

Celé je to takové nějaké vlažně utahané a poněkud nervní kamera a střih tomu také nepřidávají. Takže dost velký televizní podprůměr. ()