Příběh by mohl mít podtitul "štvanice po česku". Mladá, atraktivní a obdivovaná učitelka gymnasia Eva Bartošová je obviněna z pohlavního zneužití studenta, kterého doučovala a který se ocitl v psychické krizi. Roztočí se neúprosný kolotoč vyšetřování. Obvinění je z největší části založeno na zpovědi a výpovědi labilního šestnáctiletého Luboše. Narůstající podezření rychle proměňuje spolupracovnice ve škole od spontánního přitakávání k přitěžujícím svědectvím. Smyčka se zatahuje, hrdinka postupně ztrácí dosavadní jistotu, zvláště když její největší morální podpora, manžel, začne pod dojmem všeobecné atmosféry o její nevinně pochybovat. (oficiálny text distribútora)

honz

Kvalitní televizní film, ve kterém si pan Hubač dal záležet na psychologickém podtextu a navodil stísňující a dusivou atmosféru maloměsta. Nejde ani tak o vyšetřování okolností případu, kdy student gymnázia křivě obviní svou profesorku matematiky (vynikající Simona Postlerová) z pohlavního zneužití, ale především o to, jaké peklo dokáží rozpoutat její závistivé a přízemní kolegyně, nejdříve na půdě gymnázia a poté v celém městečku. ()

triatlet

Hubač dokáže zachytit ve svých scénářích životní peripetie opravdu věrně. Silný je moment, kdy psychicky zdeptaná matemetikářka řeší životní rovnici o 4 neznámých (Ř - ředitelka zastupující obecně učitelský/školní kolektiv + M -manžel zastupující rodinu/ tchýni + S - student (-stvo) + JÁ = kdo je viník?). Film z roku 1990, natáčel se před samatovou revolucí, takže se to ve sborovně hemží soudruhy, na stěně visí Husákův portrét, ale tělocvikář (Sváťa Skopal) čte Svobodné slovo. A dostal mě typický pozdrav kolegyň, které vpadnou do sborovny, kde sedí několik (desítek) učitelek a jeden učitel. Nazdar, děvčata.. ()

farmnf

Na obyčejnou televizní inscenaci skutečné veledílo. Dudek se vytáhl a Postlerová potvrdila, jaká je skvělá herečka. Námět je depresivní a v naší společnosti dost pravděpodobný. Sobecký rozmazlený zmrd si vymyslí soulož se svou učitelkou. Je hezké, že je to z lásky. Motiv je ale pouze ten, že chce aby jí opustil její manžel. Takže z lásky? Nádherný komentář na téma Husákovského školství pronese Svatopluk Skopal. Smutné je, že za 22 let se nic nezlepšilo, naopak zhoršilo. Ale prezident je profesor, takže alespoň v rozdávání titulů je školství dostatečně dynamické a za to prosím potlesk. ()

Kovaja

Simonka Postlerová v roli sexy učitelky na ZŠ do které se zamiluje žák a po psychickém zhroucení se svěří psychologovi že s ní měl pohlavní styk a tím dostane učitelku do kolotoče výslechů na policii ale taky ji vystaví posměchu a opovržení nejen téměř celého zbytku učitelského sboru ale taky lidí z města. ()

slunicko2

Spala mladá učitelka se svým studentem anebo nespala? 1) Téma nemá se specifikou socialismu moc co do činění. Příběh ukazuje maloměstskou atmosféru, slepičí pedagogický sbor připravený a ochotný uklovat každého, kdo se liší. Úplně stejný příběh se stejnými reakcemi se může odehrát i dnes. Ne, že by režim podobné atmosféře nenahrával, ale jistě nebyl její příčinou._____ 2) Konec je očekávatelný a realistický._____ 3) Kupodivu jediný, kdo se choval korektně a profesionálně, byl vyšetřující policista. ()

• Scénář byl napsán hluboko před rokem 1989, ale témata štvanice na učitelku v socialistickém školství a nepokrytá snaha postavy Luboše emigrovat z této země, jej dovolila realizovat až v roce 1990. (sator)