Film Ženy pro měny režisérky Eriky Hníkové je tragikomický příběh o ženách, které citlivě vnímají současný ideál ženské krásy a chtějí se mu co nejvíce přiblížit. A je to také film o spoustě peněz, které se díky síle tohoto ideálu denně utrácejí. Paní Eva vloží své tělo do rukou plastického chirurga a nechá si zvětšit prsa tak, jak po tom celý život toužila. Paní Magda zkouší všechny možné i nemožné prostředky na hubnutí. Slečna Karolína používá tu nejnovější kosmetiku a kupuje si oblečení podle poslední módy. Dívka Zuzana přichází na soutěž Topmodelka nového tisíciletí a chce uspět. Všechny hrdinky touží po těle modelek z titulních stran dámských časopisů. Doslova bojují o dokonalé tělo a jejich příběhy mnohdy působí až absurdně a komicky. Jejich život je ve filmu sledován v průběhu jednoho roku.

Vedle těchto žen vystupují ve filmu i další lidé - zástupkyně redakce ženského časopisu, který se podílí na vytváření současného ženského ideálu, Dara Rolins jako mediální ikona s umělým poprsím, plastický chirurg, který operuje paní Evu, Linda Kazdová, jež zvítězila v americké reality show s názvem Joe Millionaire, a členky Feministické skupiny 8. března. Všichni dohromady popisují a vytvářejí pestrý obraz současného světa, kde fenomén dokonalého ženského těla hraje hlavní roli. Situacím, které zažila snad každá dnešní žena, se můžeme buď smát, anebo si nad nimi postesknout. Celovečerní dokument Ženy pro měny je film o ženách, které naplno prožívají současné trendy a žijí pod taktovkou všudypřítomného ideálu dokonalého ženského těla. Úsměvný i smutný příběh zároveň je však určen nejen jim, ale také všem mužům, kteří nežijí sami. (Bontonfilm)

Brouk

Můj jubilejní 500. komentář měl být naprosto originální, leč nebude... Leda, že by Lima nenapsal ani písmenko a Kleopatra taky... Dokument Ženy pro měny je opravdu zajímavý snímek, velmi rozporuplný s mlhavým cílem, ale zcela určitě každého zaujme. Například na 100% jsem přesvědčen, že třeba "hvězda filmu" studentka VŠE (bůh ochraňuj ekonomii) Karolína po dvouch holých větách nenechá jinak za normálních okolností mírumilovného chlapa či ženu ocelově chladným a i člověk se zbytky selského rozumu i pacifista má tendenci "něco takovýho" praštit něčím velkým a tupým.... hodně velkým a hodně těžkým... a každá slušná porota by ho osvobodila... Proboha ať "to" šmatlá po obludáriích, hyper giga mega marketech, ale ať "to" nemluví.... Zrovna tak bych okamžitě angažoval toho šarlátána (mít svou firmu) co zmatlal a vymyslel hubnoucí CD jako obchodního a marketingového ředitele, protože když může takovým shitem oblbnout dospělé lidi, dát mu do rukou jiný produkt, tak by firmě zcela jistě zajistil dominantní postavení na trhu... hahaha... A inspirujících věciček a zajímavých postřehů je v tomto snímku povícero... ()

Matty

O čem to vlastně je? O anorektičkách? O síle reklamy? O tom, jak jsou některé ženy hloupé a důvěřivé? O „škodlivosti“ časopisů jako Cosmopolitan? Témat je zde skutečně hodně (a důležitých), autorský názor skoro žádný. 70% Zajímavé komentáře: Lima, Brouk, Lhurgoyf, Tuxedo, Terminus, Damielka ()

Master19

Neřekl bych, že jsou ŽPM kontroverzní. Námět je super, ale film samotný nepřináší nic moc nového. O tom, že existují takovéto typy žen totiž každý, minimálně zprostředkovaně, ví. V tomto směru mi film přijde nedotažený a více-méně bez pointy. Také přístup samotné autorky je špatný, netají se svými názory, což film v průběhu sráží; Tak a teď co se mi líbilo: použití extrémních postaviček mi nepřipadá účelové, protože vyprávění o průměrných ženách, by obstálo ještě hůře. Cekově považuju tenhle dokument za zajímavou sondu a v českých luzích a hájích za zajímavou "vlaštovku" :-) ()

Tayen

Teď nevím, co mám hodnotit. Jestli názor, který se nám snaží dokument vnutit, nebo zpracování. Protože je jasné, co se film snaží říct. Já totiž moc nechápu, co je špatně. Která z těch žen byla až tak ovlivněná médii? Paní Eva se prostě chtěla cítit lépe, tak si nechala vymodelovat prsa. Řídila se nějakým trendem, nebo časopisem? Myslím, že ne. Ukažte mi prstem na někoho, kdo se cítí špatně a nic neudělá pro opak. Potom je tady slečna Karolína, pro kterou se její vzhled stal koníčkem. Je tenhle koníček špatný? O co je horší si kupovat kosmetiku za stovky korun, než si pořád kupovat technické novinky, které ani nepotřebují, a že se jedná o mnohem větší částky (a to se týká většinou pánů -a že jich takových znám). Myslím si totiž, že v obojím případě se jedná o uspokojení vlastní potřeby, než o nějaké podléhání trendům. Není potom jedno, jestli podlehnu Kosmopolitanu, nebo technickému časopisu? Ani jsem si nevšimla, že by paní Erika podléhala nějakým médiím. Ta jen byla lína jít cvičit a hledala jednoduché řešení. Tady je to už o disciplíně. A modelka Zuzana? Tu bych nahnala do posilovny, aby se pěkně vymodelovala. Není vyloučené mít kolem zadku 90 cm, aniž se ze mě stane anorektička. Je spousta cest. Já nechápu, o co tady jde. Která žena se nechce cítit dobře? Pěkně vonět a oblékat se. Ovšem nesmí se z toho stát posedlost. A ta nebylo potvrzena ani u Karolíny. To, že slečna byla ukázána, jak se promenáduje po obchodech, ještě neznamená, že tam tráví každou volnou minutu. Znám spoustu žen, jejichž koupelna vypadá jako drogérie, ale pokud se nezadlužují, proč ne. To, že tady byly ženy zobrazeny jen z jedné stránky z nich udělalo terč posměchu. Chlapi se smějí, ale ukažte mi jednoho, který se rád nepodívá na plakát modelky. Podle režisérky si asi ženská vystačí s mýdlem a kartáčkem na zuby. Já říkám, že ať si každá dělá, co chce, aby byla spokojená. Pokud se ale vzhled stane jen jejím jediným zájmem a je neustále nespokojená, není to vina časopisů, ale labilní psychiky. To že režisérka ukázala na extrémy, nic nedokazuje. Většina žen má dost zdravého rozumu, aby si vzaly, co potřebují (klidně i tu plastiku), aniž by se staly obětmi. ()

sepp

Na Zeny pro meny jsem byl opravdu zvedav a pristupoval jsem k nim trochu skepticky - priznam se, ze opravdu nemam rad dokumentarni filmy, ktere si berou za cil "zmapovat" a zaroven zkritizovat nejaky spolecensky jev, za ucelem jakesi radoby uslechtile ideje "upozorneni na problem a tak snad napomoci jeho reseni". A bohuzel, co se tyce one kritiky spolecnosti, me ZPM neprekvapily, a tak do jiste miry zklamaly. Urcite casti filmu jsou pritom velmi pozitivni a presne vystihuji urcity stav veci a mentalitu kolem - mam na mysli reditelku Cosmopolitanu, ohanejici se milionem hezkych a reklamnich tezi, z kterych ale po strance logicke vyjde pouha snuska alibistickych slov. Je tu dobre vybrana pani urednice, ktera je predstavitelkou stareho dobreho selskeho rozumu - ac utrazila tisice, ba mozna desetitisice korun za hubnouci prostredky, dokaze sebekriticky uznat ze jsou na nic, ba ze naopak po nekterych tloustne, ze hubnouci cedecko je podvod zraly na kriminal a ze jedien co pomaha je stare dobre "nezrat a cvicit!". Jedine pozitivne lze take vnimat vystoupeni Dariny Rolins, kterou Hnikova neustale bombardovala svymi vsetecnymi otazkami, zda-li si je vedoma podilu na utvareni spolecenskeho pohledu na zenskou krasu - zde je jeden z vrcholu zaujatosti reziserky, ktera jaksi nechce prijmout fakt, ze jediny, kdo ony "celebrity" vytvari a touzi po nich, je spolecnost sama, a tak je pouze na ni, zda-li je chce jako celebrity vnimat, a ergo se i jimi nechat inspirovat/ovlivnovat. za VELMI NESTASTNOU povazuji volbu pani, ktera sla na plastickou chirurgii. Zde si dovoluji reziserku obvinit z amaterismu a (snad nezamerneho) mateni divaka - jelikoz jsem s plastickymi operacemi prsou u zen velmi detailne a dobre obeznamen a znam vsechny soucasne moznosti teto operace, troufam si tvrdit ze ona zobrazovana operace byla zfusovana, pouzity nevhodne implantaty atd atd. Nekolika zamerne dobre skombinovanymi scenami pak clovek velmi jednoduse nabyde dojmu, jakypak hnus a odpornost, takova operace muze byt a ze stejne k nicemu nevede (at mi nikdo nerika, ze scena kdy ona dama pripusti, ze si stejne musi koupit nove saty, jelikoz ted ji sou moc tesne, neni jednoznacne manipulativni). Ony dve studentky VSE jsou taktez naprosty extrem na poli zevnejsku chtivych fiflen a neodrazeji normalni stav veci - vzdyt kazda normalni zenska ma v koupelne par kremu na vrasky ci lak na vlasy etc., ale toto je naprosto ucelove zvelicene. Naopak podarena je cast o modelingu a zejmena vystihuje soucasnou atmosferu a podminky teto profese - vserikajici je scena, kdy se one, doslova vyhuble rudovlasce, poradatelka pta, zda-li mohla jeste v nekterych partiich zestihlet... K anarchofeministkam se snad ani vyjadrovat nebudu - snad jen, ze se prezentovaly jako vseznalci s vseleky na vsechny spolecenske trable a je hezke, ze odsuzuji ono prehnane finteni apod. Soude podle vykourenych cigar jsou asi radeji, kdyz jim smrdi z pusy po spalenych hadrech a na sobe maji spinave dziny, nez aby se trochu navonely a upravily. Nojono, proti gustu... () (menej) (viac)

• Natáčení začalo v srpnu 2002, mělo celkem 150 natáčecích dní. Poslední natáčecí den proběhl v červenci roku 2003. Film se skládal postupně, jeho hrdinky byly zachycovány v čase pomocí časosběrné metody. (Siriuss)