Mucha

• Česko Moucha (viac)

Galadriel

Jak mám ohodnotit film, který mi z jedné strany připadá jako jeden z nejlepších sci-fi hororů, co jsem kdy viděla a který je ohromně napínavý, dramatický, navíc i romantický a kdovíco ještě, ale na druhou stranu je tak neskutečně sugestivně hnusný, odporný a nechutný, že se na něj už nejspíš v životě nepodívám? Přeměna/rozklad nejen těla, ale i duše namakaného a inteligentního Setha probíhá v přímém přenosu před našima očima a není to vůbec pěkný pohled. Byl to účel a maskéři byli po právu oceněni. Ode mě to z výše uvedeného důvodu na plný počet není, každopádně nejen maskérům, ale i režisérovi a Jeffu Goldblumovi skládám poklonu. ()

Gemini

Horrorová klasa. Goldblum je perfektně démonický (a pěkně odporný, co si budeme nalhávat) a Geena Davis krásná. Skoro jako kráska a zvíře. Výborné zvláštní efekty, nějaká hloubka tu taky je - prostě špička. ()

Matty

Bzzz! Bzzz! Nádherný romantický příběh o vztahu dvou živočišných druhů - v podání Davida Cronenberga výtečný nekomerční, nebo spíš ne jenom komerční horor. Kromě ve filmu naznačených problémů souvisejících s rychlým vývojem vědy a techniky je zajímavé sledovat postupný rozklad lidského těla, vzbuzující ve světě 80. let, paralyzovaném virem HIV, nepochybně ještě větší znepokojení než dnes. Právě výborné masky oceněné Oscarem (i když je občas poznat, že je Goldblum navlečen v umělohmotné kombinéze) a množství lahůdkových scén, jako strhávání nehtů či „porod“, zajišťují Mouše nesmrtelnost. U mnohých „masitých“ záběrů jsem se začal hlasitě smát. Nevím jestli proto, abych nezačal zvracet, nebo jednoduše proto, že mi to připadalo morbidně vtipné. 80% Zajímavé komentáře: ScreamJay, Kaka, Mordenroth ()

Isherwood

Velmi nezvyklá variace na téma nezdařeného vědeckého experimentu. Použitá forma osobního rozpadu člověka jak po duševní, tak i fyzické stránce skýtá příležitost hlavně pro herecké umění. Jeff Goldblum je přesvědčivý jak v úvodu, kdy hraje vědce zapáleného pro své životní dílo, stejně tak jako později, kdy si s ním vyhrál tým maskérů vyhrál do posledního detailu. Typické muší tiky spojené s nezaměnitelným pohledem jeho černých očí tvoří působivou hereckou kreaci. Na protější straně nutno uznat, že Geena Davis nikdy nebyla extra herečka, ale zde překvapivě ze sebe dostává více než jsme u ní byli zvyklí, což potěší. Jenomže jako celek je Moucha dosti mimo. Jakkoliv je totiž myšlenkově působivá a hluboká – obětovat všechno pro dosažení osobních cílů, je scénář až příliš beztvarý a celkově v něm nedojde k jedinému pořádnému zvratu. A Cronenberg – ač je režisérem, který „zoomuje“ hledáčkem kamery tam, kde by jiný použil střih, jaksi nedokázal řádně skloubit osobní drama s hororem, či jaké emoce měla vlastně ona kreatura budit? I když nutno uznat, že jeho cameo na porodním sále mělo cosi do sebe a můj žaludek občas zaprotestoval. ()

Radyo

Remake klasického hororu z 50. let je oproti svému předchůdci daleko lépe dramaticky i trikově zvládnutý. Metamorfóza probíhá vpodstatě před očima diváka a je pojata opravdu sugestivně. První větší úspěch pro Jeffa Goldbluma a Geenu Davisovou. ()

T2

Rozpočet $15miliónovTržby USA $40,456,565Tržby Celosvetovo $60,629,159║ Geniálne triky/masky, bravúrna réžia Davida Cronenberga, ktorý nám príbeh o mutácii podáva s faktami, brutalitou nevyčnievajúcou ponad dej, všetko to čo do nás hustí zapadá po celý čas pekne do seba, nudné pasáže nehrozia, scénky prinášajú úzkosť, napätie a príbeh má gradáciu až do samotného konca. Plus scéna u gynekológa my pripomenula, tú z filmu Votrelci, keď Rypleová vo sne prežíva prebíjanie zárodku votrelca z hrude, tu to je len larva dostávajúca sa z tela ženy klasickým spôsobom ako pri pôrode dieťaťa, ale scéna to je rovnako efektná. "Ach, vidieť to tak v kine." /90%/ ()

Marigold

Dnes už to všechno vyhlíží tak nějak dětinsky a příliš latexově, nicméně výkon Goldbluma je sugestivní a některé momenty správně nechutné (trávení potravy)... jen to na mě působí dojmem konzervativní hororové patlaniny 80. let, třeba oproti Carpenterově Věci tomu chybí invence i silnější atmosféra. Skutečně antikvární záležitost, která mě spíš pobaví než nějak napne... ()

Djkoma

Očekával jsem hodně a dostal úplně něco jiného. Jeff Goldblum je castingový zázrak a na roli vědce se hodí neskutečně. Geena Davis je příjemná přítelkyně hlavní postavy, která se rozhodně zdokumentovat jeho proměnu, která bude čím dál více krvavá a nechutná. Rozhodně to není film pro lidi, co milují snímky s myšákem Stuartem littlem a všimli si, že tady hraje jejich oblíbená maminka. Cronenberg je zvláštní člověk. Jeho filmy nemají úchvatné výdělky, ale rozhodně je točí s láskou a předem daným záměrem. Moucha je jeden z nejvydařenějších snímků, v kterém neteče krev skoro z nikoho kromě hlavní postavy (jestli to tedy byla krev). Lezoucího Jeffa v nejlepší scéně filmu nelze přehlédnout a i po tolika letech mi tato scéna přijde naprosto nadčasová. Pokračování této klasiky neměla nikdy vzniknout a jen se bojím doby, kdy se začnou remake-ovat filmy jako je Moucha, které se během let staly ikonami. ()

Anthony

Nedoporučuji při tom filmu večeřet. Maskéři se zde skutečně vyřádili (Oscar), není to však to jediné co tento horor nabízí. Děsivě tragickou postavu vědce sehrává Jeff Goldblum tak, že zároveň vzbuzuje hrůzu i lítost. Pohled v jeho tváři, když zjistí, že došlo k nevratné změně, která povede k jeho konci, je nezapomenutelný. V původní verzi došlo k přeměně náhle, zde se změna děje postupně - a to je právě to geniální. ()

Superpero

Odvrácená stránka superhrdinství se vším všudy. Pan Cronenberg se postaral o patřičně nechutný vzhled, který opravdu nemá konkurenci. Jeff Goldblum skvěle vystihl "muší" pohyby a ksichtění. Moucha je fakt nálož, ale zároveň film, který uspokojí hodně diváckých sort. ()

hirnlego

Hodnotím, přestože jsem z filmu kdysi v dětství viděla dohromady snad jen nějakých patnáct minut - zbytek času jsem měla křečovitě zavřené oči, protože jsem se bála, že mě pak bude Goldblumovo blití si na jídlo a jeho postupně stále nevábnější vzhled pronásledovat ve dne v noci, díky mé až nechutně živé fantazii. Takže myslím, že za tohle trauma si ode mě Moucha ty 4* určitě zaslouží (a každopádně bych ji po letech ráda konečně "i viděla"). ()

Dever

Soundtrack Howard Shore: 1. Main Title ,2. Plasma Pool ,3. The Last Visit ,4. Stathis Enters ,5. The Phone Call ,6. Seth Goes Through ,7. Ronnie Comes Back ,8. The Jump ,9. Seth And The Fly ,10. Particle Magazine ,11. The Armwrestle ,12. Brundlefly ,13. Ronnie's Visit ,14. The Street ,15. The Stairs ,16. The Fingernails ,17. Baboon Teleportation ,18. The Creature ,19. Steak Montage ,20. The Maggot/Fly Graphic ,21. Success With Baboon ,22. The Ultimate Family ,23. The Finale , ()

tron

„Počula si už o hmyzej poltiike? Nie? To preto, že hmyz žiadnu nemá.“ Mucha, adaptácia poviedky Georgea Langelaana (resp. remake čierno-bieleho filmu z konca 50. rokov), je sila. Spočiatku si vravíte, že to nejako dáte, že to nie je až také hrozné a že to je len film. Ale potom ubehne ďalšia minúta a kanadský úchylák Cronenberg vás dostane ponurou hudbou svojho dvorného skladateľa Howarda Shorea, inteligentným hereckým obsadením (Goldblum, Davisov, Getz, Cronenberg ako gynekológ v odpornej snovej pasáži), temnou atmosférou, nenáročným, ale pôsobivým príbehom, nechutným zmyslom pre humor (jedenie rozpustenej kašičky), nezabudnuteľnými pasážami (pretláčanie rúk) a neuveriteľnou „atmosférou fyzického humusu“. Maskér Chris Walas za "nechutnú" robotu odvážne (na Akademikov) získal Oscara a neskôr sa podieľal na Deep Star 6 a nakrútil Muchu 2 (ehm). Dodnes jeden z najodpornejších filmov, aké som zatiaľ videl. V dobrom. Ak je to možné. ()

B!shop

Oproti puvodnimu filmu z roku 1958 je film vyrazne strasidelnejsi, ale stejne bych to za horor neoznacil. Par nechutaren tu je a cela postupna premena v mouchu je udelana fakt pekne, ale na me to spis pusobilo jak drama. Ovsem velmi povedeny. Jeff Goldblum je mouse dost podobnej i kdyz je jeste v poradku a jeho postupny nalicovani je fakt super a Geena Davis je ze zacatku fajn, ale ke konci uz jen vali oci, ale kdo by nevalil. Ale precejen film krapet zestarl, takze to misty pusobi krapet smesne. Postava Brundlea a Brundlemouchy se povedla, protoze i kdyz je to nechutak, tak vam ho je stejne lito, kdyby ho clovek vnimal jak nejaky zaporacky monstrum, tak by z filmu nemel takovej zazitek, ale tvurci to zvladli dobre. Jeden z tech lepsich Goldblumovo a Cronenbergovo filmu. ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)