Akční drama o dvou mužích, pro které vítězství v souboji znamená různé věci. Max Suba se vrací po dvaceti letech z vězení. Obtížně shání zaměstnání. Nakonec je přijat do šermířské školy mistra Villarda. Ten na žáky působí nejen výjimečností svého umění, ale i tvrdostí a bezohledností. Suba je jiný šerm pro něj neznamená jen boj o vítězství, ale i životní filozofii. Mezi oběma mistry lze od začátku pozorovat napětí, které má kořeny v dávné minulosti. Je jasné, že jednoho dne Villard se Subou vybojují zápas na život a na smrt. Přežije jen jeden, nebo nakonec zvítězí rozum a odpuštění? (oficiálny text distribútora)

Faustka

Děj prostý, prostředí netradiční. F. Murray Abraham a Eric Roberts jsou obdařeni lstivostí i ladností levharta, chvílemi se ladně vznáší. Svist kordů a fleretů připomíná zpěv sirén - zvuk mému uchu lahodící. V By the Sword nalézám tedy víc, než jen přehlídku šermířského umění - jasně patrnou poctu nesmrtelnému rytířství. ()

Martin741

Eric Roberts ako majitel prestiznej sermiarskej skoly, ktora je patricna tvrda a brutalna. Robertsa povazujem za herca, ktory nikdy nevedel hrat, a vo filme to pekne vidno. Moc som nepochopil, co sa stalo v minulosti, odkial pochadzaju korene tej ich neznasanlivosti ... kazdopadne jeden z najlepsich filmov rezisera Dzeremy Kagan. : 70 % ()

Hapretor

Tak konečně jsem viděl film, kde hraje Eric Roberts a neni to hovadina. I když mi celou dobu ucházel hlavní motiv postavy F. M. Abrahama, je to záživné a bylo zajímavé koukat, jak ladně Roberts šermuje, i ostatní. Děj jsem si sice představoval jinak, ale záživné to bylo. Jen mohli vystříhat ty milostné pletky - ty byly zcela zbytečné z hlediska děje. ()

Raziel811

Ač vizuálně i zpracováním ukázkový 90.tkový film, příběhově své soukmenovce v mnohém převyšuje. Sic jde o klasickou premisu typu : looser dostane šanci - konfrontace - trénink - finále, příběhové pozadí a na béčkový film až nezvyklá hloubka postav, dělá z filmu kandidáta na remake. Dostat téma v dnešní době někdo s citem pro postavy, hloubku a zajímavý vizuál, rozhodně bych se takovému filmu nebránil. Každopádně je to asi jedn az lepších rolí E. Robertse. ()

slunicko2

Kdybych byl šermíř, asi by se mi to líbilo. Filmů ze sportovního prostředí bojových sportů protkaných filosofickou abecedou jsou spousty. Pokud je smyslem takového snímku předvést sportovní výkony, pak tento film své poslání plní. Jinak je to ale jenom chuťově nevýrazná omáčka s bramborem. ()

• Natáčelo se od 3. září do 4. října 1990 v New York City (New York, USA). (GASTON73)