Pro hrdinu filmu, šestnáctiletého Benna, znenadání skončí drsné období strávené v jednom západoberlínském internátu, získal totiž nové rodiče. Továrník Lohmann a jeho žena ho adoptují, zahrnou ho pochopením, vzděláním, vlídností, pozorností. Benno se jim za to odvděčí velmi zvláštním způsobem. Tetování, snímek uznávaný dnes jako ukázkový příklad hnutí "junger deutscher film", nám dovolí pochopit společenské klima, do něhož vrostla generace západoněmeckých "osmašedesátníků". Pramálo mírumilovný vývoj Spolkové republiky příští dekády předjímá s jasnozřivostí, která retrospektivně překvapila možná i samotného autora filmu Johannese Schaafa. (NFA)

decouble

Mladý muž (Benno) si hledá své místo ve společnosti, ale nějak se mu to nedaří. Podobné schéma nabízí v historii kinematografie celá řada filmů. Jako příklad může sloužit skupina tematicky podobných filmů tvůrců hnutí Free cinema (např. "Osamělost přespol ního běžce"). Hrdinové těchto snímků jsou ovšem poněkud inteligentnější a sveřepější než Benno. Jeho poručník o něm sice říká, že je to chytrý chlapec, ale z filmu to není snadné vyčíst. Chová se totiž jako blbec. Jistě, můžeme si domyslet, že je sociálně poněkud pozadu, protože vyrůstal v dětských domovech, ale to mi k pochopení jeho chování nestačí. A i když jej hlavní představitel hraje velmi přesvědčivě, "Tetování" ve výsledku nedokáže přiblížit tragédii jeho života. Jakoby hlavní hrdina nechtěl zradit onu volnost novovlné estetiky, a tak se chová podle toho, kam zafouká vítr. ()