Ramayana: Legenda o princi Ramovi

• India Ramayana: The Legend of Prince Rama
India / Japonsko, 1992, 136 min (Special Edition: 90 min, Director's Cut: 170 min)

Film podle starověkého indického eposu Rámájana vypráví příběh prince Rámy. Ve filmu je zahrnuto všech sedm dílů eposu počínaje princovým mládím a jeho svatbou se Sítou, přes jeho lesní vyhnanství a únos Síty, setkání s Hanumánem a opičím lidem, až po boj na ostrově Lanka.
Ačkoliv děj musí být často zkracován, jsou ve filmu obsaženy všechny hlavní události eposu a díky animované formě je film vhodný i pro mladší díváky, aby se seznámili s tradičním indickým dílem. (Tamten)

kitano

Srdcova zalezitost. Ked som bol maly zhliadol som to par krat v Tv a bol som uplne uneseny. Krasny obrodruzny pribeh plny magie, bojov, bohov, demonov a nebojacnych hrdinov na cele s Ramom. Naviac krasne kreslene v style anime. 10/10 ()

marrjaana

Ramajána je naprosto úžasná!!! Netuším nakolik se to drží předlohy, ale je to bomba... byla jsem z toho úplně...waw! V tom filmu( a tedy i asi knížce) je naprosto všechno! Zrada, věrnost, únos krásky, ptáčci a koloušci ze Sněhurky, mluvící a pomáhající zvířata z Mauglího, roztomylý jednooký příšery, měnící se ve světlo, několikaoký příšery, planeta opic a jejich král( a druhá unesená princezna), King Kong měnící svoji velikost jako Alenka, spolknutí mořskou příšerou jako Jonáš, prorvání se trávícím ústrojím jako Iron man( či agent K), lítání jako Superman, souboj s kladivem jako Thor, zlí obři, zlí démoni, mučení lidé, všeléčivá bylina, tahání se vzrostlých stromů, let s kusem země v dlaních opět alá Superman, Lokiho halucinační triky, Pegasovy sourozenci, létající dopravní prostředky jako ze Zámku v oblacích, démoni vypadající jako létající opice z Oz, kouzelný meč, který zasáhne i vzdáleného protivníka(třeba jako ten bleskem nabitej herkulesův), lidožravá zlobryně a nakonec Xenino útočné kolo(nevim jak se ta zbran menuje). Opravdu se divím, že když Hollywood recirkuluje několikrát Bibli, Řecké báje, severskou mytologii a občas i tu čínskou ještě nešáhl po Ramajáně, vždyď tam je naprosto vše, ani nemusej nějak moc zapojovat fantazii... ()

Ramanam

Úžasný animovaný film vyprávějící kultovní a monumentální příběh ze staré Indie, který je stále neuvěřitelně plný síly a života. Akce střídá akci, boj střídá boj, takže ani na chvilku nás nenechá vydechnout. Množství postav a drobností vytváří velmi pestrou mozaiku. Navíc je zde obsažena i moc krásná hudba. Písně jsem slyšel i v anglickém znění, což bylo utrpení. V hindštině to je naprosto jiná úroveň a procítění, jedinečný zážitek. To přesně vysvětluje, proč se mimo indickou kinematografii takřka všem muzikálům a zpívaným filmům (jak hraným, tak animovaným) vyhýbám obloukem. Hudba, jazyk, zpěv a vizuální projev v indickém provedení byla pro mne věc, do které jsem se ihned zamiloval. To mi jiná země nemůže nikdy dát. Navíc jsem našel i pár hlubších myšlenek, což vždy oceňuji, zvláště, když je snímek prvotně určen dětem. Nestačí se jen dívat, ale je důležitější při tom i přemítat, je-li tedy nad čím. Dlouhou dobu jsem chtěl dát za jasných pět hvězd, ale musím přiznat, že jsem ke konci už necítil tu samou energii obsaženou v prvních dvou třetinách. Moc mi tam ani neseděly ty létající stroje, zpracoval bych je přeci jen jinak, aby to nebylo jako pěst na oko. Silné čtyři hvězdy jsou myslím plně odpovídající. Přec některé dějové linky bych upřednostnil a jiné zkrátil, či vynechal, ale to nic nemění na tom, že jsem si to celé užil a odnesl si příjemný zážitek. ()

C0r0ner

Vykazuje to prvky celkem drsné a temné fantasy ve stylu řeckých bájí a pověstí, ale bohužel mě asijská mytologie ani samotná Asie nikdy kdovíjak nezajímala, takže mě to vůbec ale vůbec nebavilo. Špatný film to ale určitě není, jen není pro mě. 50% ()

Maniik88

Kedysi dávno, keď som mal tak 6 rokov, išla táto super rozprávka v TV a oco to nahral na VHS. Tá VHS je zodratá na padrť, so sestrou sme to pozreli aspoň 100x. Perfektne spracovaná staroindická mytológia, s veľmi zaujímavými kladnými aj zápornými postavami. Plné hrdinov, boja, božských vlastností, perfektná hudba a záverečná vojna. Navyše výborný SK dabing a je mi veľmi ľúto, že sa mi to nedarí zohnať v SK dabingu v ako takej kvalite. Kreslený Pán Prsteňov. ()