Noci s nepriateľom

• Česko Noci s nepřítelem (viac)

Psychologický thriller o ženě, která se pokusila uniknout z manželství horšího než peklo. Když si Laura brala Martina, neměla potuchy o hloubce jeho kruté vášně. Navenek jsou ideální pár. Krásná a dokonalá hospodyňka. Pohledný, úspěšný a svůdný manžel. Ale věci nejsou takové, jak se zdají. Laura je ženou, která žije ve svém nitru s hrozným tajemstvím. Aby unikla strašlivé noční můře, je schopna riskovat cokoli - i svůj život. (oficiálny text distribútora)

Tommassi3

"Miluju tě, Lauro, a nemůžu bez tebe žít.. A nedovolím, abys ty žila beze mě.." Ostřílený rutinér Joseph Ruben, thrillerový specialista, a jeho velmi slušný biják s mladičkou, a už tehdy výbornou, Julií Roberts, po jehož několikáté projekci musím konstatovat, že za jediná otravná klišé lze považovat ty zdejší podstatu míjící hejterské komentáře.. ()

papadoce

Mnoho ľudí považuje atmosféru a spracovanie látky domáceho násilia v tomto filme za podpriemerné. To môže ale iba človek, ktorý sa nestretol s domácim násilím v priamom kontakte. Ale ak ste vyrastali tak, že ste svoju mamu videli ráno krvavú a bez zubov len preto, že sa nejaký zamindrákovaný kokot ožral a následne žiarlil aj na vlastný tieň, dívate sa na to inak. Áno, dalo sa pritvrdiť a áno, nikto netvrdí, že je to tu based on true story. Muselo to proste spĺňať znaky hollywoodskeho psychologického thrilleru s dobrým koncom, ale násilie v akejkoľvek podobe nie je sranda. Ten strach s ktorým potom obeť vstáva a žije, už nezmizne. Ale opustiť ho, dokážu len skutočne silné ženy. Pred takými sa skláňam. Julia Roberts ma ako žena nikdy nepriťahovala, ale čo sa jej nedá uprieť, je jej herecký talent a prekrásne vlasy. Patrick Bergin zas nikdy do sveta herectva dieru neurobil, ale rola mu sadla a uveril som mu ju (to ako odporne pil vodu, to akože fuuuuj). Podľa mňa sa Joseph Ruben vyrovnal v zmysle pravidiel psycho thrillerov deväťdesiatok s celou situáciou dobre. Odrežíroval dobrých hercov v ťažkej téme s prístupnosťou tak 15+. Videl som film v priebehu dekád opakovane a ak naňho niekedy ešte narazím, nebude mi to vyslovene prekážať. Tentokrát som ho pozrel za účelom hodnotiť a komentovať. Bŕŕŕ to som ja, to som ja. ()

MarekT

Jak přibýval počet hodin uběhnuvších od závěrečných titulků, čím dál víc mi jednotlivé scény přicházely obyčejné a nenacházel jsem nic, co bych si spojoval výhradně s tímto filmem. I ten námět mám spojený spíše s třicet let starým snímkem Anatole Litvaka "Nůž v ráně", byť zde byl pojat podstatně odlišnějším způsobem (a určitě je lépe napsaný), ale znnáte to pořekadlo o prvním dojmu. Docela škoda už jen z toho důvodu, že na film samotný se dívá dobře a bez většího i menšího zadrhávání, i po stránce napětí si vedou odpovědné osoby slušně. Za bezproblémové považuji i herecké výkony - diváckým lákadlem je samozřejmě Julia Roberts, mnohem uvěřitelnější mi však přišel Patrick Bergin, ze kterého jsem měl navzdory výše zmíněné chvále největší hrůzu. Julia ale není nijak zvlášť zastíněná, zdejší part je jedním z argumentů zdůvodňující mé dlouhodobé sympatie k ní. Hudba má podobné parametry jako snímek samotný - ani jednou mě nerušila, rytmus jsem však nedokázal pořádně chytit, a to i přes poměrně kladné reference na Goldsmithovo dílo. Nicméně, pokud se někomu nechce zrovna porovnávat jednu vzpomínku s druhou nebo hledat lupou drobné mušky, nevidím moc překážek k doporučení. 60% ()

Bauer

Musím se přiznat, že tento snímek jsem po dvaceti letech jeho vzniku viděl teprve teď. Je mi líto, že jsem ho vždycky v televizi přehlížel a nevěnoval mu žádnou pozornost. Přeci jen Julia Roberts v thrilleru? Velmi jsem se spletl. Julia Roberts v jednom z nejlepších thrillerů, který jsem za poslední dobu viděl. Příběh je poměrně prostý a přesto skvělý. Především jeho perfektní promyšlenost je skvělá. Hudba od Jerryho Goldsmitha je opravdu působivá. Některé scény (v nemocnic, závěrečná "prohlídka" bytu) byli tak napínavé, že jsem téměř nedýchal. Patrick Bergin? Šla z něho docela hrůza. Vykulené oči a žádné mrkání plus ten odporný knírek). Jediné, co to dělí od 5 hvězdiček je, že konec je prostě (viz. Die Hard) blbost. Musím začít koukat na filmy, které jsem opomíjel. Kdybych každý vypadal jako Noci s nepřítelem, tak bych nadšen. ()

corpsy

Začnem kriticky. Film obsahuje jedno obrovské faux pas ( predpokladám, že tým pádom aj novela ), ktoré vo svojej podstate dá deju možnosť vyvíjať sa v patričnom smere, ale logicky tu zvonia zvony. Ale, aby som patrične ocenil s akou svižnosťou sa režisér popasoval so spomínaným humbukom, nemám ináč výhrady, ktoré by snímku nejako ublížili. Jedna 90siatková superhitovka, pri ktorej naše matky a staršie sestry ulietavali predstavujúc, ako kopú do gulí podobne nechutným, slizkým motherfuckerom. Žili ste mladosť ( detstvo ) v tej dobe? Tak potom viete. Týmto si to pripomeniete. ()

• Film má téměř totožný děj s malajsko-indickým snímkem Manjil Virinja Pookkal (1980). (SeanBean)
  • Literární zdroj uvádí, že natáčení snímku se občas jako divák zúčastnil i Juliin bratr Eric Roberts se svojí první manželkou, která byla v té době těhotná, neboť nosila Ericovu dceru a Juliinu neteř Emmu Robertsovou. (SeanBean)
  • Původně měli ve snímku ztvárnil hlavní úlohy Sean Connery a Kim Basinger. Kvůli časové vytíženosti obou herců ale z jejich obsazení nakonec sešlo. (jenik71)