Tanec kostlivcov

• Česko Tanec kostlivců (festivalový názov) (viac)
Animovaný / Krátkometrážny / Rodinný / Komédia
USA, 1929, 6 min

V tejto strašidelnej Silly Symphony na strašidelnú hudbu Edvarda Griega (v úprave Carla Stallinga) z cintorína vyjde živé kvarteto kostlivcov, ktorí sa chcú zabávať a pretancovať celú noc. V nápaditej animácii Uba Iwerksa sa používa veľa cintorínových gagov so zvieratami a kostlivcovým xylofónom. (Disney+)

Bajda

Podle mě nejlepší, nejnápaditější a nejvtipnější film ze série tzv. Silly comedies, které začalo studio Walta Disneyho produkovat na přelomu 20. a 30. let (s nástupem zvuku) jako alternativu k filmům s myšákem Mickeym a ve kterých nešlo o hlavní postavu, ale o hudbu. Základní piliř pro veškeré v budoucnu natočené hudební scény s kostlivci. Jestli Burton po Mrtvé nevěstě tvrdí, že tohle neviděl....lže :-) ()

anais

První a možná nejslavnější groteska z Disneyho série Silly symphonies. V noci vylezou z hrobů kostlivci a za svitu měsíce začnou tančit, přičemž rytmus udržují chrastěním kostí. Potom zakokrhá kohout a kostlivci zas ulehnou pod zem. Je to hezká variace na Disneyho grotesky s Mickeyho gangem, kde tancují jen roztomilá zvířátka. Současně je to i skrytá, možná nevědomá, narážka na honosné taneční zábavy, kterých si užívaly vyšší vrstvy, alespoň tak jsem to pochopil z knihy Borise Jachnina „Walt Disney“ (ta kniha poskytuje opravdu ucelený pohled na Disneyho život – vřele doporučuji!). Co se kresby týče, Ub Iwerks si hezky poradil se stavbou kostry. Maximálně ji zjednodušil, sice nesmyslně (roztomilé jsou ty dvě kosti, které rostou z krku a navazují na ně ruce:) , ale naprosto funkčně (v daném prostředí, samozřejmě). Kostlivci tedy vypadají i přes zjevnou nadsázku poměrně realisticky a dovedu si představit, že při záběru, kdy kostlivec „spolkne“ diváka, některým divákům alespoň trochu zatrnulo. Skeleton dance je jedno z rozhodujících děl rané Disneyho tvorby a jako takové by nemělo uniknout ničí pozornosti. ()

GTS_PUNK

Vcelku milá 6-minútová záležitosť pod režisérskou taktovkou "otca animovaného filmu" Walta Disneyho so strašidelným halloweenskym námetom. Štvorica kostlivcov vylezie z hrobu, aby sa jeden deň v roku poriadne zabavila. Prvotný strach z normálneho sveta ich rýchlo prejde a hneď sa pustia do bláznivého tancovania a hrania na svoje chrbtice čoby xylofóny. Ich zábava však netrvá večne a keď kohút kikiríkaním ohlási príchod rána, kostlivci sa musia rýchlo poberať späť do hrobu. The Skeleton Dance ponúka solídnu halloweensku atmosféru vďaka skvelo nakresleným čiernobielym scénam tajuplného cintorínu s neďalekým kostolom, večne prítomným húkaním sovy a naježenými mačkami. To všetko v sprievode príznačnej orchestrálnej hudby. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Pri mojich potulkách pravekom kresleného filmu som naďabil aj na toto sympatické dielko, v ktorom sa dozvieme, čo sa deje na takom cintoríne po odbití polnoci (čo iného, ako poriadna party, že?). Táto "hororová disneyovka" má štýlovú animáciu, výbornú hudbu (môj obľúbený skladateľ Edvard Hagerup Grieg) a takú skoro až burtonovskú atmosféru. ()

kaylin

Krásně se tady ukazuje, že Walt Disney měl i na to, aby točil něco méně komerčního, něco méně podbízivého. Je tu patrný styl studia, ale přesto jsou zde momenty, které jsou skutečně hororové, ať už díky zvuku nebo díky obrazu anebo díky jejich splynutí. Krátké, zábavné a na svou dobu skvěle animované. ()

• Prvý krátky animovaný film zo seriálu "Silly Symphony", druhého animovaného seriálu Walta Disneyho po "Alice comedies", ktorý sa vysielal od roku 1929 do 1939 v počte dielov 75. (majo25)