Americký velkofilm (ve své době nejdražší projekt studia MGM) inspirovaný stejnojmenným románem R. Lockridge, který prostřednictvím životních osudů učitele a básníka Johna Shawnessyho, žijícího ve fiktivním Raintree County v Indianě, líčí proměny americké společnosti v průběhu 19. století. Film sleduje osudy hlavního hrdiny v letech 1859 – 1865. John Shawnessy (Montgomery Clift) prožije vášnivý románek s jižanskou kráskou Susannou Drakeovou (Elizabeth Taylor – za svůj výkon nominována na Oscara), která je v Raintree County na návštěvě. Když se po čase dozví, že s ním čeká dítě, opustí svou dávnou lásku a odejde do New Orleansu, kde se se Susannou ožení. Teprve po svatbě se však dovídá o tragické minulosti manželčiny rodiny poznamenané dědičným šílenstvím a také o tom, že mu Susanna o svém těhotenství lhala.  Manželé se spolu vracejí do Raintree County, kde John pracuje jako učitel, a když se jim nakonec narodí syn, zdá se, že nic nebrání jejich šťastnému životu. Vypuknutí občanské války je však otřesem, který u Susanny vyvolá první záchvaty dědičné duševní choroby. Když nakonec s dítětem uprchne zpět na jih k rodině do Atlanty, John se rozhodne vstoupit do armády Unie a pokusit se je ve válkou zmítané zemi najít. (Bluerider)

Visáč

Takmer trojhodinová nálož južanského melodramatu s Cliftom na sedatívach a preexponovanou Liz Taylor, kde je hlavným zdrojom cinefilnej rozkoše snaha identifikovať scény nakrútené pred a po Cliftovej autonehode. ()

MayB2

Jestli chtěli natočit druhé Gone with the wind, tak se jim to moc nepovedlo. Příběh měl určitě potenciál, ale děj se dost vleče a chybí nějaké vypjaté momenty, které by diváka chytily za srdce. Montgomery Clift mi připadá nevyužitý, dost času mu zabere jen naslouchání a utěšování E. Taylor. Eva Marie Saint sympatická, Nigel Patrick má až moc prostoru. Elizabeth Taylor mi bohužel přišla dost mimo, i když hrála bláznivku. ()

kobejn

"ČESKÝ NÁZEV - Místo na slunci?" What a silly coment! Anyway...tadle klasika mě zklamala, celé je to dost rozplizlé a herectví tetičky Liz mě tu tím až divadelním patosem přišlo nemístně přehnané až k nesnesitelnosti. ()

Streeper

To bylo strašně dlouhý! Ta délka filmu je děsivá a bohužel ani ne moc lichotivá. Příběh je totiž slabší a ani takové herecé hvězdy jako je Motgomery Clift nebo Liz Taylor to nezachrání. Elizabeth mi ve filmu přišla až příliš hysterická a nepříjemná, chápu, že měla nějakou psychickou poruchu, ale na můj vkus až moc přehrávala. Skoda, že z toho filmu nevytáhli to nejlepší a troche ho nezkrátili, výsledek by pak mohl vypadat úplně jinak a lépe. ()

• Natáčení filmu bylo poznamenáno těžkou autonehodou Montgomeryho Clifta. Po několika týdnech léčení se sice před kameru vrátil, ale následky jeho zranění obličeje  - paralyzovaná levá tvář - byly patrné. (Bluerider)