Upír v Brooklyne

• Česko Upír v Brooklynu (viac)

V brooklynském přístavu přistane prázdná loď plná mrtvých, kterou opustí velký vlk, který se později promění v muže a zmizí v ulicích města. Když zanedlouho poté chytí v ulicích města dvojice italských mafiánů mladého dlužníka Julia, vmísí se do sporu elegantní černoch Maximillian, který chce, aby ušetřili mladíkovo srdce. Jeden z mafiánů ho sice zabije, Maximillian však pobaveně vstane a oba mafiány hravě vyřídí. Julia, který se před ním pokusil uprchnout, chytí a kapkou své krve z něj udělá svého sluhu. Maximilian je totiž upír. Poslední svého druhu. Aby zachránil svůj rod před zánikem, musí do následujícího úplňku najít a získat ženu, která netuší, že je napůl upírka. Případ lodi plné mrtvých dostane na starost detektiv Justice, jehož kolegyni Ritu mrtvoly s vysátou krví podivně fascinují. A právě v ní Maximiilian pozná hledanou ženu a protože se mu žena musí oddat dobrovolně, začne kolem ní splétat jemnou pavučinu svodů. Když jsou pak objeveny mrtvoly italských mafiánů, rozhodne se detektiv požádat o pomoc dr. Zeka, odborníka na záhady. Ten tvrdí, že do Brooklynu dorazil upír. Maximillian několikrát zachrání Ritě život a téměř se mu ji podaří získat, jeho rafinované pokusy však neúmyslně maří jednou Julius, jindy zase Justice, který Ritu miluje. Přesto se mu podaří dostat ji do situace, kdy mu žena podlehne. Začne se měnit v upíra, když je však objevena mrtvola její kamarádky Nikky, jenž se také stala obětí upírova hladu, pokusí se žena z upírova vlivu vymanit. Pochopí, že Maximillian je původcem všech podivných úmrtí a když dojde k rozhodujícímu střetnutí, musí se rozhodnout, zda podlehne kouzlu šarmantního upíra a přijme bohatství, nesmrtelnost a vše co jí nabízí, nebo zůstane člověkem. (oficiálny text distribútora)

ScreamJay

Otázka zní, proč Wes Craven, rejža legendární Noční můry točil hororovou komedii, jenž není vtipná ale spíše trapná a proč udělal z Edieho Murphyho Draculu, když na tu roli se mi už víc hodí angorskej králíček než on? Odpověď je jednoduchá, úlet, naprostý úlet. Za pochvalu stojí uvedení upírských legend do nezvyklého hávu New Yorského podsvětí, taky pár docela slušně ušlápnutých komických scének, ale jinak? Je to slabota, na hororového režiséra to postrádá napětí, a když už scény opustí svou rádoby vyumělkovanost pak působí trochu staticky, nezáživně. Výše zmiňovaný výběr herců taky zrovna nic moc, takže i když za Bladea mluví katana a pěsti, pořád mu upírství věřím víc než Ediemu a té slečně. Speciální efekty jsou slabé a vlastně ani nejde čekat, že by někomu natrhly brvu v ksichtíku. Takže jako horor mizerné, nepoužitelné, jako komedie místy ucházející a jako totální přehmat známého rejži dokonalé. Prachy narvané do záchodu a velmi kvalitně spláchnuté. Two stars maximum. ()

SOLOM.

Popravdě jsem se docela na tuto upíří hororovou komedii těšil. Mám rád některé filmy Wese Cravena a Eddie Murphy patří mezi moje oblíbené herce (co se převážně komedií týče). Jenomže velmi záhy se ukázalo, proč se tento film netěší příliš velkých diváckých ovací. Zbytečně zdlouhavá stopáž místy neskutečně nudí a najde se zde několik pasáží, které nás měly uzemnit svým komediálním pojetím, ale spíše mi to připomínalo marnou snahu a zavánělo to trapností. Snad kdybych měl tak o patnáct let méně, válel bych se u toho smíchy, ale ve třiceti mi už zbyly jen oči pro pláč. „To nebude Lassie…“ no a taky nebyla. Z velkého vlka se vyklubal pěkně nasraný upír, který trhá údy, kde se jen nachomýtne. Paradoxně začátek filmu patří k tomu nejlepšímu, co nám scénář nabídl. Přiteplená Murphyho image by mi ani tolik nevadila, jen kdyby se film nesl v podobném duchu celou dobu. Jenže to by Craven nesměl poněkud vyměknout a místo aby se snažil udržet vytvořenou atmosféru, začal do toho cpát jednu lacinou (leč místy i humornou) situaci a kvantum druhořadých hlášek za druhou. Chvíli to vážně fungovalo a i já musím souhlasit, že šoustat na matraci je určitě mnohem lepší a pohodlnější než na staré rakvi, jenže ve chvíli kdy to začalo až moc smrdět „romantikou“ jsem se začal docela dost nudit. Hororová stránka začala pomalu mizet do ztracena (až na samý závěr) – lépe řečeno vystřelila pryč stejně jako onen chudák policejní pes. Navíc jsem měl velký problém s hereckými výkony všech zúčastněných. ()

AlistairMir

Eddie Murphy má těžký život. Každé kamarádství se mu rozpadá (tu kámošovi upadne ruka, tu ucho) , dívka kterou miluje ho nemiluje a všichni ho chtějí sejmout. Přitom si jen občas sosne krve a z nudy sem tam vyrve srdce, nebo utrhne hlavu...mezitím zachraňuje své vyvolené život, aby ji obměkčil, jenže mu plány vždy zhatí všichni kolem a jako bonus má na sbalení dívky čas jen do úplňku jinak jeho rasa zanikne takže na nějaké trpělivé pomalé balení není čas. Tak co závidíte Eddiemu život upíra? Já bych se na jeho místě šel podívat na východ slunce abych měl pokoj. Eddie je ale vytrvalej a tak nám dále servíruje krvavou porci zábavy ze života upíra. ()

Campbell

Jako malej jsem to žral, v dnešní době kdy jsem viděl všechny možné, nemožné horory, je to sice slabší ale nemění to nic na tom že jsem se bavil a nostalgie zapracovala. Film má hned několik odkazů na Blackulu což mě překvapilo. craven zvládnul režii výborně, a jeho černý humor neměl chybu. Murphy se mi do role sice moc nehodil, ale nebylo to nejhorší. Bohužel hlavní herečka Bassettova mě strašně štvala a její chování jsem dost často nepobíral. Aspon že Hardison a Witherspoon mě rozesmívaly. Není to nic extra, na Cravena to je možná i slabota, ale já si jednu hvězdu připočtu hlavně díky nostalgii. ()

Kelinej

Pozadí vzniku filmu neznám, ale představuji si je nějak takto. Eddie Murphy přišel za Wesem Cravenem, který byl v té době na vrcholu režisérské slávy, a říká: "Wesi, chceme s bráchou udělat společný film. Veselý i krvavý zároveň. Já mám prachy, tak to budu produkovat, brácha už má hotový scénář, a ty nám to natočíš." A starý dobrák Wes kývnul. Vznikl nesourodý snímek, u kterého se člověk nebojí a směje se jen sporadicky. Naštěstí je z vedení týmu cítit aspoň Cravenova zkušenost. ()

• Během natáčení zemřela při nehodě Sonja Davis, kaskadérka, která v některých scénách zastupovala Angelu Bassettovou. (oje)
  • Vo filme je veľa odkazov na Draculu (1992). Tak napr. vylodenie sa v prístave, mŕtva posádka a premena na vlka odkazujú na plavbu lode Demeter, sluha, pojedajúci hmyz zas na Renfielda. (BlackTom)