Na území Colorada je Miles Archer (Guy Madison) požiadaný kavalériou vo Fort Bellows o pomoc pri záchrane dvoch bielych žien unesených indiánskym kmeňom Cheyenne. (westerns)

liquido26

Western o bandě vojáků-vězňů (opilci, rváči) vedených veteránem z občanské války, nyní civilistou, se vydává zachránit dvě sestry z rukou indiánů. Jedna z nich se nechce vrátit, protože se bojí, že se na ní všichni budou koukat skrz prsty za to, že jí indiáni znásilňovali, ta druhá přejala zvyky a kulturu indiánů a má se stát ženou náčelníka Thunderhawkea, který v současnosti chystá válku proti bělochům. Poměrně vydařený nenudící western. ()

fragre

Četa pohraničních milicionářů, byvše zaúkolována armádou, provede nájezd na osadu Šajenů, aby osvobodila dvě zajaté sestry. Zatímco jedna je svolna vrátit se do civilizace, tak druhá má snahu prchnout k svému snoubenci, náčelníkovi Hromovému Sokolu, takže ji milicionáři ssebou vláčí napůl spoutanou. Na cestě zpět pak musí četa překonávat četné obtíže... Ti milicionáři jsou tak správňáčtí a bodří, že jeden musí fandit těm rudochům, byť jsou zde tito traktováni jako ječící krvelační divoši. A i ty sestry - ta civilizovanější vypadá, že by hnedle celé té četě vyprala trenky, tak je snaživá. Oč je tedy sympatičtější ta druhá, která si zachovává hrdost. Však je za to také scénaristou po zásluze potrestána... Film byl prý původně vysílán v 3D systému, takže všechny ty na diváka létající kopí, tomahavky a šípy, byly prý náramnou senzací. O tento efekt jsem byl připraven a ve 2D je to vcelku povedený standardní dobrodružný film. ()

• Slávny zvukový efekt "Wilhelm scream", ktorý sa objavil vo viac než 200 filmoch, je pomenovaný po postave z tejto snímky, ktorú stvárnil Ralph Brooks. (Hamaradža)