Ľudia spod schodov

• Česko Lidé pod schody (viac)

V každém městě či vesnici naleznete dům, o kterém si dospělí šeptají a děti se mu vyhýbají obloukem. Nyní vás režisér Wes Craven (Noční můra v Elm Street) do jednoho takového zavede ve fi lmu Lidé pod schody. Chlapec, který se vlastní vinou ocitá v opevněném domě v moci tajemného páru, zažívá noční můru, ze které není úniku. Brzy odhalí skutečnou povahu obyvatel domu i záhadné bytosti, které se skrývají pod schody. Věřte, že hrůza, která na něj čeká, je nepředstavitelná... (Bontonfilm)

T2

Rozpočet $6miliónovTržby USA $24,204,154Tržby Celosvetovo $31,347,154║ Maškrta od Wesa Cravena, kde nechýbajú bizardnosti, napätie, temnota, zvrátenosť, proste všetko namixované tak ako v kvalitnom horrore má byť. Príbeh je pútavý, úchylné praktiky psychopatickej rodinky nemajú hraníc, postupne splanúce hrdinstvo uväzneného malého chlapca v dome hrôzy tu hrá prim. /80%/ ()

Gemini

Značně originálně pojatý horror, kterému se nejen že nejde nesmát, vy se mu dokonce smát máte;) Prostě další takové Cravenovo cvičení, tentokrát s antihrdiny a dvojicí megaúchylů jako jejich antagonisty. Víc k tomu asi není co psát. Takže jen drobné varování - zvažte dobře, jestli vám může film o domě plném nepěkných překvapení (z nichž podezřele vybavená kuchyň je to zdaleka nejmenší z nich), která jsou také celkem nepěkně natáčena, připadnout vtipný, a podle toho se rozhodněte. Ode mě 70%. ()

J*A*S*M

Celkově docela slušně zvrhlá zábava, ale toho hlavního dětskýho hrdinu jsem teda nerozdejchal. Každopádně má Craven na svém kontě i lepší kousky. 60% ()

Malarkey

Bože, tohle byla chujovina. Ale věřte mi nebo ne, takhle jsem se nezasmál hodně dlouho. A určitě tomu přispěl i českej dabing, kterej prostě neměl chybu. Před tím černým klukem by se měl mít na pozoru i osmdesátkovej Rocky nebo Arny. Ten to tam sypal, že jsem si chvíli říkal, na co to proboha vůbec koukám. Větší wtf pocit jsem neměl...no snad nikdy :-D ()

DaViD´82

Naprostá úchylárna s taťkou a mamkou "Burn-in-Hell", kteří ve svém domečku zavírají dětičky a samozřejmě jako správná rodinka mají i psíka... Rozhodně nečekejte nějaký horror, napětí či snad vážný film, ale pokud vám stačí odddychová zábava plná skvělých hlášek a ujeté zábavy tak rozhodně stojí za pozornost. Film ustojí i dětského hlavního hrdinu ze sociálně slabší vrstvy, ale závěrečnou třetinu již bohužel ne. Obvzláště úplný závěr je věc, kterou si mohl Craven odpustit. ()

EvilPhoEniX

Craven to má v paži. Originální námět o pozoruhodně obrovském baráku a vyšinuté rodině se záhadným tajemstvím ve sklepě. Napětí šlape od začátku do konce, byl jsem fascinován různými pastmi i chodbami, otec v černém oblečku byl správný magor a matka správně zvrhlá fena. Překvapilo. Fajn jednohubka .75% ()

tron

„Videl si Spencera?“ – „Áno.“ – „A našiel niečo?“ – „Niečo našlo jeho.“ Pri kompletizácii tvorby Wesa Cravena by ste mohli dopadnúť aj horšie (KRUTÉ OČI HÔR, SHOCKER, UPÍR V BROOKLYNE). Ale aj lepšie (NOČNÁ MORA V ELM STREET, VRESKOT 1 - 2). Nápadmi natrieskaní ĽUDIA SPOD SCHODOV patria skôr do jeho priemernej filmografie (NOVÁ NOČNÁ MORA, VRESKOT 3). Nie je to zlé, ani dobré, zato je to dlhé a hodili by sa kvalitnejší herci (ústredná mužská záporná rola si koledovala o Brucea Campbella). Komediálne bizarný (chlapec v stene) nádych tomu neprospel. Ale kvôli množstvu nápadov sa nebudete nudiť. Len čo vás prestane baviť šialený párik, príde šialený pes alebo „zombies“. ()

B!shop

Craven ma sice par dobrejch kousku, ale jinak od nej pro jistotu nic moc neocekavam. A tentokrat me prijemne prekvapil. Sice to neni nejakej nervydrasajici horor, ale o to se ani nesnazil. Takze krome toho, ze to je misty sympaticky brutalni, sem tam napinavy a ma to fajn atmosferu, zaroven je to taky slusna zabava. Cely je to zkratka taky trochu uchylna cerna komedie, ale nastesti nic trapnyho. Herci jsou celkem fajn, Twin Peaksovskej McGill prijemne prekvapil, jen ti lide pod schody tu jsou tak trochu zbytecny a slouzi jen jako takova kulisa, film by si ale klidne vystacil s dvojkou sourozencu a jejich vzteklym coklem. Proste slusny 4*. ()

movie

Řádně úchylná zábavička.Hlavně fotřík oblečený do perverz oblečku běhající s brokárnou v útrobách domu mě dost pobavil! ()

monolog

Strašlivej škvár to je. Slátanina plná konin. Nejvíc mě neustále dokolečka rozesmával ten černoušek Bubu, co má černou hubu, kterej neustále žvatlal tak kůlovatý hlášky a drsný kecy, že Arnie je proti němu nula a vůbec se choval jak největší kápo. Prostě si představte to nejdrsnější, co kdy říkal jakejkoliv klaďas v akčňáku a pak to strčte tomuhle klučíkovi do pusy. Celkove se mi to zdálo spíš jako příprava na Vřískot, takovou tou nesmrtelností zloduchů a "humorností". Několikrát je praštili, švihli něčím po hlavě a ono nic. Po chvilce temnoty přišlo vzplanutí smíchu a pak zas temno. Taky to psisko se mi vůbec nelíbilo (chápej práce trenéra a rejži). Navíc má celej film takovou skoro až absurdní atmosféru, fraškovitou a na první pohled je vidět, že to nikdo nebral vážně. Prostě se mi to nelíbilo a Wesovi na chuť nepřijdu pravděpodobně nikdy. Zatím co jsem od něj viděl, to mě nezaujalo, včetně vřískotů (ty ale byly aspoň realističtější a nadsázka tam není tak divně nadsazená). ()

Jossie

Tak to je hodně zábavný film o dvou úchylech, kteří s velkou oblibou vraždí, na co přijdou a v domě ukrývají dost děsivé tajemství. Než se do toho ovšem vloží takový malý černošský kluk a rozhodne se, že to tak nenechá. Fakt jsem se bavila. ()

Kulmon

Jeden z nejzábavnějších hororů, které jsem kdy viděl. Rozhodně horor, který jsem viděl nejčastěji, a který mne v dětství spolehlivě pobavil i postrašil. Jak vidno, k tomuto účelu slouží dodnes. Podivný dům obehnaný zámky, páreček úchylů a nejedno tajemství. ()

EdaS

Velmí originální (jak hrdinou, tak příběhem) a velmi bizarní (v rámci amerického mainstreamu extrémně) horor, kde Craven dokazuje po hitchcockovsku svou vypravěčskou invenci (většina filmu se odehrává v jednom domě). Škoda jen trošku natahovaného závěru, ale to je chyba hodně Cravenových filmů. *** 1/2 ()

Shit

První hodina je fakt skvěle zábavná, i když to neni vyloženě komediální horor, ale díky sado maso fotříkovi a pohodový trošku hororový atmosféře to utíká jakoby nic a baví to, dokonce mi ani nevadil 13ti letej hlavní hrdina a to už je co říct, protože mi většinou pijou krev, jenže jakmile se film přehoupne do svý poslední třicetiminutovky a z vystrašenýho kluka se stává metr dvacet vysokej tvrďák, co si tam zápasí se psem nebo s dvoumetrovým fotříkem a odmítá utéct, protože si to s nima ještě dost nevyřídil, tak sem měl chuť to vypnout, jelikož sem správně vytušil, že lepší už to nebude. Nicméně nestalo se, dokoukal sem to, nadšenej sem nebyl, ale ani nijak zhnusenej, protože to tam aspoň zachraňuje psycho fotřik, kterej tam buď pobíhá v sado maso oblečku s brokárnou a demoluje dům a nebo porcuje nezvaný návštěvníky v řeznickým úboru. ()

Djoker

Při pohledu na jméno režiséra tohoto filmu se možná někomu podlomí kolena, ale mně ne. Je to klasický béčkový horor, který nemůže ničím překvapit. Craven nám servíruje perverzního taťku s mamkou, kteří jsou navíc sourozenci, aby to bylo ještě nechutnější. Je pravda, že z obu se mi zvedal kufr. Lidé pod schody jsou k smíchu. Ještě víc k smíchu je důvod, proč tam jsou. Nejlepší byly scény s rotvajlerem. ()

gudaulin

Tak z tohohle Cravenova dílka jsem trošku rozolcený... Jak se jen přiznat, že i když považuju Lidi pod schody za ptákovinu první kategorie, která při přísně logickém rozboru neobstojí, přesto převažuje spokojenost, ba můžu říct, že jsem se bavil lépe, než u snímků stojících objektivně mnohem výš. Craven je zkrátka nejen dobrý řemeslník, ale i znalec pravidel žánru a svých diváků. Moc dobře ví, že fanoušek nízkorozpočtových hororů na ně nekouká proto, aby se intelektuálně povznesl, ale aby ze sebe vybudil emoce. Craven po teoretické i praktické stránce dobře zná strukturu hororu, všechny jeho žánrová témata, rekvizity a především žádaná klišé. Jeho film se pohybuje na hraně hororu, splatterpunku, parodie a komedie. Nic z toho nefunguje dokonale. Kvality Vřískotu nedosahuje ani náhodou. Pochopitelně převažuje hororové ladění, kde se Craven pohybuje jako doma, ale zároveň režisér o pár procent nadsazuje do parodické nadsázky, která sice nevyvolává salvy smíchu, ale cukání koutků úst zařídí - navíc vede k tomu, že divák velkoryse mávne rukou nad díramy ve scénáři většími než poškození Titaniku od ledovce...Zcela nenáročná, ale funkční záležitost. Celkový dojem 60 %. ()

choze

Dá se natočit komedie o sériových vrazích, kteří unášejí děti, mrzačí je a celé roky vězní ve sklepě? Mohl to být drasťák jako prase, protože z příběhu samotného, volně inspirovaného skutečnou kalifornskou událostí, opravdu mrazí a dnes, po případech Nataši Kampusch, Josefa Fritzla a kauzy Kuřim, ještě mnohem víc. Jenže Craven udělal podobný úhybný manévr směrem k humoru jako už v LAST HOUSE ON THE LEFT, a namísto toho stvořil tenhle krásně úchylně nadsazený žánrový hybrid, zahalený do hávu urban legend o strašidelném domě „před kterým děti přecházejí na druhou stranu ulice“. Originálnímu, nápaditému a především zatraceně zábavnému scénáři - podle mě Cravenově nejlepšímu - snadno odpustíte horu nelogičností (policisté si při prohlídce domu nevšimnou rozmístěných výbušnín a děr ve stěnách, které předtím taťka v S/M oblečku nadělal brokovnicí, a nepozastaví se ani nad tím, že tak velký dům nemá sklep aj.) a přestřelený konec, ve kterém naivně vygraduje rozpačitý sociálně-kritický podtext filmu pranýřující vykořisťování rasových menšin. Mimořádnou pochvalu si zaslouží kompletně celý herecký ansámbl – od opravdu vymazleného domu plného tajných chodeb a skrytých pastí v hlavní roli, přes brilantní groteskní psychopaty Everetta McGilla a Wendy Robie, zrekrutované Cravenem ze seriálu Twin Peaks (kde rovněž hráli manžele), až po velmi dobré dětské herce Brandona Addamse (Blázen), A.J.Langer (Alice) a debutujícího Seana Whalena (Špaček). Nemluvě o bohužel jen krátce se vyskytující ghetto superstar Wingu Rhamesovi. A přidá-li se k tomu mimořádně silná nostalgie, je z toho pět hvězd bez debaty. Zřejmě nejlepší horor o strašidelném domě, co jsem viděl. ()

Hakha

Film z mého mládí, který jsem viděl snad 30x. Napohled příjemná rodinka, která za zdmi svého baráku nemá pouze myši... Děsivý barák, komediální prvky, nezapomenutelné hlášky, super úchylní záporáci, psík a vůbec celý film je dost nadprůměrný, který nenudí a má dobrou atmosféru. Pro mě nezapomenutelný kousek na který nedám dopustit. Mé hodnocení 5 hvězdiček... "doufám, že ho najdete.... a sejdete se v pekle" ()

*CARNIFEX*

Vlámať sa niekomu len tak do domu a okradnúť ho, nemusí vždy prebehnúť podľa plánu samotných zločincov. O niečom obdobnom sa presvedčí aj dvojica drobných zlodejíčkov, ktorí chcú za pomoci malého chlapca okradnúť jednu z miestnych rodín. Údajne by totiž mala vlastniť zbierku vzácnych mincí vysokej hodnoty. Ale čo keď si svojská, špecifická partia nevybrala vhodnú famíliu? Potom bude bojovať o niečo úplne iné, než poklad, za pomoci ktorého by si dokonale zmenila svoje životy. Takže, horor ani omylom, komédia slabšieho priemeru, vhodná najmä pre kategóriu dospievajúcej mládeže. Lebo tento snímok definitívne nemohol nikoho vystrašiť, a tou jednou jedinou gore scénou, ani len mimoriadne znechutiť. Nie, vyslovene zlý tento film nebol, ale na mňa pôsobil skôr rozpačito, mdle, bez štipky snahy diváka šokovať. Na horor, počin veľmi veľmi slabý, na snímok výchovného charakteru, úplne priemerný. Proste, milé deti, keď raz po vašej dedine koluje "legenda", že v dome za starým pivovarom straší, tak tam kur*a nelezte! - 45% ()

MM_Ramone

Wesley Earl Craven vybudoval pevné základy svojej režisérskej kariére, keď natočil kultové snímky "Hory majú oči" a "Nočná múra z Elm Street". To ho vystrelilo medzi špičku horrorových filmárov. Nezaspal však na vavrínoch a pokračoval v točení nevšedných, originálnych snímkov. Jedným z nich je aj film "Ľudia spod schodov" (The People Under the Stairs), ktorý podľa vlastného scénara zrežíroval v roku 1991. Tento bizarný titul o jednom zvláštnom dome a ešte zvláštnejších obyvateľoch, ktorí v ňom žijú, je neprávom opomínaným produktom z dieľne tohto významného amerického horrorového režiséra. Cravenovi "Ľudia spod schodov" stoja za pozornosť. **** ()

Navždy mladý

Navždy mladý

29.09.2006

Hororový veterán Wes Craven očividně ještě nehodlá odejít do zaslouženého důchodu. Nejen že se opět postaví za kameru, ale bude i autorem scénáře, což by si už zasloužilo nějaký ten přípitek. Od dob… (viac)