Karin a Paul cestují se svými dětmi Lisou a Marcem za zimním lyžováním do rakouského horského střediska Gschaidu. Jen co tam dorazí, odřízne město od světa obrovská lavina. Rodina najde útulek u místního faráře Ernsta. Večer při svíčkách jim farář vypráví 100 let starý příběh... Švec Sebastian si vzal za ženu Susanne, dceru bohatého barvíře ze sousední vesničky. Mezi oběma vesnicemi panuje dlouholetá nenávist, třebaže nikdo z nich nevěděl, proč vlastně a jak to začalo. Susanne v novém domově zůstala cizinkou a ani její děti, Sannu a Konrada, vesničané mezi sebe nepřijali. Manželství to poznamenalo, Sebastian a Susanne se odcizili a po letech rozepří se Susanne vrátila ke svým rodičům. Jedenáctiletá Sanna a o dva roky starší Konrad zůstali u otce. Po matce se jim stýskalo, a tak ji každou sobotu navštěvovali, i když cesta byla daleká a nebyla úplně bezpečná. Matka se na ně vždycky těšila, u prarodičů byli vítáni, ale sousedé se na ně dívali skrz prsty, byli přece ze sousední znepřátelené vesnice. Když se Konrad se Sannou vraceli domů z návštěvy u maminky na Štědrý den, začalo sněžit a brzy ztratili orientaci. Spletli si směr cesty a místo domů k otci zamířili do hor. Padla tma, už nebylo vidět ani na krok. Dostali se až na ledovec, kde objevili modře svítící jeskyni a v ní horské křišťály, o kterých stará pověst vyprávěla, že dokážou znovu spojit ty, kteří se milují. Zaradovali se, že jeden přinesou otci a rodiče se smíří? (oficiálny text distribútora)

Andy.222

Nebyla to pohádka ani fantasy. Jen pohled na zarputilou nevraživost mezi dvěma vesnicemi pohádkovýma očima dětí. Film má ukazovat že nevraživost tvrdohlavých vesničanů jeden k druhému (která je vykreslena v mnoha filmech, ale osobně jsem se s ní nikdy nesetkal v nějaké fanatičtější míře jak je v mnoha filmech předváděno - například ten učitel ignorující šikanu) trvá jen do chvíle kdy nejde o životy dětí a onen kouzelný horský křišťál jen dodává celé věci lesk. V zásadě bych souhlasil, ale vše je zde příliš zkratkovité a teatrální (celá vesnice se shodne že bude raději kupovat nekvalitní boty co nic nevydrží, než aby chodili (jako asi 13 let předtím) k odzkoušenému dobrému ševci, který si vzal přespolňačku (už asi 13let předtím) proto aby ji konečně donutili odejít). Já tedy nikdy nežil v poměrně izolované horské vesnici cca okolo r. 1800 nebo kolik, takže nemám s čím srovnávat reálnou tvrdohlavost obyvatel, ale myslím, že takové chovaní jak je zde předvedeno udržitelné soužití po takto dlouhou dobu zkrátka neumožňuje. Napětí by se zmírnilo nebo vyhrotilo prostě už mnohem dříve. Takže zápletka v zásadě dobrá, zpracování silně pokulhávající. ()

tsatsiki

Na tento film jsem se těšil. Jednak nic lepšího v tv nebylo, ale taky podle ukázek, to vypadalo na moc dobrý film. Dokonce ani to, že tento film je z německé produkce mě neodradilo. Mělo. Celý film je udělaný typycky německy, jako seriály Doktor z Hor apod. Nudně. Celý film byl nudný. Herci se sice o něco snažili, ale mě to přišlo spíš, jak úvodní film k nějákému podobnému seriálu. Možná i proto se tento film k nám dostal až po 9letech. Celý tento film se rozjíždí až tím, kdy se děti ztratí, to začíná být aspoň malinko zajímavé. Dávám z milosti 2* ()

farfalla

Film je adaptací novely Adalberta Stiftera ´Horský křišťál´ (Bergkristall) z roku 1945. Další z mnohých horských filmů z mnichovské produkce. Jenom původnímu příběhu přidali současný rámec. Příbeh dvou dětí - Konráda a jeho sestry Sanny, jejich rodičů, dvou znepřátelených vesnic a jejich legendy o horském křišťálu vyvrcholí na vánoce. ()

MickeyStuma

Velice poklidný avšak příjemný vánoční příběh z horského prostředí o zcela typických znesvářených vesničanech ze dvou vesniček, dvou sourozencích, lásce, spravedlnosti, síly boha a kouzlu vánoc. Vynikající kamera vytvořila nádherné scenérie nejen hor a když se k tomu přidá jinak jednoduchý a kouzelný příběh, vznikne pohodový odpočinkový snímek na všední odpoledne. A vlastně nám to i ukáže naší jinak podobnou lidovou kulturu u našich sousedů. V neposlední řadě je příjemné opět vidět Danu Vávrovou ve filmu. ()