Zlo přichází

(neoficiálny názov)
  • USA Something Wicked This Way Comes (viac)

Do malého městečka na americkém Středozápadě přijede magický karneval. Jeho vedoucím je novodobý Ďábel, který lidem splňuje přání, ale vybírá si za to svůj podíl. (Hans.)

Javert

Přesně takové disneyovky jsem hltal jako malý kluk, když je vysílali na TV Prima (Premiéra). Chválit herecké obsazení by bylo nošením dřívím do lesa, zvlášť Pryce je jedním z tých typů ultradémonických postav, které mám ve filmech tak rád. Hlavním důvodem, proč bylo sledování tohohle u nás (polo)zapomenutého filmu pro mě takovým zážitkem, je atmosféra nejistoty, která je patrná už od prvních minut a pod jejímž vlivem jste jakoby neustále nuceni paranoidně se ohlížet přes rameno, zda za vámi už také nečíhá nenasytná rukavice pana Darka bažící po tom, rozšířit své cirkusové panoptikum. ()

Tomes83

Věřím, že by tento příběh obstál i v knižní podobě. (anebo byl podle ní natočen, tak daleko jsem se nedopátral) Jo zoufalství, lítost, nenaplněné sny a činy, to je to co pana Darka přivádí! A proto se snažte být jen veselí:-D Kolik hororových filmů to Disney vůbec vydal? Zatím jsem viděl pouze dva, a oba naprosto perfektní, zejména svou dějovou linií. ()

JFL

Film z produkce studia Disney podle scénáře a románu Raye Bradburyho a pod taktovkou Jacka Claytona, režiséra strhujícího dramatu "Místo nahoře", klasického britského hororu "Neviňátka" a legendárního "Velkého Gatsbyho" - již tento výčet naznačuje, že "Something Wicked This Way Comes" bude vskutku něco výjimečného. Centrálním motivem snímku, jenž svými komplexně rozvedenými postavami a fantaskní atmosférou osloví rovnou měrou děti i dospělé, je pokušení vycházející z niterné úzkosti. To nabývá konkrétní podobu v přízračné pouti, která do jednoho amerického městečka nečekaně přijede na konci října. Pro každou z hlavních i vedlejších postav pak má toto pokušení trochu jinou podobu. Zatímco pro dva ústředí chlapce Willa Hallowaye a Jima Nightshadea představuje primárně zábavnou atrakci lákající již tím, že se na sklonku roku, kdy se dny krátí, usadí za hranicemi města, pro dospělé obyvatele naopak nabývá doslova naplnění jejich nejniternější tužeb. Ale za tuto splněnou iluzi si principál poutě, démonický pan Dark, účtuje cenu nejvyšší. Tomuto pokušení hrozí propadnout také Willův otec, jehož vedle pokročilého věku již několik let skličuje selhání tváří v tvář synovi. Ačkoli některé roviny Bradburyho předlohy byly oklestěny, právě vztah otců a synů naopak vystupuje jako ústřední téma, obzvláště pak nelehký a pro obě strany potencionálně traumatizující moment, kdy otec v očích dospívajícího dítěte náhle ztratí auru nadlidského hrdiny. Už to samotné činí ze snímku zcela unikátní počin, což ještě umocňuje jeho dramaturgické uchopení a formální zpracování. Film se soustředí na vytváření zlověstné fantaskní atmosféry, čehož dosahuje tím, že postavy, a přeneseně i diváky, staví tváří v tvář výjevům vzpírajícím se racionalitě, ale které nikdy neosvětlí, naopak dává tušit jejich dlouhověké mystérium. Ať už je to vlak bez strojvedoucího, spanilá i bezcitná čarodějka prachu, tetování na rukou principála či výměna shakespearovských citací mezi ním a Willovým otcem, konfrontace s těmito i mnohými dalšími prvky dává pocítit mrazení ze setkání s něčím starověkým, co člověka přesahuje a upomíná ho na jeho vlastní konečnost. Současně ale "Something Wicked This Way Comes" uhrane svou výraznou poetičností, která se projevuje ve filmových prostředcích, ale i literárních kvalitách zdejšího jazyka, tedy nejen ve vypravěčských voiceoverech, ale také v samotných dialozích postav i jejich jménech. ()

corpsy

Mám po zhliadnutí dosť rozporuplné pocity. No neviem presne určiť, čo ich spôsobilo. Snáď asi nevyrovnaná réžia, ktorej vodca sa nevie rozhodnúť či zachovať Bradburyho víziu, alebo sa prikloniť k požiadavkám Disneyho štúdia vytvoriť divácky hit. Nevychádza ani jedno. Atmosféra v mnohých prípadoch okúzľuje, ale sú to len náznaky, náznaky niečoho čo prakticky vôbec nepríde a nevytvorí z filmu mládežnícky creepy horor, ktorých kvalitných zástupcov je v histórii minimum. ()

choze

Kingovy Nezbytné věci předělané pro děcka. Reálně tedy Bradburyho román zfilmovaný Disneyho studiem do slušně temného rodinného filmu, což se jim povedlo už před pár lety s Lesním duchem (a na přelomu 70. a 80. let proniklo temnější ladění i do dalších disneyovek, třeba Návratu do země Oz). Napínavý scénář, znepokojivá atmosféra, pěkná výprava a efekty a dobře hrající Robards, Pryce i dětští herci. Věřím, že minimálně ze scény s pavouky mohlo mít nejedno dítě pěkných pár nočních můr. ()