Kasař Eddie Chapman (Christopher Plummer) ve své anglické vlasti již vyloupil skoro 40 sejfů, když je dopaden na ostrově Jersey. Příštích patnáct let má strávit za mřížemi. Poté, co je roku 1940 Jersey obsazen Němci, vidí Eddie svoji šanci v tom, že se nabídne jako špion německé tajné službě. Plukovník Steinhäger (Gert Fröbe) z abwehru je silně nedůvěřivý, generáll von Grünen (Yul Brynner), šéf úspěšné skupiny agentů, nalezne ale ve smělém Britovi, jehož zajímá více vlastní peněženka než zájmy vlasti, zalíbení... Volně podle příběhu skutečného agenta Eddie Chapmana. (Pohrobek)

dopitak

Všechno, co kolegové píšou, je z velké části pravda, jenomže tomuhle filmu s velmi trefným názvem Trojitý kříž, to kvůli kontrašpionážnímu tématu, zoufale chybí napětí. Romy Schneider ještě i v polovině šedesátých let byla krásná, i když ve francouzských podnicích, kde němečtí oficíři spolu s Chapmanem pijí šampaňské, taky nejsou holky k zahození. Jenomže dvouhodinová stopáž potřebuje napínavé momenty jako výsadkář padák, a těch se nedostává. Bod za krásné poprsí blondýny v úvodu, kterou Eddie klofnul na prázdninách. ()

Martin741

Reziser Terence Young /Thunderball, From Russia with Love/ natocil velmi posobivy spionazny film o agentovi Eddie Chapmanovi /Christopher Plummer/. Maximalne fascinujuca je realita vazenia a exterierov zo 40. rokov, dialogy su na urovni. Film ma slusnu dejovu zapletku, ktora ani chvilu nenudi, takze u divaka nuda fakt nehrozi. Miestami vladne az bondovsky nadhlad, a z hereckeho osadenstva ma zaujal najma Gert Frobe /Goldfinger/, a samozrejme Romy Schneider, ktora bola nehorazne nadherna. Takze dalsi kvalitny zarez z filmarskej tvorby 60. rokov. 69 % ()

Pohrobek

Příběh slavného agenta Eddie Chapmana, který se s elegancí sobě vlastní pohybuje mezi Německem a Anglií. Christopher Plummer v hlavní roli dosahuje doslova bondovských kvalit - však Terence Young natočil tři bondovky a řadu dalších kvalitních agentských snímků. Možná je trochu na škodu, že je vyloženě kladnou postavou, jež se dá brzy dobře číst, takže snímek musí sázet spíše na stylovost než na dramatičnost. Nicméně herecké obsazení je výborné, sama konfrontace dvou slavných krásek Romy Schneider a Claudine Auger stojí za to. Velmi dobře působí Yul Brynner jako aristokratický německý generál, mezi nímž a Plummerem se vytvoří i fungující pouto respektu a jistého druhu přátelství. Sympatická je pak i ta nedůvěřivá část německé špionáže - věčný fízl Gerta Fröbeho a chladně německý Harry Meyen. ()

Javert

Velice solidní válečný špionfilm, což je vzhledem ke jménu na režisérské stoličce vcelku pochopitelné. Potěší svižnost, pečlivě rozvržené napětí a všudypřítomný Plummerův "bondovský" nadhled, stejně jako standartně démonický Brynner. Celkově film pak napodobuje klasické bondovky (jednání hlavní postavy, scénář, hudba). Zda je to ku prospěchu věci nejsem schopen říci, jelikož mám velkou slabost pro podobné špionážní filmy (Oko jehly, Orel přistál,...). Lze rozhodně doporučit obdivovatelům šedesátkového Jamese Bonda (Goldfinger!:)) a celkově špionážního žánru. ()

majo25

Aj keď film nenudil, po celý čas mi chýbalo väčšie napätie. Hlavnému hrdinovi išla väčšina vecí príliš jednoducho, nahé slečny mu samé skákali do postele ako v nejakej bondovke, a vôbec celý film sa mi zdal taký nenáročný. Nechápem preto jeho veľmi dlhú stopáž - skrátiť minimálne o polhodinu a výsledok by ma aspoň lepšie tempo, a aj záver nemal žiadnu spádovosť. Na druhej strane, film sa môže oprieť o fajnové obsadenie a aspoň spočiatku na originálnu zápletku. ()

• Film je natočen podle skutečného příběhu agenta Eddie Chapmana. (Terva)
  • Na téma Eddieho Chapmana v češtině existuje jiná kniha Dvojitý agent: špion - zrádce - hrdina (Agent Zigzag, 2007) Bena Macintyra. (NinadeL)
  • Adaptace románu The Eddie Chapman Story (1953) Eddie Chapmana a Franka Owena. (NinadeL)