Kdo by se odvážil zabít dítě?

(festivalový názov)
  • Španielsko ¿Quién puede matar a un niño? (viac)

Pár anglických turistů projíždí Španělsko a dostane se do vesnice, kde však není žádný dospělý, ale jen děti, které nic neříkají a koukají na ně s potutelným úsměvem. Dvojice postupem času zjišťuje, že s dětmi není něco v pořádku, a i když jsou to jen děti, mohou být nebezpečné... (markettka)

pornogrind

A co děti ? Mají si kde hrát ? Samozřejmě. Na ostrově Almanzora. Film má sice pomalejší rozjezd (mě osobně ale nenudil),ale odplatou a zadostiučiněním je poslední cca půlhodinka, která se mění v atmosferický peklo. Určitě má tenhle film pár chybyček a dal by se ještě víc vypilovat, ale já klidně přimhouřím oko. Na rok vzniku je to určitě pecka. Tyhle ostrovní dětičky dávají úsloví " Kdo si hraje, nezlobí " pořádně na prdel. Na prdel dokážou celkem posadit i úvodní titulky, které jsou prokládány záběry na zubožené děti. Masakr. Za sebe tenhle film můžu jen doporučit. ()

BoPo

Na úvod uvidíte viacero výrezov z dobových dokumentov (druhá svetová vojna, Vietnam,...), ktoré Vám dajú jasné posolstvo a pointu filmu. Dospeláci spôsobujú všetky najväčšie hrôzy sveta (vojnu, hladomor,...). Následne príde zbytočne dlhá predohra v ktorej manželia prichádzajú na miesto A a následne cestujú na miesto B. Až potom vlastne začína film samotný. Prišlo mi to lepšie než Kukuřičné děti, avšak o svetelné roky slabšie ako Jezero smrti. Takže ak máte chuť sledovať, ako deti lovia dospelých, tak ste odpoveď dostali o vetu skôr. ()

Cimr

Od úvodní titulkové sekvence je jasno, že toto nebude béčko, ale pořádné psycho. A je tomu vážně tak! Místy je tempo sice trochu pomalé, ale když už tam k něčemu dojde, je to šokující podívaná. Dětské hlásky zpívají sugestivní úvodní melodii, zatímco mladý pár připlouvá v dusném letním dni na ostrov plný dětských zabijáků... Atmosféra, na kterou se jen tak nezapomíná; navíc s výbornou pointou! ()

corpsy

Pozoruhodný snímok, ktorý je aj napriek horúcim, slnkom zaliatym lokáciam značne mrazivý. Paradoxne aj tie decká nevyzerajú na prvý pohľad ako sadisti a vrahovia, ale ako sladké deťúrence z módneho katalógu. Nečakajte nejaký klasický exploitation, aj keď určité znaky to má, ide skôr o mysteriózny thriller, ktorý toho veľmi nevysvetlí, čo z neho robí profesionálnejšie vyzerajúceho príbuzného, avšak bez tej pravej eurotrashovej atmosféry. ()

Sandiego

Úžasně provokativní horor, kde překážkou nejsou ani tak dítka vraždící s andělskou tváří, jako neschopnost lidí ublížit nedospělé bytosti. Uložení příběhu do rámce světových válečných konfliktů, které nikterak nešetří ani ty nejmladší, posouvá film až do rozměru mrazivé reflexe nad vychýleným světem dosahujícím hranice únosnosti. Serrador si téměř hodinu připravuje půdu pro následovný přímý střet dvou zahraničních turistů s "pomstou nevinných" a zaplňuje uličky vyvražděné vesnice jako vystřižené z pohlednice působivou paranoidní atmosférou. Když se postupně odkryjí všechny karty překvapuje intenzivní akcí a řadou scén, které se nebojí jít přes čáru a celý problém dohnat do ďábelských důsledků. Uchopením tématu si snímek zaslouží absolutorium, od plného počtu ho však dělí přeci jen zbytečný rozjezd na pevnině, kde až trochu moc skřípou matné herecké výkony dvou hlavních postav, a nádech béčkové lacinosti, jehož se snímek nezbaví ani ve svých nejlepších okamžicích. I přes tyto drobné nedostatky však snímek osobně zařazuji do pantheonu hororového žánru, jelikož mě jen málokterý film dokázal tak hluboce znepokojit. ()

• Holandská turistka mluví po celou dobu do telefonu německy. (Samthron)
  • Některé sekvence filmu jsou poctou filmu Ptáci (1963). Příkladem je scéna s dětmi připravujícími se k útoku na Toma (Lewis Fiander) a Evelyn (Prunella Ransome) nebo závěrečný útěk z ostrova. (hladass)