Romantická pohádka vypráví o chudém malíři Jakubovi (V. Kratina), který navštíví smutné království, kde se nikdo nesmí smát. To se ale Jakubovi pranic nelíbí. Podaří se mu změnit smutné království na veselé? Můžeme prozradit, že kouzelné malování mu pomůže dostat za ženu krásnou princeznu Terezku (V. Freimanová) a vypořádat se i s komořím (J. Langmiler), který s pomocí úkladů a kouzel zlé čarodějnice (L. Skořepová) chtěl trůn i princeznu získat pro sebe. (Česká televize)

Šimpy

Nebýt těch písničkových vsuvek (které podle titulků zpívá Eva Hrušková a Alfred Strejček), tak by ta pohádka byla lepší. Nepočítaje Přeučila, který zpívá k ději. Slušná skvadra herců, kde si to Josef Bek dává absolutně na pána. Akorát v okamžiku, kdy čarodějnice vyleje jed před komořího na zem a on se lekne, vyrazí ze sebe slovo, které mi zní jako "p.čo". :-) ()

Jezinka.Jezinka

Neokázale vtipně hláškující král, dobromyslný moudrý šašek, hezká princezna (s ukníkaným hlasem, ze kterého popuzeně poskakuju, ach, ta má trampolínová pohádková odpoledne, kdy trpím mořskou nemocí) mužný hrdina, padoušský padouch a jeho nepochopitelná zlo kouzelná asi osobní asistentka nebo co. Celé to završuje příjemná hudba, chytré texty písniček a to, že tam nikdo při zpěvu nevydává zvuky jak mrouskající se kočky, což je častým nešvarem kulisových hodinovek. ()

blackrain

Příjemná televizní pohádka, která nikoho neurazí a nedělá z lidí blbce. Nápad s malířem považuju za dobrý. Samozřejmě jsou tu použity klasické pohádkové atributy. Nechybí ani nadpřirozená bytost,kterou hrála Luba Skořepová. Nicméně si myslím, že s hodinou se dalo naložit krapet jiným způsobem. Hlavním kladem této pohádky jsou herci. ()

ostravak30

U takových typů pohádky selhává bohužel samotná dramatizace. Zkrátka pohádka je vlastně pořádně o ničem. Zajímavé mi tak přišlo jen to, že Jana Přeučila jsem už po druhé viděl v kladné roli, což se moc často nestávalo a u pohádek už vůbec ne. Poprvé v Král, kejklíř a hvězdář. Jinak zkrátka pořádné zlo ani silnější dějová linka. ()

sportovec

Na různé věci jsou odlišné názory. Ale fakt, že jednoduchá pohádka se dá dobře napsat, nápaditě zrežírovat a vystlat celou sérií nápaditých hereckých výkonů, z nichž přímo čiší chuť a radost z přidělených rolí, je nepopiratelný. Česká pohádka je českou pohádkou, docílit z minima maximum její základní přednost ve vrcholném období její televizní studiové tvorby. ()

• Vladimír Kratina (Jakub) se v této pohádce jmenuje stejně jako v pohádce O loupežníku Olbramovi (1985), ve které však nehraje malíře, ale loupežníka. (ajlonka)