To, že si španělský král Filip (P. Štěpánek) vyvolil za nevěstu chudou dívku Charlottu (M. Bočanová) z Anglie, nebylo příliš po chuti jeho matce – královně Viktorii (B. Bohdanová). A tak začala za zády svého syna všemožně intrikovat. Jakmile musel král odcestovat, začala v dopisech snachu očerňovat. Dokonce ji obvinila z nevěry! Tato pomluva mohla královskou dvojici navždy rozdělit. Jestliže se tak nakonec přece jen nestalo, měla na tom zásluhu především mladá královna a její věrná láska k podezíravému králi. (Česká televize)

mira007

Mezi všemi těmi českými pohádkami jako pohlazení po duši je tahle spíš historická story inspirovaná něčím ze Španělska hodně mimo zažité trendy. Petr Štěpánek jako král Filip, který děsně žárlí na svou ženu Mahulenu Bočanovou a uvěří pomluvám své matky ... to zní jak z nějaké levné vztahovky, ale mně se to jako malému líbilo. ()

ostravak30

Ani sebekvalitnější herci, kostýmy nebo exteriéry nenahradí kvalitní příběh. O podezíravém králi je vystavěno jen a pouze na žárlivosti a dialozích. Že ona něco provedla, on tomu uvěřil a oni to pak vysvětlili. To pro mě ale nestačí. Tím spíše ne, aby to bylo považováno za pohádku. Je to spíše něco jako historický příběh. Příjemné bylo vidět Josefa Beka, protože ten se jinak v osmdesátkových filmech moc nevyskytoval. Respektive vyskytoval, ale ne v těch, které by se běžně a často vysílaly v televizi. Dramaticky strašně slabé a nezáživné. ()

Jezinka.Jezinka

Každý má jen takové parohy jaké si zaslouží a to by měli vzít na vědomí i králové. Pak by nezavírali své manželky do věží a ty by neutíkaly a nedělaly zmatky v mezinárodní politice. Přiznávám, že nějaká Anglie a Španělsko mi v příběhu, když jsem to viděla jako dítě, naprosto unikaly. Jak někdo mohl nepoznat, že je Mahulena ženská, to je záhada. ()

PollyJean

Spíš jakože romantický příběh než pohádka, s dost nevyrovnanými hereckými výkony (hrozný je obzvlášť anglický lord Vašut a naivní dívenky v podání Postlerové a Morávkové, výborná je Bohdanová). Nechápu, jak Bočanové převlek za Juana mohl někdo spolknout, to se jí museli dívat výhradně do očí nebo být stářím poloslepí (lord Spencer) či mladí a hloupoučcí (Joyce). Jinak celkem pěkné kostýmní zasazení do přelomu empíru a biedermaieru, potěší i použití mantily, i když jen u královny vdovy. ()

Phobia

Tohle nebyla pohádka, ale smyšlený historický příběh a přesto (nebo právě proto), že jsem vše sledovala jedním okem a poslouchala jedním uchem, sraly mě prkenné projevy herců, klinklavý hudební podkres, vypulírované kostýmy i divná kamera. Spousta známých hereckých jmen a možná to ani po stránce scénáře nebylo až tak špatné, ovšem já jsem se s touhle papundeklovou historkou mentálně i emotivně naprosto minula. 40% ()

• Filmovým královským sídlem byl zámek v Opočně. (rakovnik)