Královské nápady bývají všelijaké. Krále z této pohádky ale nezajímá nic jiného, než vzácné zlaté jablíčko, které ne a ne se urodit. Jediné, co král udělal, bylo, že dal zavřít do věže sadaře Jeníka, a netušil, že zrovna on se princezně Ančičce zalíbil. Až babka Grešlička udělala v království pořádek... Podle předlohy „Císařská vojna se Sultánem a jiné pohádky na motivy lidových písní“ V. Čtvrtka scénář napsala A. Jurásková. V roce 1977 ji natočil režisér J. Adamec. Půvabnou princeznu Ančičku si zahrála L. Šafránková, potrhlého krále Z. Řehoř, sadaře Jeníka S. Skopal a babku Grešličku M. Rosůlková. (Česká televize)

kingik

Umíněný a tak trochu ješitný král si vzal do hlavy, že vypěstuje zlaté jablko. Nenechá si to nikým vymluvit a svému okolí už tím leze na nervy. Své královské dceři, která se tahá s obyčejným sadařem, dokonce si znepřátelí i kouzelnou babku Grešličku, která svůj vyhazov z královského sadu nenechá jen tak, a jabloň v noci očaruje. A pak se teprve začnou dít věci. Studiová pohádka se odehrává v podstatě asi ve třech obrazech s nijak jímavými dekoracemi a kombinuje náš současný svět s tím pohádkovým prostřednictvím holčičky představující si zřejmě z dlouhé chvíle, a s jablkem na svačinu, jakousi pohádku o králi - pěstiteli "zlatých" jablek. Neznám původní předlohu Václava Čtvrtka, na jejíž motivy je tahle depresivní pohádka natočena, ale to je poměrně nepodstatné zjištění. To mnohem důležitější je, jak na mě pohádka zapůsobila. Studiové kulisy to pravda nebyly, ale posmutnělá atmosféra s depresivně pojatou melodií s odpovídajícími hereckými představiteli, už na mě dojem zanechaly, a to velmi dobrý. Tyhle pohádky pořád mají svoji kvalitu a půvab. Snad jen ten optimistický konec se z té navozené sklíčenosti vymanil a do zvoleného originálního stylu se nehodil. 80% ()

Jezinka.Jezinka

Ničím oslňující pohádka, kterou jsem viděla jen jednou jako asi čtyřleté pachole ve školce a pamatuji si ji dodnes, takže něco na ní být muselo. Koulelo se koulelo ... možná to, že tam zpívali písničku, kterou jsem znala. ()

ostravak30

Ani výborní herci pohádku nemohou pozvednout. Trochu mi to připadá, jako by se náhodou potkala parta nudících se herců a dali hlavy dohromady z čehož vzniklo toto. Na malém plácku vytvořili sad, hrad a začali hrát. Dekorace jsou příšerné, humor žádný. A jen dětská písnička Koulelo se, koulelo to nezachrání. ()

otík odpad!

Už dlouho jsem neviděl tak stupidní a hlavně zcela zbytečnou pohádku. Tato těžká kulisovka je založena na známé písni Koulelo se jablíčko a na úplně potrhlém scénáři o tupém králi, který veškerý svůj čas tráví snahou vypěstovat zlaté jablko, přičemž vše ostatní je mu zcela putna. Chová se jako umíněné dítě, kterému by patřilo nafackovat. Zbytek děje ze zcela zbytečné komentovat. A vzhledem k tomu, že po 10ti minutách jsem se už díval, kdy tato ubohost skončí, není co k hodnocení ani kvalitě filmu co dodávat. ()

Skuby47

Nejčastější odpověď dětí na otázku kdy to či ono udělají, byla: ...až vypěstuju zlatý jabko. To samo o sobě svědčí o tom, jak se tato jednoduchá naivní pohádka v naší rodině zabydlela. Ani nevím, co se mi dodnes na této obyčejné, ale vtipné a herecky skvěle obsazené pohádce líbí. Zřejmě to, že jsem se při jejím sledování jednoduchosti pobíhajícího krále v podání pana Řehoře dost nasmála. Taky babku Grešličku si dodnes pamatuji a to nemluvím o krásné princezně Libušce Šafránkové. Proč se takové pohádky už dneska netočí? ()

• Snímek byl natočen dle literární předlohy „Císařská vojna se Sultánem a jiné pohádky na motivy lidových písní“ od Václava Čtvrtka z roku 1973. (M-arta)
  • Filmový debut dětské hvězdy Magdalény Bičíkové. (M.B)