Princezna Jitka (D. Hlaváčová) je náruživá kuchařka. Královně (B. Waleská) se to vůbec nelíbí! Když nepomohou různé úskoky, rozhodne se princeznu bohatě provdat za urozeného a bohatého prince. Počítá s tím, že ji z této nedůstojné záliby vyléčí. O ženicha se ale nakonec postará sám král (L. Pešek). Pomůže mu totiž zvítězit v soutěži, kterou si pro uchazeče o svou ruku vymyslela princezna… (Česká televize)

Schlierkamp

Československá televizní černobílá pohádka o princezně Jitce, která je cele pohlcena svým koníčkem, a sice vařením. Její královští rodiče L. Pešek a B. Waleská jsou z její činnosti velmi zneklidněni, a aby se pokusili navrátit život jejich dcery do tradičních kolejí, uspořádají zásnuby. Tato pohádka, jedna z prvních, které se u nás v televizních studiích v druhé polovině 60. let začaly natáčet, zprvu černobílé, disponuje jednak výbornými hereckými výkony, a jednak je i vtipná, což nebývá vždy zvykem. Princeznu, terorizující v královské kuchyni kuchaře a kuchtíky, ztvárnila méně známá ze sester Hlaváčových Dana. Hlavního nápadníka princezny Jitky ztvárnil zahradník Václav v podání energického P. Kostky, který byl s pomocí krále L. Peška tajně začleněn do královských námluv mezi ostatní vznešené uchazeče o ruku královské dcery. Tito nápadníci ve složení L. Kostelka, J. Kepka a L. Trojan se svých menších rolí zhostili více než dobře a svým plněním svěřených úkolů ještě navýšili zábavnost tohoto filmového díla. Královského rádce s legračním nalepeným chomáčem vlasů na holé lebce ztvárnil M. Nedbal. Za zmínku také stojí hudební složka, za kterou stojí A. Michajlov. Jsem přesvědčen, že autorka tohoto díla paní V. Janečková natočila nadprůměrně kvalitní pohádku a nemůžu pochopit, že taková díla na rozdíl od jiných, které zdaleka nedosahují takové úrovně, jsou dávno zapomenutá. ()

otík

Příjemná černobílá pohádka, která staví na netradičně tradiční zápletce - princezna svým zájmem o vaření natolik naštve své královské rodiče, že ji chtějí provdat. Ona má však ráda zahradníka, a tak vymyslí pro nápadníky soutěž. Netuší, že do soutěže se mezi prince přestrojí i její zahradník a ... každý už ví, co následuje. Potěší nejen hezky naivní herectví docela slušných hereckých hvězd, ale i hudební doprovod, který je sice stále pořád to samé dokola, ale zní to hezky. Milé a rozhodně koukatelné. Hudba: Angelo Michajlov ()

ostravak30

Tak tato pohádka mě hodně překvapila. Přitom nástup není z nejlepších, ale pak se rozjede a rozhodně pobaví. Nejprve je třeba zmítni, že jsem snad neviděl v pohádce Danu Hlaváčovou v kladné roli. Navíc hraje jednu z mála princezen, která i něco dělá a není líná a zase se jí to vyčítá. Jiným se přitom vyčítá pravý opak, to si člověk nevybere. Také bylo mnohokrát zmíněno, že je království chudé a že potřebuje bohatého ženicha, ale na konci se tím nikdo nezabýval, že chudí i zůstanou. Každopádně mě pobavily jak veršované popěvky, tak jednotlivá princátka, ucházející se o Jitčinu ruku. ()

Jezinka.Jezinka

Jedna z prvních princezen, která to měla v hlavě v pořádku a dělala něco kloudného. Kuchaři i kuchtíkům tedy dělala ze života peklo na zemi. Zajímalo by mě, co by na královskou kuchyni plnou přímotopů řekli hasiči. I když je pohádka komedií, je na tom přímo učebnicově ukázáno, co mají být základy funkčního partnerství. V první řadě to je respekt vůči partnerovi (což znamená i vůči jeho koníčkům), v druhé řadě je potřeba určitá obětavost a jako třetí, i když ne nejméně důležité, je nutné ocenit partnerovy kvality. (Nechápu, co se Václava dotklo na ocenění, že zeleninu, jakou umí vypěstovat on, by žádný princ nikdy nevypěstoval. Jaká lepší poklona se dá složit zahradníkovi?) Vůbec není špatné, pokud si zeť rozumí s tchánem, aspoň můžou jít společně na ryby a člověk může v klidu třeba uvařit. Scénu, kdy připravují entrée prince Václava z Temperovic u Indie si herci užívali přinejmenším stejně, jako si ji užívá divák. Škoda, že tuhle pohádku v televizi nedávají a že všechny verze, co jsou k sehnání, končí po 59 minutě a osm minut do úplného konce jsem neviděla. edit 19. 11. 2017 Viděla jsem to celé a finále je ještě o fous větší divočina, než jsem čekala. Díky uživateli AdamBernau za odkaz na verzi dovedenou až do šťastného konce. ()

IvonaK

Pohádka plná elánu. Nejvíce se mi líbily v titulkách ty ilustrace jídla u těch jmen. A také se mi líbily texty písniček těch princů. Ale nejvtipnější byla ta jejich kuchyně. Ta princezna musela být asi hodně skromná když vařila v takové kuchyni která neměla žádné pořádné vybavení a ani žádnou královskou eleganci. :D ()