Hra zobrazuje vzťah Ľudovíta Štúra k Adele Ostrolúckej. Napriek tomu, že medzi nimi vznikol nežný cit, okolnosti, v ktorých žijú nedovolia, aby sa rozvinul. Štúr, ktorý sa rozhodol celú svoju bytosť venovať národu, odmieta osobné šťastie. Až keď Adela predčasne zomrie, uvedomí si, koho stratil. (oficiálny text distribútora)

honajz

Velká nevyváženost sráží tuto inscenaci. A to nevyváženost scenáristická, herecká, ale žel i technická. Začíná to jako běžná studiová inscenace, a pak jakoby tvůrci dostali nějaké peníze, se objeví po hodině dokonce i reály a exteriéry. Dokonce i na provedení obrazu jsou poznat změny filmového materiálu a kamery. Stejně tak se asi postupovalo u scénáře - zprvu komorní dialogové drama náhle začne být mírně "akční", některé linie přibudou, jiné jsou zbytečně opuštěny. Navíc vše stojí a padá s hlavní představitelkou, a Soně Valentové zde skutečně moc její roli nevěřím, zkrátka se do ní nehodí. ()

Hedka

Príbeh nenaplnenej lásky jedného z najvýznamnejších mužov našej histórie Ľudovíta Štúra k Adele Ostrolúckej je plný prísneho osobného odriekania a zároveň zvláštnej vnútornej sily. Hlboká láska, obdiv k Štúrovi a utrpenie odmietnutej Adely ma naozaj dojali (aj slzička vyšla). Soňa Valentová ju zahrala bravúrne! Počas sledovania mi pri niektorých scénach napadol iný, v podstate podobný príbeh, tiež jedného z najvýznamnejších mužov slovenskej histórie, Milana Rastislava Štefánika, a jeho vzťah k francúzskej novinárke a političke Louise Weiss (ktorá ho veľmi obdivovala a takmer bezhranične milovala), ale to je o inom....(veď podobných príbehov je isto viac). ()

Autogram

Kukura je asi najlepší Štúr, aký sa vo filme objavil, a Soňa Valentová určite najrozkošnejšia Adela Ostrolúcka. Hoci historické pramene hovoria niečo iné o ich vzťahu, tento film bol príjemnou exkurziou do tej doby. –––– Nik nedovidí na koniec. Ale ja cítim, že padnem uprostred ťažkej cesty. ()

kebom

Soňa Valentová sa fakt na stvárnenie Adely Ostrolúckej nehodila, Juraj Kukura žiaľ tiež veľmi nie. Štandardná inscenácia, ktorá však ničím okrem hercov neupúta. ()