Tom přijde do práce a tam ho vítají potleskem. Když se Tom zeptá Diany na to, jak pokračují v případu 4400, tak mu řekne, že nikdy v životě neslyšela o "4400". Když přijde Tom domů, uvidí ženu, kterou všichni považují za jeho manželku. Žena se představí jako Alana. Tom jde navštívit Maiu, ale u dveří se objeví malá dívka, která se představí jako Diana, že prý její babička je Maia. Alana začne tvrdit Tomovi, že spolu žijí už dlouho. Při prohledávání budovy Collierova muzea umění Tom narazí na záhadné dveře, které ho zavedou do tajemné místnosti se stolem uprostřed. Když Tom zjistí, kdo ho přenesl do jiného světa, je si jistý, že chce odtamtud pryč. (Varan)

honajz2

A teď se budu modlit za to, aby to nebyla jen vata, ve které tvůrci sehnali Tomovi vztah a že to opravdu bude mít hlubší smysl, protože tahle epizoda byla fakt něco. A marně vzpomínám, kdy mě nějaká seriálová epizoda takhle odrovnala a zároveň byla tak moc mysteriózní. Tohle je totiž neustálé wtf, kde se celý seriál obrátí o 180° a vše přestane dávat smysl. Tom se dostane do paralelního světa, ve kterém je vše jinak a žádných 4400 v něm nikdy neexistovalo. Je to realita a on měl celou dobu přelud z úrazu, nebo se tu děje něco nadpřirozeného? Bylo vše lží? Nahodile se zjevující tajemné černé dveře znamenají co, a existují vůbec? Ono je jasné, že nic předešlého sen nebyl a že se Tomovi něco děje, ale hodně se mi líbí, jak to pracuje i s touhle možností a jak se jí to v pravý čas zbaví, aby to mohlo dál gradovat možnosti, co s Tomem ve skutečnosti je. SPOILER Vysvětlení teda nebylo tak silné, oproti zbytku epizody a popravdě jsem čekal, že Toma pošlou ti z budoucnosti do světa, kde žádných 4400 nikdy nebylo a i když by tam měl možná šťastnější život, byl by svědkem té katastrofy, která by přišla a oni by jí nezabránili (načež by Toma samozřejmě vrátili zpátky). Ale i tohle vysvětlení vlastně bylo docela fajn a záhady v něm stále jsou, tak doufám, že se na to nezapomene. To by mě totiž hodně zklamalo, protože tohle mě opravdu dostalo. 5* ()