Po Jantarové stezce

(TV film)

Příběh filmu začíná v roce 1828, kdy byly v ostravských Vítkovicích založeny železárny. Byl to ojedinělý komplex od těžby uhlí, přes úpravnu, výrobu koksu až po samotnou výrobu surového železa. Na žádném jiném místě v Evropě nebyla tato procedura pohromadě na jednom místě. V roce 1998 výroba skončila, území osiřelo a stalo se Národní kulturní památkou a Evropským dědictvím. V loňském roce se tato naše největší industriální památka poprvé za téměř dvě stě let otevřela lidem a dostala zcela nové využití. Autorem vize je ředitel Vítkovického holdingu Jan Světlík a mužem, který tuto vizi zrealizoval, je špičkový architekt Josef Pleskot. Režisérka Jana Chytilová a kameraman Miroslav Vránek po tři roky sledovali a zachytili přeměnu tohoto unikátního komplexu v místo, které si lidé nepřicházejí jen pasivně prohlížet, ale kam se přicházejí vzdělávat, rozvíjet a bavit a kam se rádi vracejí. (oficiálny text distribútora)

Dragoni

Taková delší reklama na projekt rekonstrukce železárny ve Vítkovycích pana architekta Josefa Pleskota a ředitele Vítkovického holdingu Jana Světlíka. Občas zajímavé konstrukční, technické či jiné poznatky, ale převážně se jedná o dokument, kterým nás provádí pan Světlík vychvalující vše do nebeských výšin, přesto je dobře že tento projekt na znovuoživení staré železárny pro účely jak kulturní tak i vzdělávací vznikl. 60% ()

mcleod

Formou nijak zajímavý, ale náplní výborný dokument o historii Vítkovických železáren a jejich konverzi na kulturní centrum Ostravy. V dokumentu je mimo jiné zaznamenána právě tato stále probíhající realizace přestaveb, nejzajímavější však jsou myšlenky a vize osvíceného investora a především architekta Pleskota při představování svého územně i obsahově rozsáhlého urbanisticko-architektonického projektu. ()

mandlova

Světlíkovi světlík! A České republice více takových povedených realizací, rekonverzí...architektů jako Pleskot a investorů jako Světlík. Jeďte se podívat do Ostravy - nejen Dolní oblast Vítkovic, o jejímž osudu od Jantarové stezky až po Národni kulturni památku pojednává tento dokument, si tu pozornost zaslouží. ()

igi B.

Hm, tak ještě že pan architekt vyprojektoval v plynosálu pro pana Světlíka velký světlík... ;-) . . . Formou vcelku fádní ale aspoň obsahem zajímavý filmek o stavbě, která sama o sobě je d.m.s.n. jen jedním obrovským klišé na téma, kterak "zacházet" s technickými památkami v tušašském pseudokapitalizmu. Docela by mě zajímalo, jací reální Ostravaci si celou tu krásu nakonec budou užívat (mmj. luxusní restaurace prý, hm, prý to Ostravě moc chybí...) a z jakých zdrojů (už vidím to fňukání že nejsou peníze na kulturu) se to celé bude provozovat. Tak ještě že se pan Pleskot nakonec po ramenou s panem továrníkem popleskal, držíme palce a těšíme se na pokračování v tom (jak pravil pan S.) "fjůčru Ostravy"... - - - - - (Poprvé viděno 18.5.2013 na >ostravackem prostoru< , hodnocení 7., komentář zde jako první - 18.5.2013) ()