Athénin poklad

• Česko Útěk na Athénu (viac)

Středem válečného příběhu je vůdce protinacistického odporu Zeno a jeho žena Elena, majitelka nevěstice, kteří mají v plánu vypudit ze svého ostrova nevítané německé okupanty. Do napínavého dobrodružného filmu z druhé světové války, odehrávajícího se na jednom z krásných řeckých ostrovů, obsadil režisér Georege P. Cosmatos hvězdy světového formátu. Především Rogera Moorea, kterému světovou popularitu v 70. a 80. letech přinesla role britského tajného agenta 007 Jamese Bonda, kterou převzal po Seanu Connerym, Telly Savalase a krásnou Claudii Cardinaleovou. (oficiálny text distribútora)

Arsenal83

Slabšie tri hviezdy, pretože zámer spojiť dobrodružstvo, vojnu a komédiu nebolo veľmi šťastné. A aj Cardinale tu nebola topka, príliš huňatá mi prišla, veľa vlasov, málo ksichtu. Aj vďaka Rogerovi Moorovi film chytá miestami bondovské maniere. Gradácia deja chýba, celé sa to rozvíja v jednom a tom istom tempe. ()

majo25

Film pendluje medzi akčno-dobrodružným žánrom a vojnovou komédiou. Nie je to síce šťastná kombinácia, ale príbeh, aspoň teda od polky, má slušné tempo, špionážnu zápletku a pozerateľnú akciu. Dokonca aj pár humorných hlášok ujde. Škoda, že sú nacisti príliš karikaturizovaní a celé tomu chýba hlava a päta. Z hercov nikto nevyčnieva, celkovo to na hercoch nestojí, cieľom je v prvom rade zabaviť (a zabudnúť). ()

dobytek

Tenhle film mě teda minul velkym obloukem. Je to takovej nesourodej slepenec, ve kterym se přeskakuje od komedie, přes akční, válečnej film a v závěru až po nějaký "bondovský" sci-fi. Navíc to na mě dělalo dojem jakýsi Béčkový lacinosti, přestože podle hereckýho obsazení bych to teda nečekal. To je jedno slavný jméno vedle druhýho. Ale ty slavný jména se plácaj ve stupidnim scénáři. Asi jediný, co tady stojí za řeč, je zběsilá honička na motorkách v úzkejch uličkách. ()

F.W.Colqhoun

Když je člověk ochoten cca 4x přerušit sledování filmu kvůli takovým pozoruhodnostem jako vlající záclona nebo křeččí rvačka v teráriu, nevypovídá to o filmu nic pěkného. Přesně do takové kategorie napínáků patří „Athénin poklad“. Slušné obsazení v čele s takovými esy jako Roger Moore, Telly Savalas, David Niven či Elliott Gould (o skackavých hereckých dispozicích Claudie Cardinale nemluvě) a slušnou výpravu kořeněnou velkolepými leteckými záběry bohužel přebíjí nesoustředěná a místy vyloženě hloupá režie (brzy mi došlo, že stejná osoba stojí za „Přejezdem Kasandra“ a už jsem se vůbec ničemu nedivil) a scénář tak pitomý, že by mohla lecjaká bondovka těch časů závidět. Zaskočí morálně ambivalentní „klaďasové“ a „záporáci“, překvapivé aliance a těžko odhadnutelné jednání úplně všech; za tím bych ale spíš než záměr viděl pomatenou mysl autorů. Jako akčnák nevěrohodné (Mooreovy mátožné útoky, stand-up comedian hravě masakruje esesáky, Cardinal vykloněná z okna svého bordelu kropí náměstíčko ze samopalu, umírá skoro výhradně jen skopčácký kompars atd.), jako komedie vtipné na špatných místech. Jako film nudné. Kdybych jednou žehlil velké prádlo, možná si to pustím znovu. ()

Han22

Athénin poklad je film, který jsem párkrát viděl v programu, ale dostal jsem se k němu až nyní. A jsem spokojený. Je to takový ten starý válečňák, který pojímá válku jako jedno velké dobrodružství, navíc s obrovským množstvím humoru a vtipných postaviček. Nacházíme se na ostrůvku v Řecku, kde v zajateckém táboře hledají vězni archeologické poklady. Starší britský profesor (Niven) s láskou vzpomíná na plenění světa za časů impéria, americký šouman (Gould) a italský kuchař (Sonny Bono) hledají kšefty, americká šoumenka se nemůže rozhodnout mezi svým kolegou a sympatickým velitelem tábora (Moore). Odboj vede kněz (Savalas), který žárlí na manželku získávající informace od Němců jako bordelmamá (Cardinalová). A velitel Němců, bývalý rakouský šmelinář si nedělá iluze o válce, pašuje poklady do Švýcarska a v průběhu akce briskně mění strany :) Herci si užívají a přes odlehčení tu vlastně máme postupně osvobození tábora, městečka, zničení ponorkové základny a bondovské finále s raketou. Cosmatos ukazuje, že akce mu půjdou - Moore bojuje jak v Bondovi, nechybí parádní honičky, spousta mrtvých a obrovské výbuchy. Je to blbina, ale vysoce zábavná na 4*. ()

• Navzdory určitým pochybnostem o kvalitě scénáře bylo několik členů obsazení stále lákáno objevit se ve filmu kvůli vyhlídce strávit tři měsíce natáčením v malebných částech Řecka. (Marek06)
  • Natáčení probíhalo na ostrově Rhodos. (Lucas87)