Snímek Liščata líčí alkoholové, drogové a sexuální úniky z reality čtyř dospívajících dívek z údolí San Fernando. Jeanie, jež je z dívčí čtveřice relativně nejusedlejší a v partě zastává takřka mateřskou roli, ve filmu řeší vztah ke své životem zdeptané matce, která mimo práce navíc studuje. Annie vodí za nos svého otce, psychotického policistu, a životní prázdnotu vyplňuje náhodným sexem a drogami. Obézní Madga se zoufale snaží zapadnout mezi divočejší kolegyně. A Deirdre se projevuje jako nejistá lhářka, které se životní štěstí spíše vyhýbá. (oficiálny text distribútora)

infotext

Prekvapivo pokroková tínedžerská tragédia, na to, že to vzniklo v Amerike rozhodne zaujímavé najmä v kontexte neskorších Hughesových filmov a boomu tínedžerských komédií. Žiadne veľké umenie, no prekvapivá neuhladenosť a dotýkanie sa tém, ktoré v americkom mainstreame ostávajú tabu ešte dlho potom, povedal by som, že niektoré dodnes... A samozrejme - Jodie Foster v plnom tínedžerskom rozpuku, zato herecky vynikajúca... ()

honajz2

Čekal jsem něco o drogové a alkoholové závislosti pár puberťáků, ale místo toho jsem dostal jen dost průměrné teenagerské drama, které se o tahle témata jen trochu otře, ale bůhvíjak se jim nevěnuje, stejně tak jako všemu ostatnímu. Některé postavy a vztahy mezi nimi to sice má načrtnuté dobře, ale nebýt pár silnějších scén (mezi které řadím třeba celý závěr) a skvělého výkonu Jodie Foster, tak je to jenom dost mdlé drama, které se sice snaží, ale neumí nic pořádně a správně silně podat. Ono to teda je takové i tak, ale tyhle dva faktory to aspoň u mě zachraňují na slabou třetí hvězdu. Jo, a taky tu je Laura Dern (což je vlastně jediný důvod, proč jsem to chtěl vidět, protože tu hrají obě dvě mé oblíbené herečky), ale ta tu bohužel má jen takový štěk a řekne dohromady za celý film asi jen tři věty. Co je ale podle mě podstatné je to, že je dost pravděpodobné, že když by se mě náhodou někdo za půl roku na tenhle film zeptal, tak si na něj hned nevzpomenu a kdoví, jestli si z něj vůbec něco pak ještě vybavím... Btw, kupodivu je tohle debut režiséra značně slavnějšího a mnohem povedenějšího Jakubova žebříku. Slabé 3* ()

dobytek

Za co dostala zaracha? - Za to, že je panna... Podle oficiálního textu distributora jsem teda čekal něco jinýho. Myslel jsem, že to bude nějaký feťácký drama, ale spíš to byla taková teen-komedie s hořkou příchutí. Mladičká Jodie Foster a její kamarádky se plácaj od ničeho k ničemu, aby se tak nějak doplácaly až k závěrečnejm titulkům. Jenže v tom filmu je "něco", co mě drželo u obrazovky. Já to prostě chtěl vidět až do konce, abych věděl, jak ty pipky dopadnou. Dávám 3 hvězdy, který prostě nejsem schopnej nijak racionálně zdůvodnit. ()

Streeper

Velké plus za atmosféru 80.let, úplně to na mě dýchalo. Jinak je to vcelku dost průměrný film. Nemá moc co nabídnout, kromě talentované mladé Jodie Foster. Příběh je nezáživný, plochý a jednotvárný. Celou dobu sledujeme přátelství mezi skupinou dospívajících dívek, každá se svým vlastním problémem. Bohužel ty problémy nejsou dostatečně zajímavé či atraktivní, aby to diváka vtáhlo do děje. Linka vůbec negraduje, stále to plyne v jedné linii a tím je to místy dost nudné. Nic moc film, na který si zítra už ani nevzpomenu. ()

blackrain

Pořád jsem si říkala, odkud já tu blonďatou divošku Annie znám. Lámala jsem si s tím hlavu téměř po celou dobu filmu a pak najednou přišel blesk z čistého nebo nebo to možná byl náhodný výbuch, zkrátka takové náhodné osvícení. Onu divošku hrála Cherie Currie, parťačka Joan Jett. Nedivím se, že ve filmu The Runaways Cherie hrála právě Dakota Fenning, ty dvě totiž vypadaly skoro jako dvojčata. Stačí se na obě podívat a porovnat je. ()

• Natáčení probíhalo v Los Angeles v Griffith Parku. (Terva)
  • Film se měl původně jmenovat 20th Century Foxes. Obava ze soudního procesu stejnojmenné společnosti donutila tvůrce název zkrátit na Foxes. (Terva)