Čaj s Mussolinim

• Česko Čaj s Mussolinim (viac)

Sladká Florencie v létě 1935 je plná fascinujících historických staveb, uměleckých děl a příjemných kavárniček. Není divu, že tady našlo druhý domov mnoho Angličanů z lepší společnosti. Kapitolu samu pro sebe tvoří britské dámy, které korektně zasedají ke svému čaji přesně o čtvrté, dodržujíce své ustálené zvyky i upjatou módu. Skrytou válku vyhlásily jen hlučně extravagantní, bohaté Američance Else. S postupujícím časem se tolerantní a přátelský vztah Italů k Britům ale mění. Válka s Anglií mění neškodné staré dámy v nepřátele státu, takže jsou potupně všechny deportovány. Do ulic se vkrade strach, označení Žid se náhle stane nadávkou a Elsa tajně pomáhá, kde může. I ona se však po vyhlášení války se Spojenými státy nakonec ocitne v nuzné ubikaci vedle svých bývalých sokyň. (oficiálny text distribútora)

Anderton

Nemám príliš v obľube vojnové filmy a obdobie druhej svetovej vojny. Na druhej strane mám rád kostýmové drámy so ženami, kúzliacimi množstvo životných múdier. Ďalej mám zafixovanú Cher z filmov Maska a Moonstruck ako veľmi príjemnú herečku, takže jej ďalšia hlavná postava ma veľmi potešila. Pri Čaji s Mussolinim som pred časom strávil príjemné popoludnie pred televíziou, ale pil som pri ňom kávu. ()

PTuranyi

Príjemný film, ktorý s anglickým nadhľadom a suchým humorom rozpráva príbeh skupiny anglických dám žijúcich počas 2. svetovej vojny vo Florencii. Ich vytrvalosť, ale aj tvrdohlavosť, s ktorou nástoja na zaužívaných zvykoch a názoroch je svojím spôsobom sympatická aj keď im bráni v tom, aby poznali smutnú realitu. Napriek ťažkým podmienkam pomáhajú nie len sebe navzájom ale aj svojim priateľom a okoliu. Produkcia je kvalitná a herecké obsadenie matadorkami hereckého umenia ako Cher, Judi Dench, Joan Plowright, Maggie Smith je výborné. 70% ()

dwarf

Tenhle film mám mezi nejoblíbenějšími. Ano odehrává se jak název napovídá za Mussoliniho. Válka je však věcí druhořadou. Zeffirelli se zde velmi osobně vyznává z lásky k tomu, co ho formovalo. Vzdává tu jakýsi hold britsko-italské kulturní koexistenci. Malý chlapec, syn italské švadleny je po její smrti bez zázemí. Jeho otec se k němu jako k nemanželskému nemůže a hlavně něchce veřejně přiznat. Aby chlapce zachránila před sirotčincem, ujímá se ho pravá britská stará dáma a spolu se svými přítelkyněmi se stává jednou z jeho dobrých víl. Chlapec se dostává do úžasného světa britské komunity ve Florencii. Obdiv a láska k Florencii, jejímu kulturnímu odkazu, to je to, co se chlapci dostává snad víc něž stravy. Sochy, obrazy, architektura, říznuté britskými podivínskými figurkami - jejich důstojnost, někdy naivní strojenost, nadšení pro ideál, nezlomnost. První dětskou lásku pro mladého dospívajícího muže je nádherná Američanka, kterou hraje Cher a která nádherně kontruje britským dámám. ()

Streeper

Film má jednu velkou nevýhodu a to, že je až moc dlouhý na příběh, který se stává zajímavým až ve druhé polovině filmu. V první polovině se setkáváme se všemi postavami a uděláme si na ně obrázek, Maggie Smith nemohla dostat jinou roli, přesně takové jí sednou na tělo. Lily Tomlin se zase postarala o vtip, Joan Plowright tam byla jediná rozumná, Judi Dench jsem si v tomhle filmu zamilovala a Cher byla femme fatale. Je opravdu málo filmů, kde by veškeré hlavní role ztvárnili ženy a za tenhle jsem opravdu ráda. Je to dojemné a napínavé, ale místy i nudné. ()

Aleee89

Film mě zaujal v televizním programu ihned, a to hlavně svým hereckým obsazením. Obsazením hlavně dvou anglických skvělých hereček staré školy - Maggie Smith a Judi Dench. Ty mě nalákaly, ale když jsem se dozvěděla, že tam například hraje i Lily Tomlin, Cher, na kterou jsem byla strašně zvědavá, prostě jsem se musela dívat. Film stojí hlavně na výkonech skvělých hereček. Ovšem příběh je to taky nesmírně zajímavý. I když co o válce zajímavé není, že. Jenže tady je válka podána z pohledu žen, tudíž z úplně jiného úhlu. Není to o bitkách, ale o duších, což nesmírně vítám. Zkrátka a dobře - film se mi líbil. ()

• Finální scénář filmu vznikl tak, že první verzi od Johna Mortimera přeložil Franco Zeffirelli pro štáb do italštiny, načež režisér italský text víceméně sám znovu přepracoval do angličtiny. Výsledný scénář nebyl zrovna nejlepší a herci si museli některé repliky upravovat. (Komiks)
  • Natáčení probíhalo ve Florencii. (M.B)
  • Arabellin pes Nikki je ve skutečnosti pes režiséra Franca Zeffirelliho. (Teres)