Schultzeho chytlo blues

(festivalový názov)
  • Nemecko Schultze Gets the Blues
všetky plagáty

Schultze žije v malé vesnici v bývalé NDR. Jeho život, skládající se z práce v místním dole, pravidelných návštěv hospody, z práce na zahrádce, hraní polky na tahací harmoniku a z rybaření, nečekaně ukončí předčasná penze, jež postihne nejen jeho, ale také kamarády. Jak se všichni začnou propadávat do nicoty, objeví Schultze hudbu, která je naprosto jiná než jeho oblíbená polka. Je to kreolská muzika zydeco z americké Louisiany. Schultze se rozhodne odjet do USA. V Texasu a v Louisianě si musí poradit s bažinami, s americkou policií, s českou dechovkou a s francouzsky mluvícími místními obyvateli. (oficiálny text distribútora)

Lapacka

Krásný film, který mi evokoval putování Leningradských kovbojů od mého oblíbeného Kaurismakiho. Melancholie pozdního kovboje, putujícího do své země zaslíbené. Už tím, že film začíná kdesi - nikde, na vesnici ztracené v bývalé NDR a končí v Texasu a Lousianě, má prostě svoji základní kvalitu. Ačkoliv je vyprávění pomalé, má tenhle film svoji nespornou sílu a energii. Přes poněkud melancholický konec je to film o naději. Klasická pohodovka pro diváka, který zrovna nikam nespěchá. ()

Jacek

Je to jasné - Schorr miluje raného Formana a snaží se dostat se do jeho stylu. A není úplně neúspěšný. Vtipné to je, autenticky neherecké taky... jen ten konec, ach jo, jen ten konec je podivný. Nechat hlavní postavu zgrejznout je někdy jen chabý pokus o únik ze hry. ()