Devdas

(festivalový názov)

Již popáté zfilmovaná sága o muži jménem Devdas (Shah Rukh Khan), který miloval svou dětskou lásku, Paro (Aishwarya Rai), nemohl si ji však vzít kvůli odporu své rodiny, jemuž se slabošsky nedokázal vzepřít. Poté, co je Paro provdána za jiného, nachází útěchu v alkoholu a náručí kurtizány Chandramukhi (Madhuri Dixit). Snímek je výjimečný zejména po vizuální stránce a detailně propracovanou choreografií. (oficiálny text distribútora)

Ant

Jo, tak takhle vypadá prvotřídní bollywoodský film! A já myslela, že je točí akční braky se svalnatým hrdinou a cheesy písničkami. Tohle bylo opravdu úžasné melodrama a ty tři hodiny utečou jako voda. Dlouho jsem neviděla podobně krásnou atmosféru, kameru a hru se záběry. Ty nádherné barvy na vás úplně dýchají orientem. Všeho je tam moc a ve velkých dávkách a přitom si nikdy neřeknete, že už to překročilo míru únosnosti. Označení "nejlepší bollywoodský film" rozhodně chápu. ()

kaylin

Klasicky indicky velkolepé, i když se ve skutečnosti jedná vlastně o dramatickou romanci. Je to také velmi rozmáchlé, protože film má tři hodiny. Herecky je to skvěle obsazené, choreografie je úchvatná a navíc je to i vizuálně krásně kýčovité. Jenže všechno tohle nějak vedlo k tomu, že film je dobrý, ale nakonec ne výjimečný. ()

Jirka_Šč

Devdas má tak prvotřídně profesionálně úžasné taneční scény, výborné herecké výkony, výpravu a (přestože jsem to v první třetině neočekával) také sílu příběhu, že se prostě nedá dát nic jiné, než maximum. A to, přestože mě irituje příběh slabošského muže, který se nedokáže vzepřít rodině, vzít si lásku z dětství a postupně se pouze uchlastává k smrti v přítomnosti kurtizány, která ho miluje. Ostatní to prostě válcuje. Hlavní hvězda je podle mě Madhuri Dixit. Její tanec, mimika, pohyby obočí, profesionalita a to, jak ji režisér a choreografové "dokázali použít" - to vše je úžasné. Aishwarya Rai jí zdatně sekunduje hlavně v druhé půli filmu, kdy děj zvážní a z toho, co na začátku vypadalo být přeslazenou romancí, se stává drama. ()

kitano

Vo svete plnom nadhernych farieb, hudby a tanca sa odohrava jednoduchy avsak posobivy pribeh o vrucnej laske, ktorej osud do cesty stavia prekazky. Klasicka, mnohokrat videna formulka, avsak pocas tych troch hodin sa toho udeje naozaj vela, charaktery sa vyvijaju ( Shahrukh Khan je naozaj skvely) a bombasticka vyprava dava filmu nedostiznu plastickost a hlbku. Pri tanecnych cislach sa mi zastavoval dych nad ich choreografiou, strihom a vizualnou stylizaciou. Celkovo vizual je skutocna pochutka a pri predstave ako komplikovane to vsetko muselo vznikat sa mi toci hlava. Tri hodiny utiekli ako voda a uz sa tesim na dalsi indicky hudobny film. (8.8/10) ()

Slarque

Výkladní skříň bollywoodského filmu. Dějové zvraty tak přepálené, že veškerá západní romantická klasika (např. Romeo a Julie) proti tomu působí jako běžné historky ze života. Herci přehrávají jako v němém filmu. Ale na výpravě a kostýmech se nešetřilo, taneční choreografie muzikálových čísel je naprosto vynikající a celé je to odvyprávěno tak svižně, že mě opravdu překvapil pohled na hodinky. Na tříhodinový film to uteklo jako voda. Nejvíce mě zaujaly ty muzikálové prvky, které z toho příběhu trčí snad méně, než je zvykem u drtivé většiny západních muzikálů. Pokud máte Bollywood rádi, klidně si přidejte i tu poslední hvězdičku. Pokud to chcete brát jako běžné romantické drama, tak mé hodnocení vydělte dvěma. Ale u málokteré západní romance se budete tak dobře bavit! ()

• Při tanci k písni "Kahe Chedd Mohe" měla na sobě Madhuri Dixit kostým vážící 30 kg. Choreograf Birju Mahara, mistr v Kathaku, stvořil vystoupení speciálně pro ni. (NinadeL)
  • Aishwarya Rai označuje Devdase za svůj nejoblíbenější film ze všech, ve kterých hrála. (NinadeL)
  • Shahrukh Khan přesvědčil S.L. Bhansaliho, aby ve scéně, v níž Devdas konečně dovolí Chandramukhi, aby se ho dotkla, změnil původní dialog hovořící o vděčnosti a nahradil jej vyznáním lásky (jak je tomu v knižní předloze). Herec tak dal jako již mnohokrát najevo svůj obdiv a náklonnost k Madhuri Dixit. (Gaja Gamini)