Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bol 24. august 410 keď sa skončilo obliehanie Ríma Vizigótmi. Hlavné mesto impéria, ktoré dominovalo svetu po stáročia sa sklonilo pod váhou barbarskej tlupy tisícpäťsto osôb, ktoré vstúpili ako mohutná rieka cez bránu Salaria. Tragédia, ktorá spečatila pomalú, ale neúspornú krízu vo vnútri Rímskej ríše. Zrážka civilizácie ju prináša na koniec histórie. Vtedajší svet bol otrasený keď sa dozvedel, že "pozemské mesto" bolo potupené, ale ozval sa hlas jedného muža, aby podoprel znovuzrodenie novej civilizácie. Na pozostatku ruín rímskeho impéria mladá krv pohanského obyvateľstva a duch kresťanstva kladie základné stĺpy novej ľudskosti. Tu bol oduševneným davom vybratý Augustín, povestný "ex-advokát", do úlohy biskupa v Hippo, meste na stredomorskom pobreží Afriky. Odtiaľ, odkiaľ dnes vyplávajú loďky s emigrantmi hľadajúcimi šťastie v západnom svete, Augustín prijímajúc utečencov pochádzajúcich z Ríma so svojimi desivými príbehmi dokáže vidieť cestu prozreteľnosti pre ľudstvo... Rímsky svet zapadá a na jeho mieste sa rodí iné "pozemské mesto", odlišné, nečakané, poslané žiť v očakávaní "Božieho mesta" bez upnutia sa k vzorom pozemským. Tento človek, neúnavný bádateľ zmyslu vo svojom živote a v dejinách ľudstva, hovorí aj dnes k nám mužom a ženám na koni milénia nadšene hľadajúcim význam všetkého. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (21)

igi B. 

všetky recenzie používateľa

Hm... %-o . . . Tady se zase děje nějakej zázrak, že, či co... (viz. střízlivě věcný rating na IMDb - 4,7/10 k 8.4.2012!) . . . Ale ani já nehodlám hodnotit míru jasnosti svatozáře páně Augustina či mravoučnost jeho příběhu a mizivý vliv této na reálné světové katolické stádo! Jako audiovizuální dílo ryze televizního kalibru pak d.m.s.n. jde >jen< o další instantní rutinní materii telenovelového kalibru - tak jak jen to páni italové s prošepana polskimi koprodukčními souvěrci umí rádobymoderně líbivě a podbízivě sesmolit... A víc zas raděj nic (to bych si hnedle hořce poplakal nad českotelevizáckým dabingem etceteraatakdál...)! . . . Amen. - - - - - (Poprvé viděno 8.4.2012 v neděli >zmrtvýchvstání< /sic!/ na >nesvatém prostoru< , hodnocení 78., komentář zde klidně už po prvním dílu jako čertoffsky šestý - 8.4.2012) ()

Incantator 

všetky recenzie používateľa

Príbeh nielen pre veriacich, filozofov či milovníkov histórie, ale pre všetkých, ktorí sa niekedy zamýšľajú nad zásadnými otázkami života. Aurelius Augustinus bol otcom stredovekej filozofie, film ho nám však vykreslí v prvom rade ako človeka, ktorý sa cez svoje chyby a nesprávne rozhodnutia dopracoval k novému videniu sveta, v ktorom má každý ľudský život svoju hodnotu. Nesie v sebe posolstvo nádeje, že človek môže zmeniť svet, i keď zopárkrát pochybí. Z historickej stránky sú mnohé postavy a udalosti zidealizované alebo dotvorené, ale vďaka genialite a zmyslu scenáristov pre detail sa nejavia ako rušivé. Vynikajúcim nápadom je retrospektívny pohľad na Augustínov život - svoj životný príbeh nám rozpráva Augustín ako starnúca filmová legenda Franco Nero. Ostatné herecké výkony výnimočné nie sú, ale v podobných filmoch je tento aspekt iba detailom, ktorý nemá vplyv na hodnotu príbehu. A ten nebude ani nudný, ako by sa možno na prvý pohľad zdalo - nechýbajú krvavé konflikty, ktoré sa na rozdiel od vymyslených bitiek v mnohých amerických historických snímkach skutočne odohrali - spomeňme napríklad obliehanie Hippa Vandalmi, ktorí si na pobreží severnej Afriky neskôr založili kráľovstvo či zabíjanie kresťanov v Miláne za vlády cisára Valentiniana. Tie pripomenú hrôzy doby a zdôraznia hrdinské úsilie hlavných hrdinov, ktorí bojujú za slobodu vierovyznania. Je veľká škoda, že kresťanské učenie nebolo počas celého stredoveku vyznávané tak, ako k tomu nakoniec dospel Augustín - s pokorou, odvahou, mierom a istotou. Myslím si, že práve Svätý Augustín je príkladom dokonalého televízneho filmu a dúfam, že v budúcnosti filmári takto brilantne zobrazia životy ďalších významných postáv histórie. (20.3.2011) ()

Reklama

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Ťažký až filozofický film miestami, hoci má byť životopisom. Ale je natočený podľa Augustínovych Vyznaní, takže film je taký, akým bol on sám. Len o málokom z éry 4. storočia vieme tak veľa osobného. Aj v tom predčil svoju dobu, napísal vlastný životopis, kedy iní ani písať nevedeli. Film vôbec nepôsobí tlačivo kresťansky, ide po línii jeho slov a ani ho nevyhlasuje automaticky za svätého, práve naopak, ukazuje, že bol všetko len nie svätým po dlhú časť svojho života. ()

dragonian 

všetky recenzie používateľa

Film zobrazuje zivot Aureliuna Augustina, ktory bol neposedny mladik a vyucil sa pravu. Pochadzal z Afriky. V Afrike si vybudoval velke meno, preto odchadza do Rima ako hovorca Cisara. Ako pravnik si kladie otazku: "Ci existuje nejaka absolutna pravda. " On dovtedy v sluzbach svojich klientov veril v relativickost pravdy, teda ze nezalezi na pravde, ale na tom ako sa pravda poda. Akymi prostriedkami, akym vystupovanim. Biskup v Rime - Ambrozius, ktoreho moc ma obmedzit sa vsak dostane do sporu s tymto vyznamnym recnikom. Film je vynikajuco spracovany, napokon taliani si drzia v historickych velkofilmoch svoje prve a pevne miesto od pociatku kinematorafie. ()

conery1 

všetky recenzie používateľa

" Kradol som aj to, čo som nepotreboval. Túžil som po krádeži samotnej a hriechu. Chcel som byť iba zlým. A to pre nič iného, ako zlobu samu. Také bolo moje srdce. Podlá duša, ktorá sa odpútava do priepasti." Duchovná cesta jedného z nás, ktorého si pravda našla. Prišiel na to, že milovaním svetského spôsobu života je vlastne duchovným umieraním. " Volal si, kričal a tak si prehlušil moju hluchotu. Skvel si sa, žiaril si a tak si zahnal moju slepotu. Šíril si sladkú vôňu a ja som ju vdychoval a túžil som po Tebe. Ochutnal som a teraz lačniem a smädí ma." Po filmovej stránke je tu čo kritizovať, tak isto i po historickej ( V tom čase ešte pápež neexistoval, bol iba Rímsky biskup, tak isto kríž, ako znamenie kresťanstva, o oslovení katolík ani nechyrovali ). No pre mňa je sila príbehu vždy najdôležitejšia. ()

Galéria (26)

Reklama

Reklama