Dům z lávy

(festivalový názov)
  • Portugalsko Casa de Lava (viac)
všetky plagáty

První Costův barevný film je svébytnou autorskou poctou hororové klasice Jacquese Tourneura I Walked with a Zombie (Putovala jsem se zombií, 1943). Příběh portugalské zdravotní sestry, jež odjíždí s těžce zraněným kapverdským dělníkem na jeho domovský ostrov, je brilantně natočeným mysterióz­ním vyprávěním o archetypech lidské existence i nepřekona­telném rozporu mezi kolonizujícími a kolonizovanými. (Letní filmová škola)

honajz2

Tak jsem konečně viděl něco od Pedra Costy. Prvních 20 minut mě dost zaujalo a ten film vypadal i poměrně nadějně, bohužel to pak celé začalo být zbytečně vleklé a v tomhle stavu to takové zůstalo až do konce - až na pár zajímavých scén. A ve finále ani přesně nevím, co mi tím chtěl Costa říct. Šlo jen o to ukázat život na Kapverdských ostrovech? Nebo o to, že tihle domorodci zdrhají ze svých domovů za prací do Evropy nebo do Ameriky, přičemž jim ale pak dojde, že nejlíp se stejně měli doma? Tahle myšlenka je hodně zajímavá a líbila by se mi, ale nejsem si jistý, jestli to tak Costa zamýšlel. Dějově to totiž je jenom o tom, že dělník skončí v kómatu a zdravotní sestra s ním jede do Kapverdské nemocnice, kde se do něj (asi) zamiluje (přičemž se ještě jiný chlap zamiluje do ní) a ve finále, když se probere, se dozví, že je jiný než si přála a že si spolu vůbec nerozumí, takže se s pocitem deziluze vrací do Lisabonu a tamtoho chlapa nechá v Kapverdách. A do toho se tam stane pár divných, smysl nedávajících věcí. Navíc o postavách toho moc nevíme a to platí především o hlavní hrdince. Po filmařské stránce se mi to ale líbilo celkem dost, kamera je úžasná, lokace jsou úžasné a v pár záběrech i poetické a ze začátku to mělo i poutavou atmosféru. Naštěstí mě to ani po zbytek filmu nezačalo nenudilo tolik, jako ty dva uživatele, co tenhle film komentovali přede mnou, takže z toho ve finále nějaký dojem mám. Rozhodně to není špatné, něco do sebe to má, ale mělo to být kratší, údernější a jasnější - tedy pokud Costovi nešlo jen o vytvoření atmosféry. Tenhle film je první, co od něj vidím, takže se s jeho stylem ještě musím seznámit. Dle zdejších reakcí a obsahů jsem si v hlavě vytvořil představu, že je jakousi portugalskou verzí Apichatponga Weerasethakula a po zhlédnutí Domu z lávy si myslím, že částečně ano, ale není tak talentovaný jako on a nedokáže vytvořit tak silnou atmosféru jako on. Ale nechci Costu definitivně soudit, dle jednoho filmu to nejde - a to tenhle je podle zdejšího hodnocení ten jeho úplně nejslabší. Tak jsem zvědavý, co na mě v jeho tvorbě ještě čeká. Slabé 3* ()

deizolator

Režisér asi při tvorbě jeho barevné prvotiny upadl do transu a jal se tak brilantně vystihovat mysteriozní archetypy, že výsledkem bylo nekonečné a smysl postrádající pinožení asi dvou desítek psychopatů v bohem zapomenuté krajině okolo stepního lazaretu. Atmosféra filmu špinavá, depresivní a beznadějná. Dějové obraty z jedné nesmyslné situace ve druhou. Žádná z postav neví co chce a ani co a proč zrovna dělá. Lidově moudrý děda do toho falešně vrže lokální melodie na housle a občas zmatené hlavní hrdince dá takovou radu do života, jakože žít neznamená umřít.. nebo naopak.. Sestřička svádí vnitřní boj, zda podlehnout místnímu portugalci nebo samaritánskému pudu v podobě zachráněného dělníka, protože je sice hrubý, ale zase živočišný. Vcelku je to hlavně fakt nuda. Ale dávám dvě hvězdy za jinakost:-) ()

Birgi91

Jeden z nejnudnějších filmů, co jsem kdy viděl. Přehnaně dlouhé záběry, které nezaujmou ani po estetické stránce. Film nemá skoro žádný děj, který navíc plyne šnečím tempem. ()