Toša a Tomek jsou dvojčata. Toša je hodná a poslušná, kdežto Tomek je pěkné číslo. Proto má jet za trest na prázdniny k přísnému strýci. Nakonec však skončí Toša převlečená za bratra u přísného strýce a Tomek v dívčích šatičkách tráví prázdniny jinde. (wictoria)

dobytek

No jestli si dobře vzpomínám, tak se to jmenovalo Tosija a Tomek a šlo tam o nějakou záměnu bratra a sestry o letních prázdninách. A taky si pamatuju, že jsem ten seriál měl kdysi hrozně rád. Ale ponechám to bez hodnocení. ()

Flego

Poľská televízna tvorba pre deti bola veľmi populárna aj u nás. Základom tohto seriálu je zámena dvojičiek, chlapca a dievčaťa, a z toho vyplývajúceho množstva komických situácií. Zaujímavosťou je, že hereckí predstavitelia súrodenci Anna a Wojciech Sieniawski neboli dvojičky. V roku 1980 bol natočený aj celovečerný film. Štvrtý komentár. ()

Bubble74

Toša a Tomek byl kouzelný dětský seriál, který jsem měla moc ráda a dobře si na něj vzpomínám. Pro dnešní děti asi nebude dost akční, ale tenkrát to bylo skvělé letní dobrodružství. Tomek byl uličník, lítal z průšvihu do průšvihu, a proto se ho tatínek rozhodl poslat na prázdniny ke strejdovi, který doma vládl tvrdou rukou. V den odjezdu měl Tomek domácí vězení, ale poněvadž měl ještě nějaké nevyřízené účty s kamarády, utekl. K jeho smůle však pro něj přijel strejdův známý dřív než bylo v plánu. Samozřejmě, co čert nechtěl, Tomek ještě dávno nebyl doma. Tak se, ve snaze svého bráchu zachránit od dalšího velkého maléru, převlíkla Toša do jeho oblečení, nechala mu vzkaz a odjela na nečekané letní galeje místo něj. Tomkovi po návratu domů nezbylo nic jiného, než se nasoukat do dívčích šatů a pro oba sourozence začaly neobyčejné prázdniny plné komických situací a nezapomenutelných zážitků. ()

• Filmaři hledali původně dvojčata, kterým by bylo dvanáct až čtrnáct let. Sourozenci Anna Sieniawska (Toša) a Wojciech Sieniawski (Tomek), kteří byli nakonec obsazení do hlavních rolí, však nejsou ani dvojčaty, ani nesplňovali původní věkové požadavky – Anně bylo osm a její bratr byl o celých patnáct měsíců starší. (chamonix)