The World of Stainboy

všetky plagáty

THE MELANCHOLY DEATH OF OYSTER BOY je kniha morbídnych básní režiséra Tima Burtona. Niektoré z postáv oživil aj prostredníctvom flashovej animácie, a tak vznikla séria šiestich dielov pod názvom THE WORLD OF STAINBOY. Hlavný hrdina Stainboy rieši v rodnom Burbanku rôzne detektívne prípady. Epizódy sú plné burtonovskej atmosféry, melanchólie, morbidity, ale aj láskavého humoru... (Avathar)

pugs

Burton nám ukázal, že on je jeden z majstrov krátkometrážnej tvorby. Preukázal to Vincentom a Frankenweeneem, ktorých som si zamiloval hneď potom, ako som ich videl. The World of Stainboy je niečo iné ako jeho ranná tvorba. Je morbídnejšia, má úhľadnejšie tvary (chýbali mi tu originálne Brutonovské kulisy) a hlavne kreslenú formu. Flashový nádych tomu dodáva pomerne tradičný amatérsky výrobok, lenže - je to Burton a ten sa mohol zmôcť na viac. Ale jednoznačne to dopadlo lepšie ako Lynchov Dumbland alebo celkovo Lynchova krátkometrážna tvorba. Pretože Burtonova tvorba je zábavnejšia, morbídnejšia a dokáže viac zaujať, tak Lynch - je pako, ktorý nevie čo so sebou, tak vydáva toto do sveta, za čo ho nemám osobne rád. Síce Burton dopadol v tomto porovnávaní lepšie, ale stále to nie je vrchol jeho tvorby, ba ani jeho vrcholu nesiaha na päty. 7/10 ()

M.Macho

Zda je to famózní atmosférou výstavy z Domu u Kamenného zvonu nebo čímkoliv jiným - nevím. Ale po explozi kreativního mozku, jehož hravost a genialita se roztéká po zdech celé galerie jako bábovičky šedé kůry se tato rozpustilá miniatura jeví jako jednohubkový zob - jakési oční bulvičky na rozloučenou. ()

swamp

Burtonova poetická knížka The Melancholy death of Oyster Boy & other stories, jejíž postavy se objevují i v těchto krátkých flashových patvarech, je mnohem zajímavější než tato série. Přestože je The World of Stainboy režírován přímo Burtonem a obsahuje řadu morbidních postav a zvrat(k)ů, stojí za starou belu a nudí. ()

VerteX

Šest epizod ze světa Stainboye je asi to nejdivnější, co jsem od Tima Burtona viděl, a to už u tohoto režiséra něco znamená (kdo viděl Beetlejuice nebo Nightmare Before Christmas tak ví, o čem mluvím). Kombinace absurdity, černého humoru a prazvláštního "scénáře" je provedena v naprosto neobvyklé flashové formě a pokud by na konci nebyl Burton podepsán, asi bych nevěřil, že je to právě jeho dílo. Rozhodně doporučuji. ()

Galadriel

Jak přelstít divoženku se zatvrzelým pohledem? Co provést s toxicmanem, který se živí všemi možnými žíravinami a čistícími prostředky aje vším tím svinstvem totálně prolezlý? Co spřerostloulevitující kuželkovou koulí a bandou rozjuchaných kuželek? Potřebujete se zbavit vysavače, který se přeměnil v krvelačného robota? Stainboy vám ukáže, víceméně vtipně, jak na to. Tim Burton se nezapře, pár ulítlých sci-fíček ve flashové animaci spolu s profesionální režií i hudbou vytvářejí zase jednou pěkně originální podívanou. ()