Poklad pana Arna

Zdenka Hajdová

Hudba:

Jan Bedřich

Václav Voska (rozprávač)

Severská balada podle literární předlohy švédské spisovatelky Selmy Lagerlöf. (oficiálny text distribútora)

gauny8

Velmi vydařený počin režiséra Bedřicha, který režíroval takové animované skvosty a jedny z nejoblíbenějších večerníčků, jako jsou třeba Bob a Bobek - Králící z klobouku a Maxipes Fík. Poklad pana Arna je ale spíše drama, během něhož vám bude mrazit v zádech. Už jen kvůli těm nekonečným sněhovým pláním. Vynikající příběh se zajímavým rozuzlením a skvělým vypravěčem. ()

Oktavianus

Viděno v rámci pásma Český animovaný horor. A spolu se Svatebními košilemi od Erbena šlo o nejsilnější divácký zážitek. Snad poprvé jsem byl nadšený z animace Adolfa Borna a užíval si chmurnou a bezútěšnou studenou náladu plnou krutostí kdesi v Dánsku. Voskův hlas také sednul ideálně a s hudbou celkově dotvořil tragický příběh o krutosti a lásce. Ať se snažím, jak se snažím, nenacházím žádnou chybu. Depresivní zážitek pro gurmány. ()

flanker.27

Atmosféra ledu studenější a noci temnější. Brr, takhle pochmurný příběh ze zažere pod kůži. I přes poměrně pomalé tempo graduje k docela strhujícímu finále. Tedy popravdě řečeno Elsalil (snad to píšu správně) se chovala jako husa, ale srdce žen bývají nevyzpytatelná. Provedení ještě více než na Bornově animaci (snad jediný případ, kdy se mi líbí) stojí na tradičně dokonalém hlasu Václava Vosky. ()

NinadeL

Okouzlující zpracování jednoho z nejslavnějších děl Selmy Lagerlöfové, proslavené už němou verzí Mauritze Stillera. K výtvarné stránce nebo ke komentáři Vosky nemám nejmenších námitek, neb jsou vynikající, leč ale samotný nápad zpracovat tak obsáhlý příběh na tak malém prostoru mi dělá vrásky. Minimálně jako hodinovku bych si to uměla představit a bylo by mi ještě lépe. ()

gudaulin

Václav Bedřich patří mezi naše nejlepší tvůrce animovaných filmů a má na svém kontě pěknou řádku snímků a seriálů oceňovaných kritikou i diváky. Osobně si ale nejvíc cenil právě tohohle kousku. Považoval ho za vrchol své tvorby a myslím, že měl pravdu. Je až s podivem, jak málo filmových fanoušků tenhle snímek zná a jak střízlivé hodnocení v porovnání se svými kvalitami má. Václav Bedřich se pokoušel opakovaně ve své tvorbě vybočit z produkce pro dětského diváka a zabrousit do oblasti pokleslých žánrů, jako jsou šestákové detektivky nebo klasický horor. Poklad pana Arna vychází ze severské balady o jednom krvavém zločinu a má nádherně pochmurnou atmosféru, kterou vytváří především stylizovaná a poněkud rozostřená kresba Adolfa Borna, ale i hudba použitá ve filmu. Prakticky všechny složky do sebe krásně zapadají, slabší je jedině animace, ale ta jednoduše odpovídá 60. letům minulého století a klasickému ploškovému filmu. Pro mě osobně je to jeden z největších zážitků, které mi český kreslený film poskytl. Celkový dojem: 100 %. ()