Born vydělává na prodeji šicích strojů. Náprstek přichází s další novinkou a mladé vlastenky skládají zkoušky z účetnictví. Born jednu z nich, Bětuši Váchovou přijímá do firmy.
S její sestrou Hanou se stále více sbližuje, a přestože ví, že Váchovi nemají peníze, požádá ji o ruku. Na jaře 1870 odjíždí pár do Paříže, kde poznávají rub i líc bohaté pařížské společnosti. Manželé si stále více rozumí, Hana má stejně jako její manžel dravost a touhu po zisku. Z vězení se vrací kočí Pecold. Jeho rodina žije nuzně na Preclíkářce. Pecold prosí u Nedobyla, ale je odmítnut. Probíhající prusko-francouzská válka dá Bornovi opět vydělat. Born kupuje ženě Haně klavír a za učitele najímá mladého komponistu Antonína Dvořáka. V Bornově pražském salónu se schází pražská smetánka, včetně mladé harfenice Marie Schoenfeldové. Její otec přijde po krachu vídeňské burzy o peníze a prodává svůj majetek na Preclíkářce Nedobylovi. Tomu se líbí Marie Schoenfeldová, ale zatím si netroufne. Po koupi Preclíkářky Nedobyl zbytek rodiny Pecoldových nevyžene. (Česká televize)

Rattlehead

Bornovi odjíždějí na svatební cestu do Paříže. Musím podotknout, že tvůrci seriálu se skvěle vypořádali se skromnějším rozpočtem, a tak zde vidíme historické fotky města nad Seinou namísto nákladných staveb či dokonce natáčení přímo v Paříži. Ovšem scéna z pařížského nóbl salónu je úchvatná, zde se naopak nešetřilo. Born spekuluje na trhu akcií - vsadí na porážku Francie (pokles francouzských akcií) ve válce proti Prusku roku 1870 - a uspěje. V tomto díle se objeví postava Antonína Dvořáka (hraje jej Vladimír Brabec). V závěru dojde ke krachu na vídeňské burze 1873 (následná krize odeznívá až kolem roku 1879). ()

Cheeter

Od začátku do konce byl celý díl ve velmi svižném a příjemném tempu, tentokrát to bylo spíš o velkých událostech, než o těch malých. A zpracování to bylo opravdu dobré, na jedné straně vidíme složitost událostí, na druhé straně jsou velmi srozumitelně vysvětleny i laikům. ()

Cesty timem

Jen takovou malou poznámku k Bornovi a vlastně k vám všem (proč vám všem?). Born, takový protřelý podnikatel vsadí na porážku Francie celé své jmění (aspoň říká, že celé) 90 tis. zlatých. Přesně nevím, kolik měly tehdy hodnotu, ale ikdyby si byl 100% jistý (a to nikdy nikdo nemohl a nemůže být) porážkou Francie a také že nebyl, když říkal že toho POCITU!!! nabyl z toho pokřiku "utlučeme je čepicemi", neměl by vsadit celé své jmění. To byl tedy gambler! Proč tedy moje poznámka vám všem? Vím o čem mluvím. Z vlastní zkušenosti se nadále držím pravidla RRR (vyhledejte v kontextu s obchodováním na burze) a neriskuji vše a beru v potaz poměr risk / zisk. Já vím, ale láká to, že? Born mne tímto opravdu překvapil. Ale možná to tehdy bylo běžné takto riskovat. A také to mělo někdy následky. Raději více obchodů s menším riskem! ()

topi80

Abych pořád jenom nechválil, musím říci, že ta feministická linka a s ní související přehrávání údajně neodolatelné Jiřiny Jiráskové mi lezla pořádně na nervy. Zbytečně sebemrskačská mi přišla i celá scéna z Paříže s dnes v kruzích "nové aristokracie" tak oblíbenou "českou malostí", ale tam jsem v dalším průběhu pochopil, proč to tak muselo být. Závěr nám pak nabízí konfrontaci mezi podnikatelským a socialistickým náhledem na svět, přičemž překvapivě není žádnému ze světonázorů okatě straněno. ()