Meč proti meči

• Hongkong Xin liu xing hu die jian (viac)
všetky plagáty

Císař má být odstraněn z trůnu. Plán chystané zrady je sepsán na tajném svitku, který má za úkol vypátrat statečná bojovnice a nebezpečný vraždící stroj Lady Ko (Michelle Yeoh). Když ho najde, zjistí, že pravda o převratu a jeho strůjci je překvapivě jiná. Až pak se ukáže, kdo doopravdy usiloval o trůn... V akčním trháku naleznete příběh lásky, smrti, zrady ale hlavně spoustu krvavých soubojů. Těšte se na skvělé akční sekvence a fascinující výkony hvězdné Michelle Yeoh a jejího protihráče Donnie Yena! (oficiálny text distribútora)

sniper18

Je to mierne nadpriemerný akčný wu-xia film s hviezdnym hereckým obsadením. Má celkom dobrý príbeh o troch špičkových bojovníkoch, žene a dvoch mužoch, priateľmi už od detstva, ktorí majú za úlohu získať dôležitú listinu, no majú aj svoje vlastné problémy, jeden muž musí utajovať svoje bojové schopnosti pred vlastnou ženou a druhý je zase zamilovaný do bojovníčky, no nemá odvahu jej to povedať. Spracovanie je ale len úplne priemerné, aj kvôli krátkej dĺžke je film pomerne svižný a nevšimol som si žiadne výraznejšie slabšie miesto, ale zároveň svoju priemernú úroveň prakticky ani raz neprekročí a navyše viacero prvkov tu nie je využitých tak dobre, ako by sa dalo. Akcie je tu dosť, ale je len priemerná. Je to jednoducho typické wu-xia prvej polovice deväťdesiatych rokov, takže väčšinou pomerne slabá choreografia a plno strihov, z čoho vyplýva úplne nevyužitý potenciál akčných hviezd, ale zase občas nejaká kratšia sekvencia zaujme, nájde sa tu aj viacero slušných nápadov a plno krvi, kde nechýba aj mnoho roztrhaných tiel. Najviac sa mi páči akcia v bambusovom lese. Herecké obsadenie je perfektné, je to s prehľadom hlavný klad filmu, trojica prvotriednych hercov v hlavných úlohách, Donnie Yen, Michelle Yeoh a Tony Leung Chiu Wai, len škoda tá nevyužitosť v akcii pri prvých dvoch menovaných, k tomu ešte príjemná Joey Wang, tu si nemám na čo sťažovať. Réžia pôsobí iba priemerný dojmom, ale aspoň technická stránka je celkom slušná. Nemôžem povedať, že by som bol výraznejše sklamaný, film si presne zachoval úroveň podobných filmov svojej doby, ale vzhľadom na to obsadenie je to predsa len škoda. Objektívna kvalita filmu- 62%, film sa páči mne na 60%. ()

darkrobyk

Jedním slovem - skvělé! Na pomezí žánrů - akční / historický / fantasy... Pro fanoušky filmů Swordsman nebo Čínský duchařský příběh jako stvořené. Úžasné létání (které je běžnou součástí čínských příběhů), skvělé souboje, patřičný naturalismus - létají nejen bojovníci, ale i hlavy, ruce, ba co víc - explodují celá těla. Pukají stropy i podlahy, praskají stromy - absolutní masakr v bambusovém háji - a z obětí zůstávají jen krvavé hromádky. Fascinující je například scéna, kdy nosiči s nosítky běží po vrcholcích stromů... Vedle všech krváren jsou pak poetické scény, kouzelně výtvarné, občas se zastavující na samé hranici kýče. Statické obrazy, vynalézavé úhly kamery a brutální střih bojových scén připomene formu comicsu. Samotný příběh není příliš podstatný, vše je postaveno na nádherných obrazech a fantastických bojových akcích. Kdo však byl zaskočen Tygrem a drakem či Hrdinou, ať tenhle snímek raději vynechá... ()

Vavča

Hvězdné obsazení a občas i nápaditá choreografie soubojů, bohužel příběh je příliš prostinký a ty charaktery až na pár vyjímek jsou příliš ploché. ()

SeBig

Kungfu filmy mi většinou zvednou náladu, ale tohle bylo na mě moc. Ninjové tam plandaj ve větru a vybuchujou, zbytek filmu nudnej shitfest. ()

Lacike

Tentokrat je moje hodnotenie totalne neobjektivne. Film som si pozrel len kvôli hviezdnemu hereckemu obsadeniu, ale ani to nedokazalo zachranit vysledok. Proste styl bojovych scen, kedy herci stravia vo vzduchu viac casu ako piloti nasej armady mi vobec nevyhovuje a predstavuje pre mna esenciu nudy. No a ked k tomu pripocitam dokonale ploche postavy, tak vlastne vo filme neostane nic, co by ma aspon trochu zabavilo. Skoda. 3/10. Ale kto ma rad toto blbnutie vo vzduchu, tak bude s filmom spokojny. ()

ti88na

Bohužiaľ tú jednu hviezdičku som dala zrejme len z úcty k hercom, ktorí v tomto filme hrali, lebo nebiť toho tak je to odpad. Vlastne tento film stelesňuje všetko, čo nemám rada na wu-xia filmoch. Hrozne mi prekážalo to miešanie žánrov. Film vlastne parodoval sám seba, pretože všetko v ňom bolo prehnané a keď sa snažil tváriť vážne, vyznelo to úboho. Ak som to však mala brať ako paródiu, tak to bolo chvíľami zábavné. Čo som však už nezniesla boli letecké bojové scény, a keďže iné (povedzme trochu prízemnejšie) v tomto filme ani neboli, tak ani po tejto stránke nebol film pre mňa znesiteľný. Musím však uznať, že ten milostný trojuholník bol celkom zaujímavý, a bolo to to jediné, čo ma na filme aspoň trochu pobavilo. ()

HKstars

"Překročíme plán o stodvacet procent", ozvalo se zřejmě jednoho dne mimořádně plodného roku 1993 z hongkongských filmových dílen a Michael Mak (Sex a zen) se rozjel do širých čínských lesů natočit, jako všichni tenkrát, svou vlastní vidinu wuxia filmů. V jeho Butterfly Sword se jede skutečně nadoraz a za celý film jsem nezaznamenal jedinou postavu, která by neuměla létat. V tomhle světě bojových umění, kdy mezi sebou bojují týmy Šťastného lesa a Sídla elit už nestačí jen zvládat pár forem s mečem a jedním skokem dosáhnout na kokosák. Ti nejlepší maníci píší kilometrové dopisy, během minuty dovedou srovnat se zemí hektar lesa a když na to přijde jsou ochotní i nechat se prostřelit skrz člověka. Michael Mak je sice dost velký úchyl, ale bojové scény jsou jednoznačně v zajetí Ching Siu-Tunga a přímo to z nich pryští. Ten člověk nikdy nedostane rozum a to je dobře... Ale zpátky na začátek, tedy k příběhu - na pozadí již zmíněného boje dvou týmů těch nejlepších bojovníků se odehrává osudový milostný čtyřúhelník. Meng Sing Wan (Tony Leung Chiu-Wai) je až po uši zamilovaný do Butterfly (totálně sexy Joey Wong), která je dcerou zesnulého velmistra mistrů a nechce bojová umění ani cítit. Proto se musí Meng Sing Wan maskovat jako prostáček neznalý čehokoliv, aby mohl jednou za čas se svojí kamarádkou Ko (Michelle Yeoh) vyrazit na přísně tajnou misi. A tady začínají problémy - Meng totiž s Ko vyrůstal a bere ji spíš jako sestru, zatímco ona je do něj beznadějně zamilovaná a ignoruje veškeré snahy dalšího bojovníka Yipa (Donnie Yen), který je pro změnu zabouchnutý do ní. Není to moc komplikované a i když Mak dělá v úvodu klasickou chybu a zahltí diváka postavami, díky známým tvářím se poměrně rychle zorientujete. Jenže děj se ne a ne nakopnout, Meng odjíždí, aby se tajně infiltroval do konkurenčního gangu, který vede mistr Suen (Elvis Tsui nosící celý film slušivé S/M helmy ;) a Ko mezitím rozjíždí svou hru na všechny strany. Do Suenova gangu nastrčí Mengovu kamarádku z dětství a na druhé straně se snaží tiše uklidit Butterfly z cesty. Její plány se bortí nejen díky hordám nepřátel nedbale roztroušených po filmu (ovšem díky za ně, protože co předvádí Siu-Tung v hromadných bitkách, např. v lese, popírá všechno co jste kdy viděli a to i přesto, že někteří z herců zas tak často meč v ruce nedrží), ale především kvůli Yipovi. Toho Donnie zahrál jako totálního smolaře a věčně opilého naivku, který sice většinou v bitvě utrží nějakou tu ránu, ale z jeho pohybů je nejvíc znát zkušenost a schopnosti profesionální bojové mašiny. Především díky němu a Joey Wong se vyplatí vydržet vlažnou první půlku, protože pak se film zhoupne do jakési předehry k finále (která je zejména díky této herecké dvojici a jejím dialogům snesitelná) a posléze už do samotného finále, opět dokazujícímu, že kdyby Siu-Tung natočil někdy film, v němž by ty svoje závěrečné 15-20 minutové orgie protáhnul na celovečerní stopáž, možná by to bylo i na Oscara. Poslední okamžiky Butterfly Sword kombinující rukavice Freddyho Kruegera, multifunkční rouno, míčové hry a lidské šípy, jsou z těch na které se vyplatí počkat, tím spíš že film má velmi přijatelných 86 minut. Takže výsledné skóre je nakonec kladné. Je tu sice spousta "kdyby" (vztahujících se především k postavám Menga a Ko a koneckonců i k hereckým výkonům Tonyho Leunga a Michelle Yeoh) a atmosféru tu drží pohromadě spíše náhlé akční exploze než propracovaný příběh, ale kolem dokola je to příjemný hongkongský nadprůměr, který minimálně zachrání deštivé odpoledne. 60% () (menej) (viac)