V době občanské války osvobodí vojáci konfederace nešťastnou náhodou zlého ducha, jehož přivezli obchodníci s otroky. Duch ovládá mrtvá těla vojáků Unie i Konfederace, a vytváří tak vlastní armádu, s níž je nutno počítat.

Filmy Noc oživlých mrtvol (Night of the Living Dead) a Jih proti severu (Gone with the Wind) jako by se spojily v tento snímek, v němž se svět živých prolíná se světem mrtvých. Vojáci Konfederace osvobodí nešťastnou náhodou zlého ducha voodoo. Bytost ze zásvětí začne budovat svou vlastní armádu z těl mrtvých vojáků a vše brzy zachvacuje nelítostná občanská válka – veskrze nepodobná válce skutečné, jak ji známe z učebnic dějepisu. Tento netypický snímek natočil režisér, scénárista a producent George Hickenlooper a hlavní roli v něm ztvárnil Corbin Bernsen. Dále si v něm zahráli Adrian Pasdar, Ray Wise (Twin Peaks) a Cinda Williams. V menších rolích se zde objevují i hvězdy jako Martin Sheen, Billy Bob Thornton či David Arquette a na kratičký okamžik také známý Joey Matt LeBlanc. (oficiálny text distribútora)

darkrobyk

Sever proti Jihu s příchutí voodoo? Tedy možná nešlo o voodoo, i když černošská snad kněžka s sebou vláčela i typickou hadrovou panenku (jejíž využití nakonec ukázáno nebylo), o nějaký druh magie z nitra Afriky ale prý šlo. S otrokáři a otroky přišlo na území Spojených států temné zlo, které by mohlo stát u armády nemrtvých. Svět by se pak už navždy změnil. Vcelku slibný námět v televizním provedení. Mizerná kamera, nulové masky a chybějící gore nevyvážily ani herecké výkony, ani bitevní scény. Komorní příběh s očividně nízkým rozpočtem postrádá atmosféru i napětí, díky kratší stopáži naštěstí rychle uteče. Ray Wise si střihnul sympatického záporáka, cameo Martina Sheena je příjemné, leč snadno zapomenutelné. Trestuhodně nevyužité byly snové scény, které mohly snímek alespoň nějak ozvláštnit. Objektivně mizerné 2,5*. ()

Tormentor665

Většinou se mi podbné nápady líbí, ale tohle i mě přišlo nedůvěryhodné. První vynikne hrozná lacinost. Pak přijde popření principů válečných filmů i zombie hororů. Pak nepřijde zvrhlost, kterou bych očekával a na níž bych se nejvíce těšil. Tím to padá i za hranice italských brakových hororů. Nebýt toho kýble moči, který jeden hlavní hrdina na vrhne na druhého, pak bych nedal ani tu poslední hvězdičku za snahu. ()

eraserhead666

Takové... Takové televizní a horroru pomálu. V tomhle směru se, navzdory zajímavé zápletce, drželi tvůrci zbytečně (respektive takřka naprosto) zkrátka. Zbytečně promarnění potenciál námětu. Z výpravného a historického hlediska zajímavé (téma rasismu), obsazením ještě zajímavější (ani jsem si některých ksichtů nevšiml, jak jsou mladí). ()

TheRaven

Film, na kterém mě zaujala především výborná myšlenka. Ta bohužel zůstala dosti nevyužita. Mysteriózní až hororový příběh zasazený do prostředí Americké občanské války s morálním ponaučením v pozadí. K tomu se zde mihne i několik známějších tváří. Veřím, že kdyby se tohoto námětu chytil nějaký lepší režisér a produkce, byl by to adept na pětihvězdičkový film, ale takhle musím dost ubrat. ()

kaylin

Spousta známých tváří, ale nic z toho, což je hrozná škoda. Tady se hraje víc na výpravu než na to, o čem snímek vlastně bude. Je to škoda, protože z toho mohl být docela dobrý horor, možná zombie western horor, ale skončilo to někde na půl cesty, možná ani tam ne a nepřineslo to divákovi pořádný zážitek. ()

• Natáčelo se od 16. července do 13. srpna 1992 ve městě Simi Valley (Kalifornie, USA). (BMW12)