fragre

Ten film je hodně dobový, hodně vypovídá o americkém jihu ranných šedesátých let a tamních rasových rozporech. Snad by se skoro dalo říci, že už je to film zajímavý více z historického hlediska. Ale role obratného líbivého demagoga, hraná naprosto přesvědčivě W. Shatnerem, kterého má jinak našinec zařazeného jako klaďase, vytahuje ten film spolehlivé z nějakého antikvárního šuplíku. Taková studie manipulace s davem je stále aktuální. ()

Goldbeater

Pravděpodobně kriticky nejuznávanější a sociálně nejuvědomělejší snímek Rogera Cormana a zároveň jeho první film, co finančně propadl - což byla jediná věc, jaká kdy Cormana dokázala dožrat, a tak raději dále natáčel béčka a k podobnému áčkovému námětu se již nikdy nevrátil. Velká škoda. I přes nízký rozpočet se mu podařilo vytvořit kvalitní drama s dusnou atmosférou nenávisti a zfilmovat silný příběh o lidském zlu, v jehož středu září velmi přesvědčivý William Shatner. ()

pornogrind

Tentokrát si vzal Roger Corman jako námět velice ožehavé téma a na pomoc si přizval i svého bratra(který zde ale není uveden). Film vypráví příběh z dob kdy hodně lidí těžce rozdýchávalo zjednodušeně řečeno(napsáno) míchání bílé a černé. Do toho tu přijíždí ještě jeden The Intruder(vetřelec) za mně spíš schopnej manipulátor kterej v jednom městečku začne ještě víc přilejvat benzín do ohně(jak se říká) a strhne tak davy k masivním nepokojům a násilí. Film má velice dobrý hodnocení ale téměř nikdo ho asi neměl odvahu ocenit 5hvězdami. Já se toho nebojím a 5hvězd dávám, protože tenhle film a zvláště pak Roger Corman(nejenom za tenhle film) si to zaslouží. ()

Martin741

Brojlery tu vypisovat nejdem, napisem len tolko, ze hoci Cormana poznam hlavne ako tvorcu beckovych kultovych hororov, ktore natocil hlavne v 60. rokoch, tuna ide o rasizmus, konkretne vecne komplikovane spoluzitie belochov s cernochmi. Zacina sa to kludne, ale potom sa film uz rozjede, a ten proslov, to bol masaker, fakt odporucam . 85 % ()

MissJ

Nerada bych předem vyzrazovala cokoliv z děje, takže upozorňuju na !SPOILERY!...Kvalitní a s ohledem na dobu vzniku odvážný film na téma zrušení rasové segregace v amerických školách, respektive jaké rozbroje zavádění rovného práva na vzdělání do praxe způsobovalo v nedávné minulosti v "civilizované" společnosti...ale jeho záběr je mnohem širší. Byl natočen v době, kdy desegregace probíhala v plném proudu (historické okénko: po odstranění segregace v ozbrojených složkách, ve státních školách a v dopravě byl v roce 1964 přijat Zákon o občanských právech a o rok později Zákon o volebním právu, kterými byla segregace prohlášena za nelegální). Na rozdíl od jiných tematicky podobně zaměřených děl je v mnohém nepředvídatelný. Zaujal mě William Shatner jako Adam Cramer; zprvu mě jeho postava dokonale zmátla...o to víc znepokojena jsem z něj pak byla (viz scéna proslovu). Skvěle zvládnuté byly i davové scény; z davu se vyloupne několik charakterů pokrývající široké spektrum bělošských "hrdinů": od hnusné rasistické tlamy až po rafinovanější typy - zajímavou postavou je Tom McDaniel v podání Franka Maxwella. Nedefinitivní závěr, který nastoluje víc otázek než zodpovídá (a dává tak i dnes prostor k úvahám), signalizuje nejistou budoucnost. Z dnešního pohledu je film významný spíš jako dokument doby, protože téma je v daném podání již neaktuální...i když (Film je znám též pod dalšími názvy: Shame, The Stranger a I Hate Your Guts! Předloha: Charles Beaumont - Vetřelec) ()

• Reakce diváků na předpremiéře filmu byly podobně vzrušené jako během natáčení: obecenstvo hrozilo tvůrcům a nadávalo jim do komunistů. Situace byla natolik vypjatá, že manažer kina nechtěl bratrům Cormanovým dovolit účastnit se diskuse po filmu. (Komiks)
  • Roger Corman oslovil s námětem různé filmové společnosti, pro které točil, nicméně bez úspěchu. To bylo pro režiséra celkem překvapivé vzhledem k jeho reputaci tvůrce výdělečných snímků. Corman tak snímek koprodukoval se svým bratrem Genem, který kvůli tomu zastavil i dům. Oba bratři vložili do filmu skoro všechny své úspory. (Komiks)
  • Tvůrci filmu se během natáčení setkali i s výhružkami smrti; reálně hrozilo, že film nebude dotočen. Ke konci natáčení se proto štáb odhlásil z hotelu, natočil poslední záběry s Ku Klux Klanem, sbalil veškerou techniku a ihned z místa natáčení vyrazil na sever. (Komiks)