Dnes v noci se vtělím do tvé mrtvoly

(festivalový názov)
  • Brazília Esta Noite Encarnarei no Teu Cadáver (viac)

Druhá část slavné trilogie o deviantním hrobníkovi v peleríně, cylindru a s přerostlými nehty navazuje těsně na události z předchozího dílu, kdy byl opovážlivý neznaboh nakonec po zásluze potrestán mocnostmi, vůči kterým se tak zběsile rouhal. V této mnohem ambicióznější produkci realizované o tři roky později Mojica naznačuje, že radost ze šťastného a v době diktátorského režimu v Brazílii nevyhnutelného konce byla jen a jen zdánlivá. Zdá se, že ani nadpřirozené síly nemohou zabránit Zé Do Caixão v jeho nyní ještě děsivější a vynalézavější cestě za dokonalým tělem. Vyvrhel se potají vrací z pohřebiště do vesnice. Tady bude i nadále hledat ideální ženu, která by mu porodila vysněného potomka. Spolu s pomocníkem hrbáčem Brunem Zé postupně unáší nic netušící oběti a testuje jejich vhodné mateřské pudy zvrácenými metodami. Všechny se ukazují jako nevhodné, a proto umírají ve strašlivých mukách za použití nevídaných prostředků, jako je pokousání jedovatými pavouky nebo uškrcení skutečnými hady (herečky posléze doložily autentické provedení těchto naturalistických scén i slovním komentářem). V dramatické scéně Zé omylem zavraždí těhotnou ženu, která, jak vzápětí zjistí, měla povít jeho potomka. Nad hrobníkem tak visí strašlivá kletba, jež se naplní v ohromujícím finále: jak jinak, než hrůzyplnou vizí těch nejnepředstavitelnějších pekelných muk. Přestože Mojica pro celý snímek vybudoval atmosféru, v níž se uplatňuje sugestivní černobílé nasvícení zaručující kýženou expresi, na závěr šokuje diváka ještě intenzivnější explozí nevídaných výjevů, sekvenci zobrazující peklo totiž celou záměrně nasnímal v barevném Technicoloru. Hrůzy Zé Do Caixão díky karnevalové pestrosti získávají na ještě větší účinnosti, zvláště s pomocí bizardně surrealistické stylizace jednotlivých pekelných muk, za jejichž ztvárnění by se pravděpodobně nemusel stydět ani Markýz de Sade.

Pokračování série o zvrácených činech fanatického hrobníka Zé, posedlého zplozením čisté rasy, přináší v sérii Mojicových filmů další rozměr. Původně klasičtější forma ovlivěná dobovým režimem najednou nabírá odvážnějších rozměrů experimentu. Z touhy po rozbití klasické narace a z úsilí po ještě silnější sugesci je patrná čistá radost z fascinace samotným médiem. - Martin Jiroušek (Letní filmová škola)

Bluntman

Druhá část volné trilogie (zatím neoficiálně - existuje jeden pohrobek a skutečný třetí díl se teprve chystá) o hrobníkovi, o které by se dalo napsat, že je ovlivněna Dantem (technicolorová sekvence v pekle), Sadem (odhalené ženštiny s bujným poprsím, hrátky se zvířaty a opět ta proklatá scéna v pekle), Nietzschem (úvod s monologem o smrti a životě a jejich důležitosti, snaha zplodit nadčlověka...) a dalšími, kdyby výše jmenované tvůrce tohoto díla vůbec znal. Zajímavější je zmínit se o tom, že This Night I Will Possess Your corpse je film, který ovlivnil Fulciho (kolikrát jen - a nejenom mně - se po čas projekce vybavilo jeho arcidílo Beyond a jeho záliba v destrukci lidského těla a fyzična za pomocí zvěře - hadů či pavouků). Ale mám s ním, i když jsem se náramně nasmál, dost velký problém, protože jsem vyrostl ze stádia "slintající puberťák nad odhaleným naďrem" (i když ty bradavky byly hezky pevné) a film, který se snaží za každých okolností škokovat svým rouhačastvím a gore výjevy (Quint pravdu dí) je svým způsobem velice konformní, věčnosti člověk dosahuje skrze (z)plození potomka a (SPOILER) v závěru přejde od svého rouhačství k víře, i když to mohl být jenom hodně vychytralý tah (KONEC SPOILERU). Na rozdíl od Eda Wooda, filmového neumětela, profesionálnější a ne tak diletantské (lacině vypadající monstra či střídání den-noc v jednom záběru zde skutečně nenajdete), ale stejně nevyrovnané - jednou neuvěřitelně vtipné, pak zas na delší dobu nuda a tak to jde až do konce. ()

pornogrind

Když jsem narazil na " At Midnight I'll Take Your Soul " vůbec jsem netušildo čeho jdu, natož se mi to bude tak líbit. A už vůbec jsem neměl ponětí, že Martins natočil ještě další pokračování. První film mě nadchl a já tak musel ty zbylé filmy o hrobníkovi co nejdřív vidět. Tentokrát nás hrobník Zé Do Caixão vítá slovy : Je život všechno a smrt nic neznamená ? Nebo je smrt všechno a život nic neznamená ? Film vlastně začíná tam kde " At Midnight I'll Take Your Soul " skončil. Takže Zé i nadále hledá ženu, která by mu zplodila syna. K tomu mu dopomáhá nový pomocník Bruno o kterém nebyla v předchozím díle ani zmínka. Za to v pokračování zcela chybí čarodějnice z prvního dílu. Celkově si myslím, že tohle pokračování trošku pokulhává a nemá takovou sílu jako první díl. Najdou se tu sice povedený scény jako třeba ta s těma pavoukama, kterou arachnofobici jen stěží rozdýchají. Najde se tu ale i pasáž s peklem (barevná), která mi sem moc neseděla.Pokračování je prostě ve všech aspektech o něco slabší. I tak si ale ty 4 hvězdy zaslouží. Postava hrobníka v podání samotnýho režiséra Martins(e) mi prostě přirostla k srdci. ()

hladass

Druhé setkání s hrobníkem Zé Do Caixão, který na konci At Midnight I'll Take Your Soul samozřejmě nezemřel a pořád hledá dokonalou ženu, se kterou by mohl mít dítě... A najde ji... This Night I Will Possess Your Corpse má jeden zásadní problém... Je příliš dlouhý a Marinsovi se nedaří po celou dobu udržet atmosféru, která byla v prvním díle tak skvělá... Už jen zmíním barevnou sekvenci v pekle, ta je perfektní, jenom kvůli ní stojí za to se na film podívat... ()

Mariin

Ten film je brakový, herecky až amatérský, ale zvláštní a nezapře svůj exotický, neevropský původ. Zajímalo mne filozofování hlavní postavy, hrobníka Zé Caixao. Je to radikální ateista, nihilista a sadista, který se cítí nadřazený ostatním lidem. Lidi, zachovávající morálku, považuje za méněcenné tvory a oběti "pověr" (náboženství). Nevěří v Boha ani v ďábla. Jediný smysl pro něho má pokračování rodu předáváním "krve". Jenže je na to nějak krátký...Brazilský katolicismus se tu narychlo (a tak nějak nepřesvědčivě, jakoby jen z povinnosti) projeví v samotném závěru. Ve srovnání se soudobými mexickými horory vycházejí tyto brazilské jako syrovější, brutálnější a chlípnější, až se divím, že to v roce 1967 prošlo v Brazílii morální cenzurou. ()

Willy Kufalt

Kdyby José Mojica Marins ubral ze stopáže a výrazně zkrátil z první poloviny všechny mučící scény nejen s hady a pavouky, což ve zdejším podání na mě většinou nepůsobilo moc úderně děsivě, než zejména nekonečně a nesnesitelně otravně, a kdyby také zmírnil občasný patos ve svém hereckém projevu, nejspíš dám druhému filmu s hrobařem Zé 4 hvězdičky. První polovina pro mě paradoxně vynikala v těch scénách, kde nešlo zrovna primárně o horror, jako spíše o poklidnější dění z prostředí komunity v brazilském městečku s jemně exotickou atmosférou a vnitřní napětí během veřejných střetů hrobaře Zé se zákonem a samotné komunity s vracejícím se ztělesněním strachu. V momentu, kdy se Zé propadává během noci na hřbitově do podzemního pekla, pak začíná nejefektivnější sekvence celého filmu, jediná barevná a zároveň po celou dobu vynikající množstvím děsivých i různých vizuálních nápadů. Už jen kvůli této sekvenci by mohlo zhlédnutí tohoto brazilského snímku znamenat povinnost pro všechny příznivce starších filmových horrorů. Škoda, že stejnou nápaditostí neoplývá zdaleka celý film, ačkoliv i brzy nasledující scéna s napadením Zé a trakařem patřila pro mě k silným zábleskům efektního zážitku a samotný děj mě dokázal místy upoutat snad ještě víc, než v případě prvního filmu O půlnoci odnesu tvou duši. Na zvláštní kombinaci historična se současností, včetně částečného se ponášení na žánrovou kinematografii němé éry, s využitím mnohem odvážnějších explicitnějších scén, jsem si už zvykl po opakovaném zhlédnutí prvního dílu. Oba tyto navazující šedesátkové filmy považuji v rámci žánru a doby za pozoruhodné, včetně setkání s dosti ikonickou a osobitou horrorovou postavou hrobaře Zé v podání samotného pana režiséra, jen viditelné slabiny mi opět nedovolí jít nad silné 3 hvězdičky. [70%] ()

Karamanlis

Páčila sa mi osobitá atmosféra tohto brazílskeho kúsku. Nechýbali vzhľadom na rok výroby a krajinu pôvodu nezanedbateľné prejavy násilností a sadizmu, náležitá dávka gore či nahota, ktorá tu nemá erotický ale skôr rituálny význam. Zaujalo ma aj svorázne vykreslenie inferna, menším problémom však pre mňa bol samotný funebrák Zé do Caixão resp. jeho predstaviteľ J.M. Marins, ktorý v istom momente prekročil z môjho pohľadu únosnú mieru teatrálnosti... ()

erl

O něco slabší pokračování. Marins přitlačil na pilu ale tím se rozmělnila atmosféra. Přesto je to více než kvalitní horror. Již zmiňovaná barevná část v pekle je skutečný psycho. Marins má charisma na rozdávání a některé momenty doslova pobaví. Jasný vliv na Fulciho pozdější tvorbu v podobě pavouků.. ()

corpsy

Možno to v tomto prípade José prehnal. Ale nemyslím jeho špecifický, grandiózne atmosférický štýl, ateizmus, či ( vo svojej dobe ) provokatívne zábery. Ale len to, že tu napchal zbytočne veľa nudnejšej vaty, ktorá sa v jeho prvotine rozhodne nenachádzala ( preto má aj o takmer polhodinu menej ). Napriek tomu ide ale o ( doslova ) pekelne ( tá sekvencia je dokonca natočená farebne ) hororovú zábavu. ()

Astaroth12

Je život všetko a smrť nič neznamená? Alebo je smrť všetko a život nič neznamená? " Keď pôjdeš do neba, pozdravuj anjelov a keď do pekla, daj diablovi moju adresu. Ďalší príbeh o najznámejšom Brazílskom hrobnikovi, ktorý tak túžil po dokonalom synovi, že si bol taký istý sebou, že na svojej temnej ceste zanechával iba smútok a žiaľ. Bol zahladený len do seba a z toho pramenila jeho pýcha a nadriadenosť. Hlavný problém tohto filmu je ten, že ide veľmi podobnou linkou, ako jednotka. A to hlavne v tej uveriteľnosti, Zé mal u každého taký rešpekt, že sa nikto k nemu ani nepriblížil a aj  vtedy, keď tam bol dav silných mužov. To mi už v jednotke prišlo do cela naivne a tu sa to ešte prehlbovalo. A práve tá obsahová linka, kde Zé ide cez mŕtvoly, aby sa dostal k vytúženému potomkovi už mna osobne nemala čím prekvapiť aj keď je tu niekoľko slušných nápadov, ktoré to tu celkom držali na solídnej urovni. Tá ponurosť je aj tu ukážková, ale zas tá naivita, ktorou Marins kŕmi divákov určite ukážková nie je. K tomuto pokračovaniu som pristupoval hlavne ako skompletizovaniu serie, ale je fakt, že niektoré sceny má tu prekvapili nezvyčajnou jedinečnosťou, ako bola napríklad scéna vyliezania rúk z hrobu, ktorá má prekvapila prepracovanosťou a osobitostou. Potom ešte  Marinsové  osobné znázornené peklo, ktoré zas celý ten predvídateľný koncept trochu poopravilo k lepšej urovni filmu. A tá scéna s peklom ma bavila celkom najviac, tá sa mu vážne podarila. Lebo to peklo na rok natočenia filmu bolo slušne znázornené aj prepracované. Len jedno nikdy nepochopím, prečo tvorcovia starej školy a bolo ich veľa používali sluhu z hrbom a už som sa stretol aj so ženou s touto chybou, ale zaujímalo by ma, prečo pri týchto kategorických filmoch to stále alebo často musel byt nejak znetvorený sluha a najčastejšie práve trpiaci Kyfózou . A preto si aj myslím, že Marins nebol žiadny amatér, práve naopak on vedel čo chce točiť a určite si pomáhal aj imitovaním iných tvorcov a tento hrbáč bol dôkazom. Tak prejav Zého a celého filmu nespočíval v amaterizme či teatrálnosti prejavu Marinsa, ale v tom, že v tej dobe ešte veľa tvorcov nevedelo či nechcelo inak vyjadriť strach či úzkosť a tento štýl vyhovoval nielen Marinsovi, ale  aj iným tvorcom prevažne hororov. Silné 3*, ale rozhodne tento film si ešte niekedy pozriem a hádam aj prehodnotím svoje rozhodnutie. ()

kaylin

„Dnes v noci se vtělím do tvé mrtvoly“ ještě přidává na síle a ukazuje, že je možné ještě zajít o něco dál, být hnusný a přitom děsivý, a to všechno v rámci příběhu, který sice není nijak originální, ale není špatně pojatý. Marins se zaměřuje na obrazovou stránku filmu, což mu naplno vychází. Jeho představy jsou plné děsu a hrůzy a dostávají se hluboko do divákova podvědomí. ()

Martin741

Druha cast trilogie, kde Jose Mojica Marins pritlacil na pilu. Pribudlo gore nechutnosti hlavne. Rezisersky na urovni, Mojica Marins bol pred i za kamerou  : 74 % ()

Vaklaf

Zé alias Coffin Joe znovu v akci ve snaze nalézt stejně dokonalou (tedy amorální) ženu a s ní zplodit nadčlověka. Po ideové stránce jde o rozvinutí prvního dílu, jinak je vše víceméně postaru. Vyčnívá pouze výjev z pekla, jenž je solidně zpracovaný, avšak trochu jednotvárný. Za největší zápor považuji značnou časovou rozsáhlost, kdy se místy dostavuje i lehká nuda. To mi však na druhou stranu nezabrání ve vyhledávání dalších částí série, neboť, řekněme si to na rovinu, Zé je prostě zábavnej týpek. ()

sibskyn

Tak jsem rád, že jsem viděl, jak vypadá a funguje, brutální peklo, kde lidé doopravdy trpí a řvou bolestí. Ta scéna byla fantastická.......... a ten zbytek dojel na syndrom pokračování. Ale ještě je to pořád koukatelné. ()

__:krux:__ odpad!

První kousek o hrobníkovi nebyl žádná sláva, ale měl svoje kouzlo. Byl to prostě levný, převážně dost amatérsky natočený a ne moc dobře promyšlený film. Jeho pokračování si ponechává zápory prvního dílu a opouští jeho klady. Navíc ještě přidává nesmyslnou délku a navíc je daleko víc znát nesmyslný scénář. Střih je místy tak strašný, že mám podezření, jestli jsem neviděl nějakou pracovní nebo poslepovanou verzi. Je pravda, že se u filmu dá docela pobavit, protože snad v každém druhém záběru se dá najít nesmysl, ale já jsem se nebavil. ()