Odpútaný Frankenstein

• Česko Odpoutaný Frankenstein (viac)

New Los Angeles - 2031. Doktor Buchanan doplatí na následky vlastního vědeckého experimentu a ocitne se v minulosti. Píše se rok 1817. V hostinci Buchanan pozná muže, který o sobě tvrdí, že je vědcem. Představí se jako Frankenstein. Ve městě se odehrává soud s dívkou obviněnou z vraždy Frankensteinova bratra. Buchanan se však dozví pravdu - ve skutečnosti zabíjelo monstrum vytvořené Frankensteinem. Chce zabránit popravě, ale sledovat toho, kdo vytvořil umělou bytost, se nevyplácí.
Roger Corman patří ke specialistům na horory. V tomto filmu nabízí nejen napětí, ale také krutý pohled na pokus, nad nímž lidé ztratili kontrolu. (Warner Home Video CZ)

darkrobyk

Zpátky do budoucnosti! Corman vyšel ze základní dějové linky románu a vytvořil konfrontaci vědce, který přichází z budoucnosti a zná příběh sepsaný M. Shelleyovou, a doktora Frankensteina, jenž je posedlý stvořením nového života. Pokud je v předloze Frankenstein mučený svědomím a žalem nad ztrátou svých nejbližších, pak zde je cynikem, který bere smrt druhých jako přijatelnou daň svému výzkumu. Oživené Elizabeth sice tvrdí, že bez ní nemůže žít, ale moc věrohodně to nezní. Romantické drama snímá pěkná kamera. Půvabná krajina protkaná sluncem, noční les, věrohodné vykreslení 19. století i obstojný, byť kratičký pobyt ve světě budoucnosti. Násilí je umírněné, přesto dojde na vytržení srdce, utržení hlavy a končetin i rozervání hrudi. Samotné monstrum touží, dle předlohy, po družce, kterou mu Frankenstein zprvu odmítá vytvořit. Závěr je přenesen shodně s románem do země ledu a sněhu... Po letech jednu hvězdu přidávám. ()

J*A*S*M

Tohle je příšerný guláš. Monstrum z gotického románu, bohémští spisovatelé, věděc z budoucnosti a inteligentní vozidlo alá Knight Rider. Jako horor to nefunguje vůbec, jako sci-fi možná trochu v samotném závěru. Většinu času jsem měl ale pocit, že kdo tohle vymyslel, nemohl být v dané chvíli při smyslech. Já mám rád, když umělci přistupují k tradičním látkám nezvykle, ale tohle je i přes veškerou hravost a originalitu brak. ()

Radyo

Klasik hororových béček nabízí poněkud nezvyklou verzi Frankensteina. Docela zdařile navozená atmosféra není tentokrát zase až tak strašidelná, ale přesto diváka nechává napjatého. Několik známých jmen sice nepředvádí bůhvíjaké výkony, do režisérova konceptu ale zapadají výborně. V miniroličce se tady mihne i Michael Hutchence, předčasně zesnulý zpěvák skupiny INXS. ()

tron

Bizarný, ba až nechutný omyl s hercami, ktorí v takejto kravine (hovoriace auto???) nemajú čo robiť. Obzvlášť Raul Julia je sila. Roger Corman je kultový, ale nie dobrý režisér/producent (celosvetovú slávu si získal tým, že uňho začínala polovica Hollywoodu, nie kvalitnými snímkami). ()

Mr.Apache

Jeden z vůbec nejzajímavějších a také nejlepších filmů, nesoucích ve svém názvu jméno Frankenstein. Výborný nápad, výtečné zpracování, interesantní herecké obsazení. Science fiction zde díky stroji času potkává horror v samém momentě jeho vzniku. Literární legenda je konfrontována se skutečnou i alternativní historií. Pochoutka pro znalce a požitkáře. Cormanova labutí (a nejvytříbenější) píseň byla inspirována novelou slavného SF spisovatele Briana W. Aldisse. Kromě skvělého Johna Hurta bych rád zmínil také Michaela Hutchence z kapely INXS v roli romantického básníka Percy Shelleyho. Frankenstein Unbound je po Gothic (1986) dalším velezajímavým filmem, který se zabývá památnými událostmi od Ženevského jezera, jež byly zásadním impulsem vedoucím ke zrodu moderního horroru. Už jen pár slov: Nemusíte mít vůbec rádi Rogera Cormana, abyste ocenili tuhle fascinující filmově-literární hříčku. ()

MIMIC

Trochu desu, trochu charizmy Johna Hurta, trochu sexu s autorkou Frankensteina, trochu nádhery Le Lac de Geneve, trochu atmosféry neskorého empíru... Rozhodne sa nesťažujem. Ak si mierne deviantný romantik potrebuje rozjatriť fantáziu, presne toto potrebuje. ()

pornogrind

Frankenstein(jeho monstrum) se dočkalo několika filmových zpracování. Když nebudu brát v potaz filmovou klasiku jakou je Frankenstein z roku(1931) a jeho pokračování(dá-li se to tak nazvat) Bride of Frankenstein(1935) tak tohle je jednoznačně jedno z nejzajímavějších, nejoriginálnějších a taky nejosobitějších filmových zpracování týkajících se Frankensteinova monstra. Dokážu pochopit, že to nemusí sednout každýmu ale já jsem se rozhodně nenudil. Za tenhle poslední film ke kterýmu Roger Corman usedl jako režisér si tu 4 slabší hvězdu zaslouží. ()

Anderton

Fiktívne zobrazenie blízkej budúcnosti, alternatívnej minulosti a vzdialenej budúcnosti v klasickom Cormanovom podaní. Takže pre niekoho béčková extáza, pre ďalšieho totálny trash. Ale vo Frankenstein Unbound sa snaží skôr naviazať na svoje filozofickejšie diela a svojim spôsobom mu to aj vychádza. Čo však neznamená, že tu nie je niekoľko wtf scén. Napríklad praktikovanie voľnej lásky 19 ročnej Mary Shelleyovej s Johnom Hurtom tu hraničí s pedofíliou. Michael Hutchence tu má krátke cameo, takže pokiaľ ste sa tešili na jeho hereckú kreáciu, pustite si radšej koncert INXS. FU má celkom nepredvídateľný a svižne ubiehajúci dej a navyše je krátky, takže som bol spokojný. ()

Němi

Příklad filmu, který ač vlastně špatný má takové obrovské charisma, že ho musíte žrát (halt typické béčko). Mluvící auto, nejprovařenější z trapných scén "...a vy v budoucnost máte tohle, a jak to funguje...?", podivný vzhled monstra a nablblé dialogy... ale má to zajímavou atmosféru a vynikajícího Johna Hurta. Krom toho nápad se spojením románu a jeho autorky do stejného světa je dostatečně zajímavý. Dohromady to dělá příjemného, velmi netypického Cormana, který kdekoliv ubrat nebo připad by nedržel ani náhodou tak pěkně pohromadě. ()

d-corso

Umělecká závěť (myslím tím pouze závěť režisérskou, ještě staříka nepohřbívejme) známé držgrešle, člověka, jenž by si pro cent nechal udělat piercing bradavek-Rogera Cormana, nekorunovaného krále béčkových produkcí. Dr. Joe Buchanan, novodobý doktor Frankenstein je díky svému monstru přenesen v čase na počátek 19. století. V okolí Ženevy se setkává nejen se skutečným Frankesteinem a jeho monstrem, ale také se spisovatelkou Mary Shelley (z jejíhož nejslavnějšího románu se tak rázem stává non fiction), George Gordonem Byronem a Percy Byshee Shelleym (Michael Hutchence). ()

Karamanlis

Absolútne neortodoxná adaptácia legendárneho románu Mary Shelleyovej v ktorej okrem tradičnej frankensteinovskej story máme mimo iného možnosť vidieť aj cestovanie v čase, uvažujúci hypermoderný automobil či boj s využitým laserových paprskov... Tvrďák Nick Brimble tu stvárňuje Frankensteinovo monštrum v asi najviac nechcene komickom prevedení, aké som mal doteraz možnosť vidieť. Uletené, ale pobavilo... ()

matestlust

Neuvěřitelně slátaný mišmaš, který po většinu stopáže nudí a občas až otravuje. Nevadí mi, když se tvůrci snaží ke klasice přidat něco navíc, něco netradičního, tohle se ale opravdu nepovedlo...1 * za celkem sympatickýho R Julia coby doktora Frankensteina a 1* za pár celkem slušných scén. Naopak J.Hurt je příšerná trefa vedle. Každopádně jinak volovina až na půdu ! ()

liquido26

Komentář může obsahovat spoilery. Po přečtení obsahu na csfd je byl na tenhle film docela natěšený a po jeho shlédnutí zklamaný. Doktor Frankentein je prachobyčejný bezcitný kriminálník a tomu, že nemůže bez Elizabeth žít se prostě věřit nedá. Monstrum vypadá jako nějaký UFOn a jeho vztah s Frankensteinem je značně rozporuplný. Nejdříve se ho Victor snaží zabít, poté se zase monstrum chová jako jeho pokorný služebník. Postavy Mary Shelleyové, Percy Byshe Shelleyho a lorda Byrona byly pro příběh příjemným oživením, ale bohužel mohly být využity daleko lépe, stejně tak jako doktor z budoucnosti přenesený do minulosti. Film místy nudí a konec je dost useknutý. ()

Tayen

Možná jsem divná, možná je proto že jsem tuto verzi viděla dříve, než jeho mladšího bratříčka, ale tenhle Frankenstain se mi prostě líbil víc, než ten z Helenou Botham Carter. Je to sice trošku zláštní pojetí z pohledu člověka budoucnosti, který se dostane do minulosti, ale tenhle film v sobě má notnou dávku děsu, mrazivosti a umírněnou dávku romantiky, která zde kupodivu není hlavním tématem. Jak jsem už řekla, hlavním hrdinou je chlapík závislý na moderní technice, který se dostane do času, kdy se tvoří Frankenstainův příběh a seznámí se ( nejen intimně) s autorkou Frankenstaina ( Bridget Fonda). S hrůzou zjišťuje tak, že příběh je podle skutečné události a snaží se tak změnit konec tohoto románu. Zvláště se mi líbí Raul Julia, coby doktor Frankenstain, který se mi zdá správně temný a záhadný. Pozornost děje se ubírá na úplně jiné protagonisty, než byste čekali. Nabízí nám tak úplně jiný, neotřelý pohled na věc. ()

PKD

1 ze 3 celkem natočených adaptací Wellsova krajana. Předlohu jsem satanžel nečetl (před 20 lety jsem orig. držel v ruce, ale má anglina nebyla ještě na takové úrovni, abych si na to troufl), takže netuším, jak moc je film košer vůči ní. Ovšem to, co jsem zjistil po několika desetiletích co jsem ho neviděl, je fakt, že krvavé efekty se k tomuto ryze SF příběhu hodí asi jako Ku-Klux-klan k SJW, nebo já jako ředitel mateřské školky, haha! Jinak ta délka je fakt krátká, takže mi teď přišlo, že na podlaze střižny zůstala dobrá půlhodina děje, a to nejlepší vás čeká až 10 min. před koncem +/- . Je to vlastně taková depka, kde ´´všichni´´ zemřou (často dosti násilnou smrtí, je to Corman...jasný? hehe) nikdo ničeho nedosáhne a tak pohříchu jediná věc, ze které zamrazí je poslední věta, co zde zazní a pochází od Frankensteinova monstra...,,Nemůžeš mě zničit, nemůžeš. Já jsem totiž.....odpoutaný´´. Tahle jediná věc má pro mne osobně, koule. A i když to vyzní od člověka, který není přítelem dabingu poněkud zvláštně, vězte že s nováckým dabingem má tato věta větší účinek, než ten nevýrazný orig., který jsem právě dokoukal a od jehož posl. shlédnutí ještě na vhs, uplynulo asi 22 let. Hudba celkem naprd a k obsazení nemám vážných výhrad, byť se nedivím těm, kteří považují Hurta za casting mimo mísu. Na 2.str., i přesto všechno, by tenhle film ,měl míti ve filmotéce každý pravověrný fanda/znalec SF, neb se nejedná o zpackanou či jinak podělanou věc. ()

majo25

Crossover žánru sci-fi-hororu, hist-románu a cestovania v čase, ktorý mi v minulosti veľmi zaimponoval. Po rokoch už čosi zo svojho kúzla tento snímok stratil. Napriek tomu má stále originálnu zápletku a skvelé masky. Lepšie frankensteinovo monštrum som snáď na plátne ani nevidel, k čomu samozrejme dopomáha aj ukážkovo ''sympatická'' tvár Nicka Brimble-a, známeho zo seriálu William Tell. Veľa vecí je ale nedotiahnutých a spracovanie pôsobí akoby na hranici filmového a televízneho. Napr to, že ľudia 19. stor sa iba máličko pozastavujú nad high-tech hračičkami 21. storočia či laxnosť uvažovania hl. hrdinu vo viacerých momentoch. ()