Odpútaný Frankenstein

• Česko Odpoutaný Frankenstein (viac)

New Los Angeles - 2031. Doktor Buchanan doplatí na následky vlastního vědeckého experimentu a ocitne se v minulosti. Píše se rok 1817. V hostinci Buchanan pozná muže, který o sobě tvrdí, že je vědcem. Představí se jako Frankenstein. Ve městě se odehrává soud s dívkou obviněnou z vraždy Frankensteinova bratra. Buchanan se však dozví pravdu - ve skutečnosti zabíjelo monstrum vytvořené Frankensteinem. Chce zabránit popravě, ale sledovat toho, kdo vytvořil umělou bytost, se nevyplácí.
Roger Corman patří ke specialistům na horory. V tomto filmu nabízí nejen napětí, ale také krutý pohled na pokus, nad nímž lidé ztratili kontrolu. (Warner Home Video CZ)

J*A*S*M

Tohle je příšerný guláš. Monstrum z gotického románu, bohémští spisovatelé, věděc z budoucnosti a inteligentní vozidlo alá Knight Rider. Jako horor to nefunguje vůbec, jako sci-fi možná trochu v samotném závěru. Většinu času jsem měl ale pocit, že kdo tohle vymyslel, nemohl být v dané chvíli při smyslech. Já mám rád, když umělci přistupují k tradičním látkám nezvykle, ale tohle je i přes veškerou hravost a originalitu brak. ()

Anderton

Fiktívne zobrazenie blízkej budúcnosti, alternatívnej minulosti a vzdialenej budúcnosti v klasickom Cormanovom podaní. Takže pre niekoho béčková extáza, pre ďalšieho totálny trash. Ale vo Frankenstein Unbound sa snaží skôr naviazať na svoje filozofickejšie diela a svojim spôsobom mu to aj vychádza. Čo však neznamená, že tu nie je niekoľko wtf scén. Napríklad praktikovanie voľnej lásky 19 ročnej Mary Shelleyovej s Johnom Hurtom tu hraničí s pedofíliou. Michael Hutchence tu má krátke cameo, takže pokiaľ ste sa tešili na jeho hereckú kreáciu, pustite si radšej koncert INXS. FU má celkom nepredvídateľný a svižne ubiehajúci dej a navyše je krátky, takže som bol spokojný. ()

d-corso

Umělecká závěť (myslím tím pouze závěť režisérskou, ještě staříka nepohřbívejme) známé držgrešle, člověka, jenž by si pro cent nechal udělat piercing bradavek-Rogera Cormana, nekorunovaného krále béčkových produkcí. Dr. Joe Buchanan, novodobý doktor Frankenstein je díky svému monstru přenesen v čase na počátek 19. století. V okolí Ženevy se setkává nejen se skutečným Frankesteinem a jeho monstrem, ale také se spisovatelkou Mary Shelley (z jejíhož nejslavnějšího románu se tak rázem stává non fiction), George Gordonem Byronem a Percy Byshee Shelleym (Michael Hutchence). ()

Mr.Apache

Jeden z vůbec nejzajímavějších a také nejlepších filmů, nesoucích ve svém názvu jméno Frankenstein. Výborný nápad, výtečné zpracování, interesantní herecké obsazení. Science fiction zde díky stroji času potkává horror v samém momentě jeho vzniku. Literární legenda je konfrontována se skutečnou i alternativní historií. Pochoutka pro znalce a požitkáře. Cormanova labutí (a nejvytříbenější) píseň byla inspirována novelou slavného SF spisovatele Briana W. Aldisse. Kromě skvělého Johna Hurta bych rád zmínil také Michaela Hutchence z kapely INXS v roli romantického básníka Percy Shelleyho. Frankenstein Unbound je po Gothic (1986) dalším velezajímavým filmem, který se zabývá památnými událostmi od Ženevského jezera, jež byly zásadním impulsem vedoucím ke zrodu moderního horroru. Už jen pár slov: Nemusíte mít vůbec rádi Rogera Cormana, abyste ocenili tuhle fascinující filmově-literární hříčku. ()

Radyo

Klasik hororových béček nabízí poněkud nezvyklou verzi Frankensteina. Docela zdařile navozená atmosféra není tentokrát zase až tak strašidelná, ale přesto diváka nechává napjatého. Několik známých jmen sice nepředvádí bůhvíjaké výkony, do režisérova konceptu ale zapadají výborně. V miniroličce se tady mihne i Michael Hutchence, předčasně zesnulý zpěvák skupiny INXS. ()

• Název snímku je odkazem na celý název knihy Mary Shelleyové - "Frankenstein or the Modern Prometheus" a lyrické drama jejího manžela Percy Bysshe Shelleyho - "Prometheus Unbound." (liquido26)
  • V malé roli se zde také objeví Michael Hutchence, předčasně zesnulý zpěvák australské rockové skupiny INXS. (Apolskis)